Internet Explorer Sizin Gözünüzde Bu Kadar Kötü mü?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Internet Explorer 6 döneminin uzaması beni bugün XP'nin kullanılması kadar strese sokmuştu. Modern olmayan, sorunlarla dolu bir internet tarayıcı... Peki ama çıkan bu kadar yeni sürüm, eklenen yeni teknoloji bu imajı neden değiştiremedi? Sizce suç kimde ve nerede yatıyor?

BKOIQRo.jpg

Daha da kötü. Yanlışlıkla tıkladığımda 2 saat kapatmak için açılmasını bekliyorum.
İmaj bir kere çizilmiş. Ayrıca kullanımı çok kötü. Göz yoruyor falan. Bunları da düzeltirse düşünürüz.

Microsoft, Windows sürümlerini düşünmekten tarayıcısını geliştirmeyi akıl edemedi ya da Google gibi bir ciddi rakip beklemiyordu. Her şeyde olduğu gibi ihtiyaçlara uyan, hızlı, bizi tatmin eden bir tarayıcı çıktı ortaya : Chrome. O çıkınca diğer tarayıcılar sanki gözden kayboldu. Çünkü istediğimiz tam da buydu ! Artık biz yavaş, hep hata veren tarayıcılardan kurtulmuş, rahatlamıştık. O yüzden Microsof'un Internet Explorer'i , Google'ın Chrome'unu geçmesi için farklılık yaratması gerek yaratıyor daha yeni yeni mesela Windows 8 versiyonu. Ama bu da şimdilik yeterli değil. Kısacası Internet Explorer'in daha çook yolu var...

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen gün Explorer açtım. Sonra 2 saat BF3 oynadım.

2 saat sonra da 4 saatten beri ekranın donuk olduğunu fark ettim. Şartelleri indirdim ve yeniden açtım bilgisayarı. Ancak böyle kurtulabildim.

IE'nin aslında Windows'un neredeyse görsel arabiriminin çekirdeğiydi ve bu yüzden düzgün bir değişiklik yapmayı göze alamadılar. Aero ile makyajlamayı denediler, fena olmadı ama gene de insanlarda son 12 yılda oluşmuş bir önyargı var. windows 8 ile hem görsel arabirim değişti hem çekirdeği, bakalım yeterince ders aldı mı Microsoft.

Windows 8, Windows 7'nin kerneli üzerine çeşitli değişiklikler (çoğunluğu optimizasyon olarak algılansa da) yapılarak ve Metro/Tiles grafik/kullanıcı arabirimi getirilerek yapıldı. Kernel mantığı asla değişmedi fakat işleme mantıkları ve kodlamalardaki değişiklikler hız olarak kullanıcıya geri dönüyor.

Fakat bunu IE 4'ten hatta 5'ten sonra ortaya çıkan hatalar; Win NT 4.0 Kerneliyle yapılan büyük atılımla gelen IE 6...7...8... Araya sıkıştırılmış Aero ve SilverLight...'dan sonra IE 10'a bir Windows 8 kullanıcısı olarak nasıl bağlayacağını anlamış değilim. Sonuçta Microsoft, Apple'ın 2001'de başlattığı "Product Service System" (Ürün Hizmet Sistemi bütülüğü...) mantığının meyveleri olan mp3 çalar - cep telefonu - tablet bilgisayar'ı birbirine bağlamak için eskiden yüzüne bakmadığı Windows Phone OS serileri ve iPAD'dan yaklaşık 9 yıl önce çıkarttığı fakat hem kullanıcıların beklentilerini başarılı bir şekilde uyaramayan tablet bilgisayarı gibi farklı donanım özelliklerine sahip platformları birbirine bağlamaya Windows 8 ile karar verebildi. Gelen değişiklikler beklendiği gibi korkunç büyük bir kernel değişimiyle değil, aksine yıllardır hımbıllaşan kernelin av tazısı eğitimiyle geldi. Reklamlarla beraber bunun IE 10'a pozitif değer katacağı aşikar. Sadece "falan" kelimesine takıldım ;)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı