İnternet Kablo değişimi

Somestr

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba, dolaptan gelen kabloyu iç tesisat yerine direkt modeme bağlamak istiyorum. RJ11 kullanmaya düşünüyordum ancak CAT6 da kullanılabiliyormuş. Bu nasıl oluyor? Modemdeki DSL bağlantısını mı kullanmam gerekiyor? Yoksa başka bir bağlantı mı yapmalıyım?

Dostum ben yakın zamanda VDSL'e geçmiştim, modem benim odama tam olarak 12 metre uzak, direkt ethernet bağlantısına ihtiyacım vardı ve bu yüzden önce uzun bir DSL kablosuyla modemi getirdim odama fakat DSL kablosu ne kadar uzarsa hız o kadar düşüyor. Ben Dark marka bir CAT6 kablo aldım 10 metrelik, o kadar uzakta olmasına rağmen sıfır kayıpla rahatça kullanıyorum. Senaryo aynı değil ama kısmen benziyoruz bu yüzden tavsiyem seninde böyle yapman. Dark marka almanı ise üstüne basa basa öneririm.

Merhaba, saha dolabından gelen kablo binanızdaki dağıtım kutusuna bağlanır, oradan da dairenize kablo çekilir. Bahsettiğiniz saha dolabından gelen kabloyu kutuya bağlamadan direkt daireye çekmek ise, böyle bir şeyin mümkün olacağını sanmıyorum. Öncelikle bina içi kutudan gelen kabloyu değiştirmek istiyorsanız, bunun için ya telefon kablosu ya da Cat6 kablo almanız gerekiyor. Cat6 kabloda renkli ince kablolar bulunur, bu kablolardan iki tane renk seçip kutuya monte etmeniz gerekiyor, sonrasında da kutuya bağlamış olduğunuz aynı renk iki kabloyu da RJ11 e pense ile çakmanız gerekiyor, bu şekilde modeminize internet erişimi sağlayabilirsiniz. Bu durum ADSL ve VDSL hatlar içindir. Kesin bilgi için bir elektrikçi ile görüşebilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı