İnternette firewall'ları test eden siteler ne kadar güvenilir?

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
İnternette firewall'ları test eden çeşitli siteler var. Bunlardan birkaçını ziyaret edip testlerini uyguladım. Sitelerde yer alan bilgilerde Stealth portların en güvenli olduğu, kapalı portların da dinlenebileceğini bu yüzden Stealth'dan bir kademe daha az güvenli oldukları, açık portların da risklere açık olduğu söyleniyordu. Test sonuçlarında sadece 1 port açık gözüküyordu. https://www.grc.com/port_1050.htm Açıklamaları okuyunca biraz işkillendim. Firewall ayarlarından port 1050 hedefli bağlantıları engellemek için kural oluşturdum fakat Firewall Testlerine bir etkisi olmadı.

2- Bilgisayarlardan birinde internet bağlantısı sık sık kopmakta. (Bağlantı kesildiğine dair bir uyarı yok fakat web sayfalarının yüklenmesi durmakta). Bunun üzerine Zone Alarm Firewall'ı kaldırmak zorunda kaldım. Daha önce böyle bir sorunu PC Tools Firewall ile de yaşamıştım. Yine Zone Alarm kurulu dizüstünde böyle sorunlar yaşamıyorum. İlk başlarda modem çekmiyor diye düşündüm. (LED Monitörün arkasında olduğu için biraz sinyali kesiyordu.) Fakat uygun bir yere koyduğumda da sorun çözülmedi. Sinyal biraz arttı ama kesilme çözülmedi. Comodo'yu yükledikten sonra sorunların az da olsa çözüldüğünü gördüm. Zone Alarm ile daha önce sorun yaşamadığım için sorunun bağlantıda mı yoksa güvenlik duvarında mı olduğunu kestiremedim. Firewall loglarında da engellemeye dair bir not yok. Bu konuda tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

3- IPv6 ile ilgili yeni gelişmeler var mı ? IPv6 bağlantısı yok diyor ağ bağlantılarında halen. Eski bir yazınızı gördüm bu konuyla ilgili. Yazın dünya çapında IPv6 denemeleri yapıldı diye duymuştum. IPv6 'nın güvenlik açısından bir etkisi olacak mı ?

Şimdi benim anlamadığım neden işkillendiniz? Nedir bu pranoya yani? Biri tutup sizin bilgisayarınızdaki 65536 portu tek tek kontrol edip bilgisayarınıza sızacak ve işine yarar hiç bir şey olmadığı için de kafasını duvarlara vuracak -ki hiç bir hacker tek PC hacklemez.

Bu port tarama siteleri de zaten yangına körükle giden, kendi güvenlik yazılımlarını veya reklam yaptıkları yazılımları pazarlayan kalpazanlardan başka bir şey değil...

Bakın, güvenlik öyle port mort işi değildir. Bana kullandığınız Adobe Reader sürümünü söyleyin, size güvenlikten ne kadar anladığınızı anında söyleyeyim...

Güncel bir Windows 7 sürümü ve bir IS kullanıyor musunuz? Gerisi artık sizin internette gezinirken kafanızı çalıştırıp önünüze gelen her bağlantıya tıklamamanıza kalmış...

Diğer sorularınız için ne yapacağınızı artık biliyorsunuz ;)

Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı