iPad Air 5 vs iPad 9.nesil

Jex Blake

Hectopat
  • Ders (PDF'lerin üzerine çizim yapıp not alacağım.)
  • Grafik tasarım.
  • Film, video izleyeceğim.
  • Çizim yapabileceğim.
  • İnternette gezinebileceğim.
  • (Çok az ihtimalle edit yapabileceğim. Edit için daha üst seviye sanırım. Bütçem yetmiyorsa edit kriterini çıkarayım.)
Saydığım işlerde kullanabileceğim.

• Kalemi olan.
  • Mümkünse çıkarabilen klavyesi olan.
  • İşletim sistemi birkaç yıl güncelleme alacak.
Bu işlerde kullanacağım.
iPad Air 5 + pencil 2 + AirPods 2.nesil.
Apple eğitim indirimi ile 13.750'ye geliyor.

iPad 9. nesil.
Pt de eğitim indirimi ile 7.450 TL'ye geliyor.

Yaklaşık 2 kat fark var.

Pencil 1 arkadan eski iPhone şarjı ile şarj oluyor, 2. nesil manyetik koyunca şarj oluyor.

Air 5 sağda solda hoparlör var stereo ses.
iPad 9 da altta 2 tane hoparlör var

iPad 9 ekranın içinde hava boşluğu var.
Air 5'te direkt LED'lere değiyor gibi ekran.

Air 5 daha fazla ekrana sahip güç tuşunda Touch ID var, iPad 9 kalın çentikleri ve ana ekran tuşunda Touch ID var.

En önemlisi Air 5'te 8 GB RAM ve M1 var.
iPad 9 da 3 GB RAM ve A13 bionic işlemci var.

Bu şartlarda;
Ekranda boşluk ve çerçeve kalınlığı sorun değil ama diğer saydığım hepsi benim için olumsuz bir durum. Bu durumlara karşılık 2 kat para verilir mi? AirPods'u da unutmayarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçenizi de düşünürsem kendi kullanımım için ben verir miydim, vermezdim ancak çizim yapacağınızı söylemektesiniz ve lamine panel ve lamine olmayan panel arasındaki çizim farkları da aşikar burada not almanın ötesine geçmekteyiz sadece not alacaksanız hiçbir sakıncası yok ancak işin içine çizimde girersen bence o fiyat verilebilir bir hal alıyor. Kulaklığı dışarıdan temin etseniz bile daha uygun olacaktır o fiyat etiketinden ve donanım olarakta iPad 9 ne kadar bir M1 iPad olamasa bile hiçbir şekilde güçsüz değil bunu unutmayın ancak çizim yapacağınızı göz önünde bulundurursak aradaki fiyat farkını verebiliyorsanız verip almanız daha iyi olacaktır.

Bütçenizi de düşünürsem kendi kullanımım için ben verir miydim, vermezdim ancak çizim yapacağınızı söylemektesiniz ve lamine panel ve lamine olmayan panel arasındaki çizim farkları da aşikar burada not almanın ötesine geçmekteyiz sadece not alacaksanız hiçbir sakıncası yok ancak işin içine çizimde girersen bence o fiyat verilebilir bir hal alıyor. Kulaklığı dışarıdan temin etseniz bile daha uygun olacaktır o fiyat etiketinden ve donanım olarak da iPad 9 ne kadar bir M1 iPad olamasa bile hiçbir şekilde güçsüz değil bunu unutmayın ancak çizim yapacağınızı göz önünde bulundurursak aradaki fiyat farkını verebiliyorsanız verip almanız daha iyi olacaktır.

Çizim profesyonel olarak yapmayacağım. Hobi olarak.
Fakat dersleri soruları IPad'de yapacağım.
Soru çözerken kötü deneyim yaşatır mı iPad 9

Yatakta film izlerken kulaklık konforsuz oluyor
Yani hoparlör de önemli bir etken.

Uzun ömürlülük açısından fark var mıdır ikisi arasında?

@Jex Blake
Uzun omurluluk olarak arada fark olacaktır ancak halen daha 2014 yılında çıkan iPad Air 2’nin bile iPadOS 15’te olup gayette kullanılır olduğunu düşünürsek her iki cihazda gayet iyi bir kullanım ömrü sunacaktır bundan şüpheniz olmasın, derslerinizde falan hiçbir sorun yaşamazsınız hobi olarakta resim çizmenizde de bir sorun yaşamazsınız ben profesyonel olarak düşünmüştüm ama hobi olarak memnun kalırsınız hoparlör olarakta iPad Air 5 evet gayet iyi ama bu 9’u kötü yapmaz ve kulaklık girişinin olmasıyla da kulaklık konusunda size bir sıkıntı çıkartmaz (Air 5’e de TYPE-C dönüştürücü gerekir sadece).
Düşünürsem eğer kalemle kullanmak dışında (hic kalem kullanmıyorum 😁) benim kullanımıma benzetirsem eğer medya tüketmek ve derslerde kullanmak uzerinden yani gayette memnun eder iPad 9 ve aradaki farkı vermeye de değecek kadar fark olmaz.
Karar sizin en nihayetinde siz bilirsiniz ve saydığınız soruların hiçbirinde iPad 9 sizi pişman etmez (iPhone sahibiyseniz aradaki tutara Apple Watch falan alınabilir).

Geri
Yukarı