iPhone 11 vs iPhone SE 3

Güncelleme desteği ne zaman bitecek? Buna ek olarak uygulama indirme desteği ne zaman bitecek.
iPhone 5S ve 6 üstünden örnek vereyim. Bu iki cihaz son majör sürüm güncellemesini 2018 yılında aldı. Ben iPhone 5S'i 2020 yılına kadar kullandım. En son cihazı 2022 yılında açtım halen birçok sosyal medya uygulaması destekliyordu. Geçenler de ise tekrar bir bakayım dediğimde çoğu uygulamanın artık desteklenmediğini fark ettim. Yani cihaz 2013-2018 arası yaklaşık 5 sene majör güncelleme ve 2018-2022 arası da 4 sene boyunca uygulama güncellemesi aldı.

iPhone 11 bu eski erken 64-bit iPhone'lara göre daha avantajlı zira A13 Bionic çok güçlü ve modern bir çipset halen. Eskimesi daha uzun sürecektir. Ben yaklaşık bir 3-4 sene daha güncelleme alacağını düşünüyorum. Tabii güncellemelerle artan gereksinimler sonucu ağırlaşacaktır zamanla işlem gücü. Orta vade de iPhone 11'in destek konusunda bir sıkıntısı yok rahat olun.
İşlemci bakımından ileride sorun yaratır mı? A13
Yukarıda dediğim gibi sorun yaratmaz orta vadede. Eskiden çipsetler arası performans farkı çok fazla oluyordu. Günümüz de eskisi gibi %90'a kadar varan CPU performans farkları olmuyor. Senelik maks %15-20 arası gelişiyor. Mesela iPhone 6 ve 6S arasında devasa bir fark vardı. O tür farklar olmuyor artık. Bugün A13 ile gündelik işlemler de A16 ile arasında çok bir şey hissetmezsiniz.
Ekran kalitesi söylenildiği gibi çok sırıtıyor mu?
OLED ekran kullandıktan sonra evet LCD insanın gözüne çok batıyor ama uzun yıllardır LCD ekran kullanan birisi için sırıtmaz. O kadar kötü bir panel de değil aslında LCD tarafında en iyilerden birisi ama OLED teknolojisini deneyimleyen bir daha LCD kullanamaz. 😁 2023 yılında da LCD ekran biraz abes kaçıyor artık. En ucuz Android telefonda bile OLED var yani.

Kısaca amacınız daha modern olsun, bataryası da daha iyi gitsin, ekranı büyük olsun, kamerası daha yetenekli olsun ise iPhone 11, modernite umurumda değil, bataryası da çok önemli değil, ekranı da önemli değil, kamera da çok zaruri değil ama daha güncel donanıma sahip olsun derseniz SE 3 alın.

iPhone 5S ve 6 üstünden örnek vereyim. Bu iki cihaz son majör sürüm güncellemesini 2018 yılında aldı. Ben iPhone 5S'i 2020 yılına kadar kullandım. En son cihazı 2022 yılında açtım halen birçok sosyal medya uygulaması destekliyordu. Geçenler de ise tekrar bir bakayım dediğimde çoğu uygulamanın artık desteklenmediğini fark ettim. Yani cihaz 2013-2018 arası yaklaşık 5 sene majör güncelleme ve 2018-2022 arası da 4 sene boyunca uygulama güncellemesi aldı.

iPhone 11 bu eski erken 64-bit IPhone'lara göre daha avantajlı zira A13 bionic çok güçlü ve modern bir çipset halen. Eskimesi daha uzun sürecektir. Ben yaklaşık bir 3-4 sene daha güncelleme alacağını düşünüyorum. Tabii güncellemelerle artan gereksinimler sonucu ağırlaşacaktır zamanla işlem gücü. Orta vade de iPhone 11'in destek konusunda bir sıkıntısı yok rahat olun.

Yukarıda dediğim gibi sorun yaratmaz orta vadede. Eskiden çipsetler arası performans farkı çok fazla oluyordu. Günümüz de eskisi gibi %90'a kadar varan CPU performans farkları olmuyor. Senelik maksimum %15-20 arası gelişiyor. Mesela iPhone 6 ve 6S arasında devasa bir fark vardı. O tür farklar olmuyor artık. Bugün A13 ile gündelik işlemler de A16 ile arasında çok bir şey hissetmezsiniz.

OLED ekran kullandıktan sonra evet LCD insanın gözüne çok batıyor ama uzun yıllardır LCD ekran kullanan birisi için sırıtmaz. O kadar kötü bir panel de değil aslında LCD tarafında en iyilerden birisi ama OLED teknolojisini deneyimleyen bir daha LCD kullanamaz. 😁 2023 yılında da LCD ekran biraz abes kaçıyor artık. En ucuz Android telefonda bile OLED var yani.

Kısaca amacınız daha modern olsun, bataryası da daha iyi gitsin, ekranı büyük olsun, kamerası daha yetenekli olsun ise iPhone 11, modernite umurumda değil, bataryası da çok önemli değil, ekranı da önemli değil, kamera da çok zaruri değil ama daha güncel donanıma sahip olsun derseniz SE 3 alın.

Öncelikle teşekkürler bilgiler için, son dediğinizde emin olamıyorum işte. Çünkü şu anda SE 3 mantıklı gibi gözükse de 1-2 yıl sonra o eski tasarım beni sıkabilir. Şu an mini telefon ve şık geliyor gözüme ama sonrasını da düşünmek istiyorum. Bunları göz önüne alarak bir seçim yapacağım teşekkürler.

iPhone 11 bu eski erken 64-bit IPhone'lara göre daha avantajlı zira A13 bionic çok güçlü ve modern bir çipset halen. Eskimesi daha uzun sürecektir. Ben yaklaşık bir 3-4 sene daha güncelleme alacağını düşünüyorum. Tabii güncellemelerle artan gereksinimler sonucu ağırlaşacaktır zamanla işlem gücü. Orta vade de iPhone 11'in destek konusunda bir sıkıntısı yok rahat olun.

Yukarıda dediğim gibi sorun yaratmaz orta vadede. Eskiden çipsetler arası performans farkı çok fazla oluyordu. Günümüz de eskisi gibi %90'a kadar varan CPU performans farkları olmuyor. Senelik maksimum %15-20 arası gelişiyor. Mesela iPhone 6 ve 6S arasında devasa bir fark vardı. O tür farklar olmuyor artık. Bugün A13 ile gündelik işlemler de A16 ile arasında çok bir şey hissetmezsiniz.

Hocam SE 3 ile IP 11'in ekran hzleri kaç bir bilgin var mı?

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkürler bilgiler için, son dediğinizde emin olamıyorum işte. Çünkü şu anda SE 3 mantıklı gibi gözükse de 1-2 yıl sonra o eski tasarım beni sıkabilir. Şu an mini telefon ve şık geliyor gözüme ama sonrasını da düşünmek istiyorum. Bunları göz önüne alarak bir seçim yapacağım teşekkürler.

Hocam SE 3 ile IP 11'in ekran hzleri kaç bir bilgin var mı?

İkisi de 60Hz.

Dostlar selam, 2 seçenek arasında kaldım. Ve 1500 TL daha ucuz olduğu için iPhone 11 almayı düşünüyorum ancak iPhone 11'de kafama takılan 3 soru var.

• Güncelleme desteği ne zaman bitecek? Buna ek olarak uygulama indirme desteği ne zaman bitecek.
  • İşlemci bakımından ileride sorun yaratır mı? A13
  • Ekran kalitesi söylenildiği gibi çok sırıtıyor mu?

Aynı şekilde SE 3 içinde endişelerim var. Tasarım, küçük ekran, pil ömrü, kamera performansı vb.
Sizden ricam en mantıklı tercihte bana yol göstermeniz. Tercihim sıfır almak.

Bence se 3 al çünkü se 3'te a15 işlemcisi var yani a15 işlemci tüm iphone 13 serisinde var hatta düz iphone 14 ve 14 plus'ta bile a15 işlemci var ama 11 de a13 işlemci var. SE 3 en az ios 20 ye kadar güncelleme alır. İphone 11 en fazla ios 18 alır. Ama 2-3 sene falan kullanacaksan da iphone 11 alınabilir. En az 5-6 yıl kullanırım diyorsan da o zaman se 3 al.

Bence SE 3 al çünkü SE 3'te A15 işlemcisi var yani A15 işlemci tüm iPhone 13 serisinde var hatta düz iPhone 14 ve 14 Plus'ta bile A15 işlemci var ama 11 de A13 işlemci var. SE 3 en az iOS 20'ye kadar güncelleme alır. iPhone 11 en fazla iOS 18 alır. Ama 2-3 sene falan kullanacaksan da iPhone 11 alınabilir. En az 5-6 yıl kullanırım diyorsan da o zaman SE 3 al.

Hocam, kaç aylık konuyu nasıl bulmayı başardın? iPhone 11 aldım bile.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı