IPhone 12 vs Samsung S23

guneralp

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Kavaklıdere, Ankara
Arkadaşlar selam,
Son zamanlarda yeni bir cihaz almayı düşünüyorum. iPhone 13 Pro Max kullanıcısıyım ancak telefonun kayıtlı olmaması, bataryasının değişim görmüş olması ve orjinal ekran olmaması gibi bazı sorunlardan ötürü artık cihazımı sıfır ve daha düşük model bir telefonla değiştirmek istiyorum. Tercih listeme bütçem dahilinde S23'ü ve iPhone 12'yi koydum. Telefonda öyle aşırı bir aktivitem yok, kamerasını ve sosyal medyayı kullanırım sadece. Tabii bir de bankacılık, sahibinden vs. gibi herkesin kullandığı uygulamaları kullanıyorum. Ancak benim için hangi cihaz olursa olsun sosyal medya içerisindeki performansı önemli, bir de bataryasının iyi gitmesini öncelik olarak hep başa koyarım. Cebimde powerbank ile gezmek istemem neticede. Sosyal medyada performanstan kastım kalite düşüşü, orjinal görüntüye yakınlığı vs. bunlardan ibaret. S23, iPhone 12 ile denk bir model değil biliyorum ancak, dediğim gibi sosyal medya performansı benim için altın değerinde. İki tarafın da cihazını kullandığım için yabancılık çekeceğimi sanmıyorum, yazılımsal anlamda Samsung çoğu sorunu çözmüş deniliyor ancak uzun süredir One UI cihaz deneyimlemediğim için bu konu hakkında da çok fikrim yok, akıcılık olarak 13 Pro'dan geri midir bilmiyorum. Bu durumda benim gibi bir kullanıcı için S23 mü daha mantıklıdır, yoksa iPhone 12 mi? Görüşlerinizi bekliyorum. :)

Samsung'da S serisi akıcılık olarak hiçbir şekilde pişman etmez. Sosyal medyadan kastınız yüksek ihtimalle Instagram. Meta, Samsung'a karşı pek bir çaba göstermiyor ancak ben yine de paylaşılan fotoğraflarda veya videolarda kalite düşüşü görmüyorum. Ben şu açıdan bakıldığı zaman Samsung'un sunduğu rahatlığı ve işlemci gücünü de göz önüne alarak düşünmeden Samsung'u tercih ederdim. Pil konusunda S23 kullanıp 7-8 saat ekran süresi alanları da gördüm, bu biraz da sizin kullanım şeklinize bağlı.

İkisinin de bataryası sizi üzer, gün içinde şarj etmeniz gerekir. 2 cihazda da sosyal medyada çok benzer bir tecrübe elde edersiniz. S23 ve S24'ler için Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında iPhone gibi direkt optimizasyon mevcut. Ben olsam bu 2 cihaz arasından S23 alırdım. 12 baya baya eski bir cihaz. Pek bir olayı da yok.

30K'nın üstüne pek çıkmak istemiyorum, kamerayı çok kullanıyorum özellikle şehir manzarası için geniş açı kamerası önemli. S23'ü elime aldığımda malzeme olarak 12'ye göre bir tık geride geldi, ama küçük olması beni cezbetti.

Samsung da artık sosyal medyada sorununu anlaşma ile çözdü. Kalite düşmüyor yani. Kaldı ki kalite düşse bile S23'ün kalitesinin düşmüş hali iPhone 12'nin kalitesinin düşmemiş halinden iyi merak etmeyin :)
Bu cihazların uzaktan yakından alakası yok. iPhone 12 anneanne, dedeye alınmalık bir cihaz özelliklerini kullanan için çöp bomboş bir cihaz. Kesinlikle S23 almalısınız. Kaldı ki S23'ün ekranı da çok iyi. Ancak batarya konusunda S23 de çok başarılı değil. Yurt dışı malum kayıt yöntemiyle S23U veya S24U bakabilirsiniz çok batarya önemliyse sizin için.

Geri
Yukarı