iPhone 14 Pro vs 15

Konumu, arka planda uygulama yenile gibi ayarları kapattınız mı?
Konum sadece kullanırken açık arka planda uygulama yenileme ve apple analizi vs kapalı sadece klavye titreşimi açık 3 saat 10 dakika ekran süresine sahibim şarjım %65 günün yarısında Apple Watch ve airpods bağlı oluyor genelde arka planda YouTube Music uygulaması açık oluyor hücresel veri 4G ile beraber.
Az önce video izledim %67 civarında şarj kaldı kenara koydum sonrasında işlerimi halledip 5 dakika sonra elime aldığımda %65 olmuş.

Konum sadece kullanırken açık arka planda uygulama yenileme ve Apple analizi vs kapalı sadece klavye titreşimi açık 3 saat 10 dakika ekran süresine sahibim şarjım %65 günün yarısında Apple Watch ve AirPods bağlı oluyor genelde arka planda YouTube Music uygulaması açık oluyor hücresel veri 4G ile beraber.
Az önce video izledim %67 civarında şarj kaldı kenara koydum sonrasında işlerimi halledip 5 dakika sonra elime aldığımda %65 olmuş.

Hücresel veri çok şarj tüketir, Wi-Fi'ya kıyasla. Ben Bluetooth'la bir şey kullanmıyorum ondan sizde fazla tüketir. Ekran parlaklığı gibi etkenler de var tabii ben true tonu kapalı kullanıyorum anlık parlamasından rahatsız olduğum için.

Merhaba iPhone 14 Pro mu alınır iPhone 15 mi alınır?

Hangisini alacağınıza karar verdiniz mi? Ben olsam 256 14 Pro alırdım. Elimde seçeneğim olmadığı için 15 aldım. Instagram gibi sosyal medya uygulamaları çok yer kaplıyor kullanım durumunuza göre. Benim insagram uygulamam 6 GB yer tutuyor, bir arkaşımda 24.5GB yer kaplıyor daha fazla kullandığı için. (önbelleklenen veriler ve silmek için bir yer yok tek çaresi Instagram'ı silip tekrar yüklemek.)

Kesinlikle 14 Pro almanızı öneririm. Düz IPhone'lar 13 serisine kadar gerçekten güzeldi lakin 14 ve 15'te artık sınıflandırması değişti. Premium segmentte cihazlar değiller kesinlikle. Fiyat olarak premium fiyatı istense de malzeme kalitesi, ekranı, tasarımı gerçekten öyle hissettirmiyor. 15'e dynamic ısland gelmese 14'ten farksız olacaktı hatta.

Demem o ki, o kadar paraya çıktıysanız Pro serisinden devam etmeniz daha sağlıklı olur.

Kesinlikle 14 Pro almanızı öneririm. Düz IPhone'lar 13 serisine kadar gerçekten güzeldi lakin 14 ve 15'te artık sınıflandırması değişti. Premium segmentte cihazlar değiller kesinlikle. Fiyat olarak premium fiyatı istense de malzeme kalitesi, ekranı, tasarımı gerçekten öyle hissettirmiyor. 15'e dynamic ısland gelmese 14'ten farksız olacaktı hatta.

Demem o ki, o kadar paraya çıktıysanız Pro serisinden devam etmeniz daha sağlıklı olur.

13 ile 14'ün farkı yok doğru. Ama 14 ile 15 arasında bayağı fark var. 15'in işlemcisi 14 Pro'yla aynı.
15'in kamerasıyle 14 Pro'nun kamerası 48MP, düz 14'ün 12MP, 15'te Type-C var. Eğer aynı fiyatsalar 15 yerine 14 Pro tercih edilebilir ama değilse sırf telefoto kamera ve 120Hz için 5K-10k fiyat farkı verilmesi mantıksız. Zaten 2 sene sonra satıp kolayca model yükseltebilir açıkçası çok yakınlar renklerine göre bile karar verebilirsiniz.

13 ile 14'ün farkı yok doğru. Ama 14 ile 15 arasında bayağı fark var. 15'in işlemcisi 14 Pro'yla aynı.
15'in kamerasıyle 14 Pro'nun kamerası 48MP, düz 14'ün 12MP, 15'te Type-C var. Eğer aynı fiyatsalar 15 yerine 14 Pro tercih edilebilir ama değilse sırf telefoto kamera ve 120Hz için 5K-10k fiyat farkı verilmesi mantıksız. Zaten 2 sene sonra satıp kolayca model yükseltebilir açıkçası çok yakınlar renklerine göre bile karar verebilirsiniz.

Evet kağıt üstünde farkları var lakin bunları günlük kullanımda fark edemezsiniz. Çünkü 14'ün işlemcisi halen daha çok güçlü, 15'in işlemcisi de. Hani A11 A12 gibi performansından kaybetse evet hissedilir ancak şu an telefon performansını uçlarda kullanmayan birisinin kolay kolay hissedeceğini samıyorum.
Type-C konusu ise tartışılabilir haklısınız. Şahsen ben Type-C telefona geçtiğim için ekosisteme tekrar uyum sağlamam zorlaştı. Tüm ekipmanlarım, kablolarım lightning uyumluydu bir anda hepsi çöp oldu.

Evet kağıt üstünde farkları var lakin bunları günlük kullanımda fark edemezsiniz. Çünkü 14'ün işlemcisi halen daha çok güçlü, 15'in işlemcisi de. Hani A11 A12 gibi performansından kaybetse evet hissedilir ancak şu an telefon performansını uçlarda kullanmayan birisinin kolay kolay hissedeceğini samıyorum.
Type-C konusu ise tartışılabilir haklısınız. Şahsen ben Type-C telefona geçtiğim için ekosisteme tekrar uyum sağlamam zorlaştı. Tüm ekipmanlarım, kablolarım lightning uyumluydu bir anda hepsi çöp oldu.

Hocam 14'ün işlemcisi güçlü olabilir ona bir şey demiyorum. Ben 14 Pro ile 15'i kıyaslıyorum. Bu ikisinin işlemcileri aynı yani A16 bionic. Fiyatları da yakın 15 - 50k - 14 Pro- 55-60k bulabilirse 14 Pro'yu bulamazsa 65k vermek yerine 55K'ya düz 15 alması gerektiğini savunuyorum.

14 Pro'yu bulamazsa 65k vermek yerine 55K'ya düz 15 alması gerektiğini savunuyorum.
65K zaten 14 Pro değil ki. O fiyata satanlar ya satarsam umuduyla koyuyor satılmıyor yani. 2 3 telefoncu gezip ciddi alıcı olduğunu belli ederse satar rakamı veriyorlar.

Bildiğim kadarıyla iphone pro serisi bir sonraki düz model denk geliyor özelik güç bakımından ona bir bakın.

Hocam 14'ün işlemcisi güçlü olabilir ona bir şey demiyorum. Ben 14 Pro ile 15'i kıyaslıyorum. Bu ikisinin işlemcileri aynı yani A16 bionic. Fiyatları da yakın 15 - 50k - 14 Pro- 55-60k bulabilirse 14 Pro'yu bulamazsa 65k vermek yerine 55K'ya düz 15 alması gerektiğini savunuyorum.
Hocam Bende 14 pro alacaktım ancak sıfırı neredeyse iphone 15 pro ile aynı fiyatta sonra düşündüm çok fotoğraf çekmiyorum ekstra lensi veya bir üst işlemciyi ne yapayım diyerek düz model aldım çünkü bu hataya ipad pro’da düştüm M2 işlemci yağ gibi akıyor sadece video, not ve arada kurgu için air alabilirdim ancak kullanırım diye bunu tercih ettim sonuç sıfır :D İphone 15’i teknomarkette 51.950₺ gibi fiyata satın aldım.

Hocam bende 14 Pro alacaktım ancak sıfırı neredeyse iPhone 15 Pro ile aynı fiyatta sonra düşündüm çok fotoğraf çekmiyorum ekstra lensi veya bir üst işlemciyi ne yapayım diyerek düz model aldım çünkü bu hataya iPad Pro'da düştüm M2 işlemci yağ gibi akıyor sadece video, not ve arada kurgu için Air alabilirdim ancak kullanırım diye bunu tercih ettim sonuç sıfır :D iPhone 15'i teknomarkette 51.950₺ gibi fiyata satın aldım.

Sahibinden de Vodafone Turkcell gibi bayilerden de alabilirdiniz neyse hayırlı olsun.

Geri
Yukarı