iPhone 14 vs iPhone 13

Yamishu

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz 16MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK İşlemci | MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart | GoodRam 16GB(2x8GB) IRDM RGB 3600MHz CL18 DDR4 Siyah Dual Kit Ram | MSI Radeon RX 6650 XT MECH 2X OC 8GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı | WD 480GB GREEN SN350 NVMe M.2 SSD (Okuma 2400MB / Yazma 1650MB)
Meslek
Bilgi İşlem
Merhaba arkadaşlar ben normalde Samsung kullanıcısıyım ama artık iPhone bir telefona geçmek istiyorum. Uzun süredir almak istiyordum şahsen şu an aklımda iki tane telefon var iPhone 13 256 GB veya iPhone 14 128 GB almayı düşünüyorum. Hafıza konusunda 14 de 256 ya çıkamıyorum. O yoksa onu alana kadar 15'e zorlarım o yüzden iPhone 14 128 GB alabilirim şimdi şöyle bir durum var ikisinin işlemcisi aynı 14'e vereceğin paraya 13 al değmez diyenler olabilir aklımda o yüzden şu sorular var öncelikle iPhone 14 işlemcisi iPhone 13 Pro işlemcisiyle aynı. Benim aklımda ki şu iPhone 14 serisinden sonra Apple 6 GB RAM'e geçiyor bundan sonra da hep 6 GB RAM gelecek sanırım ileride herhangi bir güncelleme veya değişiklik gelirse iPhone 14 ve üzeri gelebilir mi 6 GB RAM var diye 14'ün küçük ayrıntıları ve kamerası daha iyi olduğundan aradaki farkı vermeli miyim bilmiyorum ama ileride gelebilecek güncelleme veya eklenebilecek yeni özellik kafamı karıştırıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar ben normalde Samsung kullanıcısıyım ama artık iPhone bir telefona geçmek istiyorum. Uzun süredir almak istiyordum şahsen şu an aklımda iki tane telefon var iPhone 13 256 GB veya iPhone 14 128 GB almayı düşünüyorum. Hafıza konusunda 14 de 256 ya çıkamıyorum. O yoksa onu alana kadar 15'e zorlarım o yüzden iPhone 14 128 GB alabilirim şimdi şöyle bir durum var ikisinin işlemcisi aynı 14'e vereceğin paraya 13 al değmez diyenler olabilir aklımda o yüzden şu sorular var öncelikle iPhone 14 işlemcisi iPhone 13 Pro işlemcisiyle aynı. Benim aklımda ki şu iPhone 14 serisinden sonra Apple 6 GB RAM'e geçiyor bundan sonra da hep 6 GB RAM gelecek sanırım ileride herhangi bir güncelleme veya değişiklik gelirse iPhone 14 ve üzeri gelebilir mi 6 GB RAM var diye 14'ün küçük ayrıntıları ve kamerası daha iyi olduğundan aradaki farkı vermeli miyim bilmiyorum ama ileride gelebilecek güncelleme veya eklenebilecek yeni özellik kafamı karıştırıyor. Sizce ne yapmalıyım?
Hocam size bagli mesela bana 128gb yetmiyor.

Hocam size bagli mesela bana 128 GB yetmiyor.

Hocam şu an 128 GB kullanıyorum 14 alsam birkaç yıl kullanıp satarım yenilerim hangisinin satışı daha kolay olur bilmiyorum ama.

Hocam 13 ile 14'ün işlemcisi aynı gibi ama daha derli toplu hali diye biliyorum.
Bence alabilirseniz 14 alın daha iyi bir cihaz.

13 Pro almanız buradaki en mantıklı seçim olacaktır diye düşünüyorum.

Evet onu da düşündüm ama 14'ten pahalıya denk geliyor dediğim gibi yakın fiyatlar olduğundan sonra diyorsun onu alana kadar 15'e zorlarım diye düşünüyorum.

Hocam 13 Pro ile aynı dediğiniz durum sadece aynı işlemcide GPU kısmında 1 çekirdek farkı var. Düz 14 4 çekirdekli GPU ile gelen A15, 13 Pro ve düz 14; 5 çekirdekli GPU ile gelen A15. Sonuçta ikisi de A15. IPhone'da güncelleme de işlemciye göre verilir. Bu yüzden güncelleme kısmında düz 13, 13 Pro ve düz 14 hepsinin desteği günü geldiğinde aynı anda kesilecek. Yani özetle düz 14 sadece fazladan 2 GB RAM ile gelen bir iPhone 13. Yani Türkçesi dolandırılarak iPhone 13 almak isteyenler düz 14 modeline baksın diyor Apple. Size önerim bu cihazların hiçbirini almayın. 2. el 13 Pro bakın hepsinden çok daha iyi cihaz gerek kamera gerek ekran gerekse kasa tarafında. Ya da 13 256 GB alın geçin sıfır isterseniz.

Evet onu da düşündüm ama 14'ten pahalıya denk geliyor dediğim gibi yakın fiyatlar olduğundan sonra diyorsun onu alana kadar 15'e zorlarım diye düşünüyorum.
13 Pro birçok yönden düz 15'ten de iyi bir cihaz.

Hocam 13 ile 14'ün işlemcisi aynı gibi ama daha derli toplu hali diye biliyorum.
Bence alabilirseniz 14 alın daha iyi bir cihaz.

Şu an arada şöyle bir fark var sizce değer mi iPhone 13 128 GB 36k iPhone 14 44K arada ki fark değer mi önceden aralarında bu kadar fark yoktu aşırı fark binmiş.

Hocam 13 Pro ile aynı dediğiniz durum sadece aynı işlemcide GPU kısmında 1 çekirdek farkı var. Düz 14 4 çekirdekli GPU ile gelen A15, 13 Pro ve düz 14; 5 çekirdekli GPU ile gelen a15. sonuçta ikisi de a15. IPhone'da güncelleme de işlemciye göre verilir. Bu yüzden güncelleme kısmında düz 13, 13 Pro ve düz 14 hepsinin desteği günü geldiğinde aynı anda kesilecek. Yani özetle düz 14 sadece fazladan 2 GB RAM ile gelen bir iPhone 13. yani türkçesi dolandırılarak iPhone 13 almak isteyenler düz 14 modeline baksın diyor Apple. Size önerim bu cihazların hiçbirini almayın. 2. el 13 Pro bakın hepsinden çok daha iyi cihaz gerek kamera gerek ekran gerekse kasa tarafında. Ya da 13 256 GB alın geçin sıfır isterseniz.

13 Pro birçok yönden düz 15'ten de iyi bir cihaz.

Açıklamanız için çok teşekkür ederim ben de ilk önce böyle düşünmüştüm sonra RAM işi beni çeldirdi ikinci el almaya pek güvenemiyorum ama sıfır 13 Pro'ya bir bakayım yoksa 13 dediğiniz gibi mantıklı olabilir 14 kamera açısından falan daha iyi ama o farka değmez sanırım.

Şu an arada şöyle bir fark var sizce değer mi iPhone 13 128 GB 36k iPhone 14 44K arada ki fark değer mi önceden aralarında bu kadar fark yoktu aşırı fark binmiş.

Açıklamanız için çok teşekkür ederim ben de ilk önce böyle düşünmüştüm sonra RAM işi beni çeldirdi ikinci el almaya pek güvenemiyorum ama sıfır 13 Pro'ya bir bakayım yoksa 13 dediğiniz gibi mantıklı olabilir 14 kamera açısından falan daha iyi ama o farka değmez sanırım.

Pro modeller 1 sene üretildiği için sıfırı karaborsa. Boşuna bakmayın sıfırı fiyatına 15 Pro alınıyor. Maalesef önceki seri Pro modelleri 2. el almak durumundasınız. RAM farkı var diye de düz 14'e o fark verilmez. Kamerada da "hareket modu" dışında 14'ün pek de bir artısı yok aynılar. Çok milim ışık farkları oluyor. Bu atacağım video detaylı incelemesini yapan nadir kanallardan izleyebilirsiniz. Kamera kısmında düz 13 ile düz 14'ün hissedilir bir farkı olmayacağını göreceksiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı