iPhone 15 Pro Max yurt dışı vs yurt içi

6S ile kullanabilirsiniz 4 ay kapandığında. Üst model olması gerekmez. 6S zaten hâlâ güvenlik güncellemesi alıyor sorun olmaz.
Ben yurt dışından almanız ve kayıtsız kullanmanızdan yanayım. 11'i de satın gitsin.
8 ay kullanım süresi düşmez mantıken ülkemize bir sürü turist geliyor onlar için zaten 1 seneye uzattılar. Türklerde de çalışan kesim çok fazla sadece telefon için değil birçok kez yurt dışına çıkılabiliyor. Zaten bu uygulama bir tek TR'de var. Şunu da ekleyeyim Vergi Cumhuriyeti olduğumuz için 2025-2026 yılında falan baktılar bu sistem var belki kısaltırlar ama dediğim gibi sanmıyorum.
sizce % kaç ihtimal 8'Ayı düşürme durumları, gerçekten hesaplıyorum arasında 40K fark y.d ve yurt içi cihazda şaka gibi

Sizce % kaç ihtimal 8'Ayı düşürme durumları, gerçekten hesaplıyorum arasında 40K fark y. D ve yurt içi cihazda şaka gibi

%10 ihtimal veriyorum. Dediğim gibi ben olsam alırdım. Her türlü bir tane de devlete almaktan iyidir. Diyelim korkulan oldu %10 ihtimal gerçekleşti ve süreyi düşürdüler. Kaç aya düşürebilirler mantıken düşürse düşürse 6ay veya 4 aya düşer. Bakın en kötü senaryodan bahsediyorum. Sonuçta bunun aşağısı insan haklarına aykırı bir durum ki 8 ay da bence öyle de neyse. Öyle durumda tekrar sürenin tazelenmesine yakın cihazı elden çıkarırsınız veya basit bir eski iPhone cihazla tekrar arama yönlendirme ile kullanırsın öyle bir durumda bu sizin bileceğiniz iş. Ama dediğim gibi bu senaryo %10 ihtimalle gerçekleşir.

Merhaba,

iPhone11 64 GB kullanıyorum 4'seneye girmiş bulunmaktayım, pil yüzdesi %73'kadar geriledi ve değiştirmek istiyorum artık.
Kafamda yurt dışı 15 Pro Max almak var 41bin TL, kapalı kutu sıfır fiyati var benim 11'i 13'bin TL sayıyorlar arada ki fark 28bin TL, nakit vermiş olacağım, 8ay bitince 4ay için farklı bir telefon bulundurmam gerekiyormuş iPhone 6S mevcut kalan 4'ay için eşleştirme yapılır mı? Yoksa daha üst model mı olması gerek emin olamıyorum, bu yüzden 11'i satmak mantıklı mı sizce? Veya her sene 4'ay için 13bin TL'yi evde boş tutmak mı daha mantıklı? Ben bu cihazi hiç kayıt ettirmeyi düşünmüyorum. Sizce 8'ay kullanım hakkı düşer mi? Kaldırırlar mı? Bu Risk'e gerçekten değer mi?

Başka bir tercih ise, 70bin'TL'ye 5günlük vatandan alınma telefon var, her şeyi mevcut, benim IP11'i 12-13Bin'e satıp kalan tutarı 3.80 faiz oranıyla kredi cekip 6'ay 11bin TL ödereyerek mı almak mantıklı? Benim iPhone 11'den gelecek para kredinin faizine gitmiş olacak neredeyse öyle düşünebilirsiniz.

Seninle tıpatıp aynı durumdayız. Benim de 4 yıllık iPhone 11'im var, pil seviyesi aynı ve şu an düşündüğün her şeyi ben de düşündüm.
Sonuç olarak baktım 15 Pro Max burada en son 85 bin TL civarıydı sanırım yanlışım olabilir. Yurt dışından alınınca IMEI kaydı olmadan 40 bin TL'ye geliyordu. Telefonun alındığı ülkede eğer kutusunu orada açmayıp yurt dışında açarsan kutuyu ödediğin vergiyi de havalimanında iade ediyorlar. Yani 40 bin TL'den 35 bin TL'ye düştü. Ve elimdeki iphoen 11'i satacağım. Değerine baktırdım 13 bin TL teklif verdiler. Kabul etmem durumunda yeni telefonun fiyatından kesersem iPhone 15 Pro Max 22 bin TL'ye geliyor.
İlk başta kayıt yaptırmam diye düşünüyordum ama bu sefer de sizin gibi düşüncelere girdim acaba bu süreyi kısaltırlar mı ne olur diye düşündüm. Sonra dedim ki kendi kendime hem tüketiciyi üzen bu tarz kararlar çok veriliyor sonra başım ağrımasın hem de zaten bu kadar uyguna indirmişim telefonu o harcı ödeyip rahat edeyim dedim. 1 Ocaktan önce 20 bin TL'ye kayıt ettirdim. Toplamda 42 bin TL tuttu yani ve en azından içim rahat.

8 ay değilki kullanım süresi 180 gün yani 6 ay değil mi bundan sonra nasıl kayıt oluyor ki.

Hayır hocam yanlışınız var. Cihazlarda ya 2 tane fiziksel SIM ya da 1 fiziksel 1 E SIM oluyor. Ne olursa olsun 1 SIM yerine 4 ay hakkı veriliyor. O hak bitince diğer sime geçiyorsun 2. SIM E SIM de olsa fiziksel SIM de olsa ona da 4 ay hak veriliyor. Böylelikle 8 ay oluyor.

Hayır hocam yanlışınız var. Cihazlarda ya 2 tane fiziksel SIM ya da 1 fiziksel 1'e SIM oluyor. Ne olursa olsun 1 SIM yerine 4 ay hakkı veriliyor. O hak bitince diğer sime geçiyorsun 2. SIM e SIM de olsa fiziksel SIM de olsa ona da 4 ay hak veriliyor. Böylelikle 8 ay oluyor.

Aynı telefon numarasından mı oluyor bu ondan sonra ne yapmamız lazım.

Aynı telefon numarasından mı oluyor bu ondan sonra ne yapmamız lazım.

Telefon numarasıyla ilgisi yok. SIM kartınızı herhangi bir yuvaya taktığınızda süre başlar. Veya E SIM için operatör bayisine gittikten sonra E SIM kullanıma açılınca süre başlar. Siz bu süre başladığında isterseniz 10 tane farklı hat takın 4 aylık süre değişmez zaman geçmeye devam eder. 8 ayı böyle bitirdikten sonra ucuza bir 6S veya SE1 gibi Türkiye cihazı bulup SIM kartınızı ona takarak arama yönlendirme ile kullanabiliyorsunuz. Yeni takvim yılından itibaren tekrar 8 ay hakkınız geliyor. Örneğin nisan ayında SIM kartınızı takıp süreyi aktifleştirirseniz hiç 2. telefona gerek kalmadan 16 ay kullanabilirsiniz.

Seninle tıpatıp aynı durumdayız. Benim de 4 yıllık iPhone 11'im var, pil seviyesi aynı ve şu an düşündüğün her şeyi ben de düşündüm.
Sonuç olarak baktım 15 Pro Max burada en son 85 bin TL civarıydı sanırım yanlışım olabilir. Yurt dışından alınınca IMEI kaydı olmadan 40 bin TL'ye geliyordu. Telefonun alındığı ülkede eğer kutusunu orada açmayıp yurt dışında açarsan kutuyu ödediğin vergiyi de havalimanında iade ediyorlar. Yani 40 bin TL'den 35 bin TL'ye düştü. Ve elimdeki iphoen 11'i satacağım. Değerine baktırdım 13 bin TL teklif verdiler. Kabul etmem durumunda yeni telefonun fiyatından kesersem iPhone 15 Pro Max 22 bin TL'ye geliyor.
İlk başta kayıt yaptırmam diye düşünüyordum ama bu sefer de sizin gibi düşüncelere girdim acaba bu süreyi kısaltırlar mı ne olur diye düşündüm. Sonra dedim ki kendi kendime hem tüketiciyi üzen bu tarz kararlar çok veriliyor sonra başım ağrımasın hem de zaten bu kadar uyguna indirmişim telefonu o harcı ödeyip rahat edeyim dedim. 1 Ocaktan önce 20 bin TL'ye kayıt ettirdim. Toplamda 42 bin TL tuttu yani ve en azından içim rahat.
Dün akşam bir anlık gazla yurtdışı telefonu aldım 39Bin TL natürel renk benim telefonu da 12.5A saydılar kalan 26.5Bin TL nakit vererek telefonu aldım bilmiyorum iyi mi yaptım kötü mü iyi fiyata mı geldi ama gerisi hayat artık.

Dün akşam bir anlık gazla yurtdışı telefonu aldım 39Bin TL natürel renk benim telefonu da 12.5A saydılar kalan 26.5Bin TL nakit vererek telefonu aldım bilmiyorum iyi mi yaptım kötü mü iyi fiyata mı geldi ama gerisi hayat artık.

Merhaba,

iPhone11 64 GB kullanıyorum 4'seneye girmiş bulunmaktayım, pil yüzdesi %73'kadar geriledi ve değiştirmek istiyorum artık.
Kafamda yurt dışı 15 Pro Max almak var 41bin TL, kapalı kutu sıfır fiyati var benim 11'i 13'bin TL sayıyorlar arada ki fark 28bin TL, nakit vermiş olacağım, 8ay bitince 4ay için farklı bir telefon bulundurmam gerekiyormuş iPhone 6S mevcut kalan 4'ay için eşleştirme yapılır mı? Yoksa daha üst model mı olması gerek emin olamıyorum, bu yüzden 11'i satmak mantıklı mı sizce? Veya her sene 4'ay için 13bin TL'yi evde boş tutmak mı daha mantıklı? Ben bu cihazi hiç kayıt ettirmeyi düşünmüyorum. Sizce 8'ay kullanım hakkı düşer mi? Kaldırırlar mı? Bu Risk'e gerçekten değer mi?

Başka bir tercih ise, 70bin'TL'ye 5günlük vatandan alınma telefon var, her şeyi mevcut, benim IP11'i 12-13Bin'e satıp kalan tutarı 3.80 faiz oranıyla kredi cekip 6'ay 11bin TL ödereyerek mı almak mantıklı? Benim iPhone 11'den gelecek para kredinin faizine gitmiş olacak neredeyse öyle düşünebilirsiniz.
Yd al + e sim alabilirsin parayla 3 dolarda bonus veriyor 4 ay'da bu şekilde kullan ayrıca 6s gayet yeterli 6 bile yeterli olur aynı Icloud bağlı olsun yeterli.

Hayırlı olsun darısı bana hocam bir sorun olacağını sanmıyorum ama 11 ucuza gitmiş sizin.

Şu anda tek seferlik olarak kayıtsız şekilde 12 ay kullabiliyorsunuz yeni yasa sayesinde. Yani 6+6 şeklinde. Bu dolduktan sonra tekrardan 3+3'e dönecek. Şu anda aldığınızı varsayarsak eğer toplamda 2025 Haziran ayına kadar hiçbir işlem yapmadan veya cihaz kapanmadan kullanabileceksiniz. O arada para biriktirip pasaport kaydı yaptırabilirsiniz. Mantıklı mı derseniz eğer; garantiden feragat ederek 20.000-30.000TL civarı cepte kalıyor, size kalmış bir durum. Ben alırdım yurt dışı alırdım şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı