iPhone 15 vs Samsung S24

Bütçe
40.000₺

famtv

Femtopat
Daha fazla  
Telefon tavsiyesi.

Arkadaşlar merhaba. Kullanmış olduğum cihaz iPhone 12 ve yaklaşık dört senedir cihazı kullanıyorum. Telefonumu değiştirmek istiyorum ama malum fiyatlarda çok yüksek. Samsung serisinin S23 ve S24 serileri sunmuş oldukları özellik ve fiyat bakımından çok mantıklı duruyor en azından kağıt üzerinde. Onun haricinde iPhone 15 modelide düşündüklerim arasında ama fiyat olarak ciddi bir fark da var. Son olarak ikinci el iPhone 13 Pro Samsung S24 serisi ile neredeyse hemen hemen aynı fiyatta. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Kafam aşırı derecede karışık.

Ahahahhasdha şu yoruma yanlış bilgiden ceza vermezlerse bu forumun adaletini seveyim, bir de exynos a pil ömrü, güç tüketimi, ısıma, throttle gibi konularda daha iyi demiş gerçekten akıl alır gibi değil.

Gen 3, Exynos 2400 den cpu-gpu performansı, standby, görüntü işleme kalitesi, batarya performansı, sıcaklık hatta şebeke çekim gücü olarak bile çok daha iyi bir chipset. Zerre kadar bilginiz olmadan burada exynos iyi demeniz aşırı komik.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu yazanın S24 kullanıcı yorumlarından haberi yoktur zaten. Pilinin %10-20 arası daha fazla gitmesi, mobil verideki güç tüketiminin çok daha dramatik olması, sinyal problemlerini bilerek S24 almak lazım. Benchmarkları, performansı, ısınma sorunlarını minimize etmekle iş bitmiyor maalesef Snapdragon alternatifi olabilmek için. Ama en azından 5 yıl sonra problemsiz kullanılabilir mi şüphesine Samsungun güncelleme sözü biraz rahatlatabilir. Yine de amiral cihaz aldıktan sonra bu soru işaretiyle ben almamayı seçerdim. Acilse S23'e giderdim veya diğer amirallere yönelirdim. Acil değilse özellikle kamerada radikal değişiklik beklenen S25 beklenebilir zaten.

Bunu yazanın S24 kullanıcı yorumlarından haberi yoktur zaten. Pilinin %10-20 arası daha fazla gitmesi, mobil verideki güç tüketiminin çok daha dramatik olması, sinyal problemlerini bilerek S24 almak lazım. Benchmarkları, performansı, ısınma sorunlarını minimize etmekle iş bitmiyor maalesef Snapdragon alternatifi olabilmek için. Ama en azından 5 yıl sonra problemsiz kullanılabilir mi şüphesine Samsungun güncelleme sözü biraz rahatlatabilir. Yine de amiral cihaz aldıktan sonra bu soru işaretiyle ben almamayı seçerdim. Acilse S23'e giderdim veya diğer amirallere yönelirdim. Acil değilse özellikle kamerada radikal değişiklik beklenen S25 beklenebilir zaten.
Hayır, bunu yazan şu an S24+'tan yazıyor :)
Tecrübe kişiden kişiye değişmekle birlikte ne öyle pilin uçarak gitmesi, ne de sinyal sorunu bırak şu anki telefonu, forumda öcü gibi bakılan Exynos 2100'de bile yaşamadım ben. Bir yerde biri bir yorum yapıyor, sonra onu 75 kişi 75'er sefer abartarak oraya buraya servis ediyor. Ben kaynağımı attım, birebir iki adet S24 üzerinden yapılmış testler, sonuçlar ortada. GSMArena incelemeleri ortada. Exynos ya da Snapdragon seviciliğinin lüzumu yok, üstteki elemanlardan biri gitmiş 24 yerine 23+ önermiş bir de :D. Snapdragon halen daha iyi mi genel olarak? Evet. Ama bu Exynos kötü demek mi? Hayır. Üstüne üstlük bazı başlıklarda daha iyi olduğu da benim yorumum değil, birkaç bin aboneli bir yerin kolayca manipüle edilebilen yorumu da değil (çok çektik bunlardan), milyonluk yerlerin yorumları. Milyonluk olmaları bir şeyi değiştirmez diye hibernasyondan çıkan arkadaş atlar şimdi öğretme hevesiyle (!)

Ne Snapdragon sevicileri varmış arkadaş. Snapdragon'u sebepsiz yere övmeyi bırakın artık, Exynos 990 dönemi geçeli çok oldu. Güncel nesilde Exynos'un gerçek anlamda geride olduğu tek yer RT kapalı oyun performansı. Kalanında kafa kafaya, üstüne pil ömrü, güç tüketimi, ısınma ve ısınma kaynaklı throttle seviyesinde.
Ne Snapdragon sevicileri varmış arkadaş. Snapdragon'u sebepsiz yere övmeyi bırakın artık, Exynos 990 dönemi geçeli çok oldu. Güncel nesilde Exynos'un gerçek anlamda geride olduğu tek yer RT kapalı oyun performansı. Kalanında kafa kafaya, üstüne pil ömrü, güç tüketimi, ısınma ve ısınma kaynaklı throttle seviyesinde de daha iyi.

Arkadaşım insanları yanlış yönlendirme.
iPhone fanboylardan sonra başımıza Samsung fan boyu da çıktı. İnsanlar bu cihazlar için sahilden çakıl taşı toplayıp vermiyor, para veriyor.
Snapdragon 8gen3 işlemcili S24 ile Exynos 2400 arasında işlemciden kaynaklanan can sıkıcı farklar var.
Madem kaynak veriyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoda gösterildiği gibi. Exynos işlemci fazla güç tükettiği için ısınıyor, fazla güç tükettiği için pili daha çabuk sömürüyor.
Testte göreceğiniz gibi Exynos'lu S24 test sırasında donuyor. Kamera testinde iki kere ana ekrana atıyor. Yine işlemci kamera uyumsuzluğu yüzünden Exynos'lu S24'te renkler doğal olmaktan çok uzak.

Kendi yazımda etik olmadığı için paylaşmadığım görece rakip teknoloji dergi ve internet sitelerinde Samsung'un ABD ve Kanada hariç tüm dünyayı nasıl kazıkladığını okuyabilirsiniz.

Kaynaklar: Chip dergisi, Shift and delete internet sitesi, donanım haber sitesi.
Bu sitelerde bu konu hakkında sayfalarca yazı var. Etik olarak burada paylaşamam ama merak eden bu yazıları okuyabilir.

Bu konuda son kez yazacağım. Eşime 3 yıl önce Exynos 2100 işlemcili S21u almıştım. Kızımın konserinde video çekiminde cihaz ateş gibi oldu. Yani öyle böyle değil. Sonra da kendisini kapattı. Hemen iade edip Kore'den Snapdragon 888 işlemcili S21u getirttim.
Aradan 3 yıl geçti. Telefonda ne bir ısınma, ne bir donma var. Ve pili hala bir günü rahat çıkarıyor.

İş yerinde beraber çalıştığım bşr kadın kocasıyla beraber S21FE aldılar. Kadının kocası telefona 1ay dayanamadı. Bataryası bir günü bile çıkarmayan sıfır telefon mu olurmuş diye. Satıp yerine MI12T Pro aldı. Kadın hala kullanmaya devam ediyor ama gün içinde 2 kez şarja takıyor.

Madem Samsung kendi işlemcisine bu kadar güveniyor neden ABD ve Kanada'da sürekli Snapdragon işlemci ile telefonlarını piyasaya sürüyor? S24'te hatta tüm dünyada S24 Ultra modelinde Snapdragon işlemci kullandı. Burada milleti keriz yerine koyuyor.
Kendim S23+ kullanıyorum. Telefon gerçekten harika. Ama Exynos'lu bir amiral gemisi Samsung kesinlikle almam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Madem Samsung kendi işlemcisine bu kadar güveniyor neden ABD ve Kanada'da sürekli Snapdragon işlemci ile telefonlarını piyasaya sürüyor? S24'te hatta tüm dünyada S24 Ultra modelinde Snapdragon işlemci kullandı. Burada milleti keriz yerine koyuyor.
Qualcomm ile arasındaki patent anlaşmasından dolayı Exynos çiplerini Kuzey Amerika'da satamıyor, satması durumunda astronomik miktarda komisyon tarzı ceza ödemeleri yapıyor.

Ayrıca kendi işlemcilerini piyasaya sürmeden geliştirmelerini bekleyemeyiz, ortada kerize koyma durumu falan yok. Exynos 990 fecaatti, 2100'de fecaatlikten çıkardılar en azından. 2200'de RDNA mimarisine geçtikleri için çok eleştiri yediler, LPE litografiden dolayı batatya ömrü gibi konularda sorun yaşadılar, 2200 LPP'de onları çözdüler, 2400'de RDNA'in meyvelerini alıyorlar şu anda RT performansı ve uzun süreli kullanım performansında daha verimli sonuçlar alıyorlar.

Qualcomm ile arasındaki patent anlaşmasından dolayı Exynos çiplerini Kuzey Amerika'da satamıyor, satması durumunda astronomik miktarda komisyon tarzı ceza ödemeleri yapıyor.

Ayrıca kendi işlemcilerini piyasaya sürmeden geliştirmelerini bekleyemeyiz, ortada kerize koyma durumu falan yok. Exynos 990 fecaatti, 2100'de fecaatlikten çıkardılar en azından. 2200'de RDNA mimarisine geçtikleri için çok eleştiri yediler, LPE litografiden dolayı batatya ömrü gibi konularda sorun yaşadılar, 2200 LPP'de onları çözdüler, 2400'de RDNA'in meyvelerini alıyorlar şu anda RT performansı ve uzun süreli kullanım performansında daha verimli sonuçlar alıyorlar.

Hocam beyin fırtınası yapıyoruz mesela.
Samsung Nokia nın düştüğü duruma düşüyor yavaştan.

İnsanlar günü rahatça çıkaracak telefon istiyor. S21fe ve buna S23Fe yi de dahil ediyorum bu telefonların işlemcisi yüzünden günü çıkarmak işin insanlar kırk takla atıyor. Ordan kıs, güç tasarruf moduna al. Zaten oyun oynayan insanlara bataryayı çabuk sömürdüğü için öneremiyoruz. Halbuki ikisi de pil harici çok güçlü cihazlar özellikle de kamera olarak. Samsung bu modelleri 5k, 5.5k lık batarya ile piyasaya sürse piyasayı kendi segmentinde silip süpürecek iken alan pişman oluyor.

Ben S23+ kullanıyorum hücresel veri sürekli açık, Bluetooth sürekli açık. Oyun oynamazsam 2 günü çıkarıyor telefon. 2,3 saat Oyun oynarsam 1 buçuk gün yine gidiyor. Bunun sebebi Snapdragon 8gen2 işlemcisinin deyim yerinde ise araba tabiri ile pili koklayarak çalışması.

Samsung işlemci geliştirsin tabi ama bunu Amiral gemilerinde kullanmasın koysun orta segment serisine. Bataryayı da büyütsün oldu bitti.
Snapdragon 8gen3 işlemcili S24 ile exynos 2400 işlemcili arasında hala farklar var. Yukarıda ben ve başka arkadaş test videosunu paylaştı. Batarya %50 kullanımda %10 fark var. Sıfıra indiğinde %20 ye ulaşıyor fark. Eğer oyun oynanırsa. %20 demek yeni tel için 2 saat fark demek. E şimdi S24 FE de bu işlemciyi kullanırsa ve yine düşük batarya koyarsa millet yine günü çıkaramıyor diye isyan edecek.

S23 alan Gen 3 aliyor herhalde yorumlara bakarsak. Gen 3 ile Exynis 2400 karsilastirma videosu yapan arkadas bir de ayni kanalin S23 ile S24 karsilastirmasina baksin. Pilde neredeyse aynilar. Pil omru olarak ayni olmalarina karsin 2400 daha güçlü. Evet Gen 3 daha iyi ancak S23 Gen 3 degil Gen 2 kullaniyor. 2400 cok iyi olmayabilir ama 990 gibi facia degil. Eski Exynos islemcileri ornek vererek algi yaratmayın. Ben de S24 kullaniyorum ve isinma sorunu vb. yasamadim. Pil yetmiyor ama bu normal cunku telefonu yogun kullaniyorum.

Dur sen zahmet etme ben atayım. Gen 3 daha iyi reddedilemez ancak sanki Gen 2 Exynos 2400'den daha iyi gibi yorumlar yapıyorsunuz ya o komik oluyor. MediaTek eskiden tamamen çöptü. Şu an ne durumda? Eski Exynos işlemcileri örnek pek mantıklı değil sanki ne dersiniz? Bir şey daha söylemek istiyorum. Çok sevdiğiniz Snapdragon'un çipler için biçtiği fiyatlar ortada. Exynos işlemci muhtemelen çok çok uyguna geliyor. Sonuç olarak kendi fabrikasında üretilen ve kendi tasarladağı işlemciler. Bazıları Snapdragon ile bile gelse fiyatın aynı olacağını düşünüyor. Snapdragon bize acıyıp Türkiye bölgesine özel indirimli fiyat verecek sanıyorlar herhalde. Snapdragon ile gelse muhtemelen kendi düşüncem en az 4000 TL pahalı olacaktı. Bu sefer de fiyat eleştirileri başlayacaktı. Keşke Samsung 2 işlemciyi de getirse ancak bu da marka için iyi olmaz. O yüzden yapmazlar. Muhtemelen çoğunluk aradaki farkı verip Snapdragon alacak ve Samsung muhtemelen yine pek kâr elde edemeyecek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı