İphone 5S Batarya Problemi

Anıl_Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, İphone 5S’ye sahibim 4 yıldır kullanıyorum. Uzun süredir sürümünü güncellemiyordum. 1-2 ay önce sürümünü son sürüme güncelleştirdim. Güncelleştirmeden öncede bataryası hızlı bitiyordu ama nasıl desem, stabil şekilde hızlı bitiyordu. Sürümünü güncelleştirdikten sonra batarya dahada hızlı bitmeye, %60’lardayken bazen kapanmaya başladı. Bazen bir anda %70’den %30’a düşüyor sonra %50’ye yükseliyor. İlk başlarda güncelleştirmeden dolayıdır dedim ama 2 ay oldu düzelmedi. Şimdi gidip orjinal batarya taktıracağım ama sorun yazılımsal ise ve yeni batarya taktırsamda düzelmez, boşuna para harcadığımla kalırım diye korkuyorum. Sizce düzelirmi yeni batarya takılınca? Yoksa sorun başka birşey mi?

Kardeşim aynı telefonu bende 5 sene kullandım. Bataryan ölmüş. Yeni iyi bir batarya taktırmanı tavsiye ederim. İyi bir telefoncuya taktır. Orjinalin orjinali bitmiyor. Çin mali var Çin orjinali var yalanı çok bu işin. Ya da kendin aldın telefoncuya taktır.

Sorunum bataryanın hızlı tükenmesinin yanında sapıtması. %70’de kapanmalar felan. Yani sürümünü güncelledikten sonra stabilite bozuldu. Şimdi sorun yazılımsal ise yeni batarya taktırınca tam verim alamayacağım. Bundan korkuyorum.

Bataryanız zayıf olduğu zaman ani kapanmalar oluşabiliyor. İşlemciniz tam güç ile çalışmak istiyor ama besleme zayıf kaldığı an cihaz kapanıyor. Batarya değişimi önceliğiniz olmalı şu an için.

Şöyle söyliyim telefonun şarjı fotoğraf felan çekersem 30-40 dakikada bitiyor. %50’den felan bir anda sıfır oluyor. Eski sürümdeyken böyle değildi o azalmayı görüyordum ani kapanmalar olmuyordu. Stabildi.
Bataryanız zayıf olduğu zaman ani kapanmalar oluşabiliyor. İşlemciniz tam güç ile çalışmak istiyor ama besleme zayıf kaldığı an cihaz kapanıyor. Batarya değişimi önceliğiniz olmalı şu an için.

Peki bataryayı değiştirdik sorun azaldı ama devam ediyor. Ne yapılabilir bu durumda?

IOS 12 kaynaklı dersem, içiniz rahat edecek mi? Geri dönüş sansınız da yok artık. İleriye dönük çözümlere bakın derim. Evet, daha fazla sistem performansı isteyecektir. Bataryanız da zayıf ise etkisini daha net bir şekilde göreceksiniz. 4 yıldır kullandığınızı söylüyorsunuz, az bir süre değil. Fiziksel olarak bataryanızın canı çıkmıştır artık. 2013 yılında çıkmış bir cihazın hala güncel olması bir olay aslında. Bazı ihtiyaçları da oluyor haliyle. :)

Bana kalırsa ya Apple kasıtlı olarak bir işler çevirip böyle bir sorun bela etti kullanıcıların başına yada İOS 12'den kaynaklı bir sorun var. İphone SE cihazım da hiç kapanma sorunu falan olmaz iken bu 12 yayınlanıp yüklediğim andan 1 ay sonra olanlar oldu. Batarya kafayı yedi şarj hızlı bitmeye başladı %20 altına düşünce kapanmalar başladı. Pil sağlığı %95'den bir iki ay içinde %85'e düştü.
Sonuç olarak servise yolladım ilk gönderimde her zamanki gibi bir iş yapmadan göndermişlerdi tekrar gönderdim bakalım ne olacak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı