iPhone 8 mi iPhone 7 mi?

5harf

Hectopat
Dostlar selam. Araştırdım ama bu başlıkta bir konu bulamadım varsa da affola.
Yaklaşık 1 senedir iOS bir modele geçmeyi planlıyorum ve bu sene gözümü bayağı kararttım artık. Gözüme kullanım tarzıma ve kullanmak istediğim boyut, teknoloji, tasarım vs. konuları ele alarak iPhone 8 ve iPhone 7'yi kestirdim. Şimdi gelelim aklımdaki ikilemlere.
1)Depolama. Sadece depolama olarak ele aldığımda iPhone 8 64 GB bana tam gelecek fakat iPhone 7 32 GB konusunda endişelerim var. Ayrıca iPhone 7 128 GB neredeyse bir iPhone 8 64 GB fiyatına yakın. Ayrıca farkındayım bu çok güzel bir pazarlama taktiği ama ne yapalım elden bir şey gelmez :) Bu arada telefonda oyun oynamayı sevmiyorum. Sadece bir veya iki tane boş zaman geçirmelik arcade oyun indiririm o kadar. Dolu dolu fotoğraf/video çekmiyorum ama galerim uzun vadede kesinlikle hissedilir şekilde yer kaplar. Telefonu dolduracak kadar uygulama beklentim de yok :) Müzik olarak Spotify var şu an 3GB'dan daha fazla yer kaplıyor. Bunları göz önünde bulundurmak gerek depolama kısmında.
2)Güncellik. Sonuçta iPhone 8 hala Apple resmi sitesinde duruyorsa bu iyi bir şey olmalı. İPhone 7 de bence eski değil fakat ilk kez iPhone almayı planladığım için tereddütlerim var cihaz güncelliği konusunda. Bunu sadece yazılımsal düşünmeyin.
3)Fiyat. İPhone 7 32 GB alsam ekonomik olarak vicdan azabı çekeceğimi sanmıyorum. Fakat burada 1. maddedeki kararsızlığa geri dönüyorum.
4)İşlemci teknolojisi. Az buçuk da olsa bilgimle iPhone 8'in işlemcisi nedense beni kendine çok çekiyor. İPhone'ların performans olarak çok fark ettirmediğini çok kez duydum. Fakat bu işlemci teknolojisi iPhone 8'i daha uzun ömürlü yapmıyor mu?
Son olarak bu ikilemlerden bağımsız olarak şunu sorayım. İPhone size göre nereden alınır?
Umarım bu sene oldum olası içinde bulunduğum Android kabuğumdan çıkabilirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Iphone 8 4500 TL, Iphone 7 3000 TL. CPU, GPU, arka kamera ve batarya olarak 8 modeli daha üstün. 1500 TL az bir para değil, 32 GB size yeter gibi, bu telefonu uzun süre kullanacaksanız ileride sorun yaratabilir bu noktada 8 avantajlı. İki cihaz arasında 1 yıl fark var, güncellik açısından en fazla Iphone 8 1 yıl daha fazla destek alır. İki model arasındaki performans farkını pek hissetmezsin, oyun oynamadığın için.

Ben 8 kullanıyorum ama 7 serisi baya eskidi onu bilmelisiniz. Ayrıca 32GB sürümü telefonda oyun yada video barındırmak istiyorsanız yetersizdir.Örnek veriyorum Pubg Mobil nerdeyse 10GB yer kaplıyor.Tavsiyem 8 almalısınız çünkü bir tık daha gelişmiş ve yeni sürümlere daha yakın.

Telefonu ne kadar süre kullanacaksın? Asıl belirleyici bence bu. 7 modeli kullanıyorum şu an bir sorun yaşamıyorum açıkçası. Ama şu an. Eğer ben aldığım cihazı yıllarca kullanmak istiyorum, kolay kolay da değiştirmem diyorsan tabii ki 8 modelini almalısın bence.

Telefonu ne kadar süre kullanacaksın? Asıl belirleyici bence bu. 7 modeli kullanıyorum şu an bir sorun yaşamıyorum açıkçası. Ama şu an. Eğer ben aldığım cihazı yıllarca kullanmak istiyorum, kolay kolay da değiştirmem diyorsan tabii ki 8 modelini almalısın bence.
Şu an Samsung Galaxy S7 var 4. yılına giriyor. Çok model değişmeyi sevmedim oldum olası. Alacağım model en az 4 yıl götürmeli bence. Tabi uzayabilir bu süre duruma göre.
Bu arada değiştirme isteğim Android'den bunalmış olmak ve S7'nin artık geride kalmış gibi davranması.

Şu an Samsung Galaxy S7 var 4. yılına giriyor. Çok model değişmeyi sevmedim oldum olası. Alacağım model en az 4 yıl götürmeli bence. Tabi uzayabilir bu süre duruma göre.
Bu arada değiştirme isteğim Android'den bunalmış olmak ve S7'nin artık geride kalmış gibi davranması.
O zaman eğer maddi durumun el veriyorsa 8 modeline bak bence. Dediğim gibi 7 de yeter sana ama bugün için söylüyorum ben bunu. Ayrıca IOS boyutları iyice arttı. 32 GB biraz dert olmaya başlayabilir şu günlerde. Plus modeline yetecek bir bütçen var mı? Çift kamera olayı daha da tatmin edebilir çünkü seni.

@painkiller 32 GB yetmeyecek gibi duruyorsa 7 ve 7 Plus 128 GB bakmam gerekecek. Onların da fiyatları pek iç açıcı değil ve her yerde yoklar gördüğüm kadarıyla. Gördüğüm kadarıyla 8'e yaklaşıyor fiyatları.
Edit: Ayrıca Plus modeli istemiyorum açıkçası. Biraz kullanım rahatlığı tarafındayım işin.

@5harf şu an 7 modelini bulman neredeyse imkansız. Daha geçen tanıdığa almak için kaç AVM gezdiğimi unuttum o kadar söyleyeyim:) 8 modelinin 64 GB olanına bakabilirsin. Çok fotoğraf çekiyorsan, büyük boyutlu uygulamalar indireceksen 32 GB ile sorun yaşarsın zaman ilerledikçe.

@painkiller pamuk eller cebe olacak demek. Umarım indirim, fırsat vs. yakalarım da işime gelir.
Bu arada en düzgün, güvenilir nereden alınır. Elden mi internetten mi? Bir de araştırdığım kadarıyla Apple Store'dan alanlar garanti konusunda daha da rahatlarmış. Doğru mu?

@5harf en son biz mağazalarda bulamayıp Teknosa'nın internet adresinden aldık valla:) Hiçbir sorun da yaşamadık. Yalnız "Apple Türkiye Garantilidir" ibaresine dikkat et alırken. Bazı yerler ithalatçı garantili falan yazıyor uzak dur onlardan. Bu ara Arçelik ve Beko mağazalarında baya indirim vardı Apple telefonlarda bir bak istersen. Ne alakaysa orada artık:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı