İşlemci 70 derece olunca bilgisayar olunca kapanıyor

ahmetk128

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta yazdığım gibi oyun oynarken işlemci 70 derece olduğunda bilgisayar kapanıyor ve resimde bulunan yer açılıyor. Bilgisayarı 2016 Haziran'da sıfır olarak almıştım, o günden beri termal macun kullanmadım.

2f154531cdbh.jpg

Kapanınca buraya yönlendiriyor.

BIOS
  • Intel Core i5 6400
  • ASUS NVIDIA GeForce GTX 950
  • Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 2133MHz
  • ASUS H110M-D

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, başlıkta yazdığım gibi oyun oynarken işlemci 70 derece olduğunda bilgisayar kapanıyor ve resimde bulunan yer açılıyor. Bilgisayarı 2016 Haziran'da sıfır olarak almıştım, o günden beri termal macun kullanmadım.

2f154531cdbh.jpg

Kapanınca buraya yönlendiriyor.

BIOS
  • Intel Core i5 6400
  • ASUS NVIDIA GeForce GTX 950
  • Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 2133MHz
  • ASUS H110M-D
Artık termal macun değiştirme zamanı gelmiş. Termal macun değiştirdiğiniz zaman derece'de düşüşü göreceksiniz.

Artık termal macun değiştirme zamanı gelmiş. Termal macun değiştirdiğiniz zaman derece'de düşüşü göreceksiniz.
Isındığı için kapandığı yazıyor bir temizleyin kasanızı.
Teşekkür ederim. Daha önce hiçbir parçayı söküp takmadım, bilgisayarcılar deseniz sağ olsunlar çoğundan nasibimi aldım bu yüzden önce bilgisayarı temizleyip deneyeceğim olmazsa her şeyin bir ilki vardır elbet :)

Peki yük altında işlemcinin en fazla sıcaklığı kaç olmalı, galiba BIOS'dan ayarlayabiliyormuşuz ona göre arttırabilirim.

Eskiden 85-90 derecede kullanıyorum i7 3770 işlemcimi. 70'de kapandığına emin misiniz? Bence daha fazla oluyordur. Yük altında bir "Intel" için 60-75 ideal çünkü ben hiçbir zaman kasam toz kaynasa bile o fan pislik içinde olsa bile 65'i geçtiğini görmedim.

Eskiden 85-90 derecede kullanıyorum i7 3770 işlemcimi. 70'de kapandığına emin misiniz? Bence daha fazla oluyordur. Yük altında bir "Intel" için 60-75 ideal çünkü ben hiçbir zaman kasam toz kaynasa bile o fan pislik içinde olsa bile 65'i geçtiğini görmedim.
Muhtemelen aşırı hızlı ısındığından kaynaklıdır. Yoksa bende 95 derecelere kadar çıktım. İşlemci soğutucunun pasif kaldığını anladığında kendini kapattığını düşünüyorum. Yoksa dediğiniz gibi 70 de kapanması normal değil.

Teşekkür ederim. Daha önce hiçbir parçayı söküp takmadım, bilgisayarcılar deseniz sağ olsunlar çoğundan nasibimi aldım bu yüzden önce bilgisayarı temizleyip deneyeceğim olmazsa her şeyin bir ilki vardır elbet :)

Peki yük altında işlemcinin en fazla sıcaklığı kaç olmalı, galiba BIOS'dan ayarlayabiliyormuşuz ona göre arttırabilirim.
Temizlik sonrası kasanızın hava sirkülasyonunu kontrol etmenizde fayda var.

Isındığı için değil sadece anakartta voltaj koruması olduğu için de kapanıyor olabilir. Bir sebepten ötürü işlemciniz veyahut başka bir bileşen gereğinden fazla voltaj çekiyor olabilir.

bendede aynı sorun baş göstermeye başladı lenovo ideapad 700 kullanıcısıyım bilgisayarımın 70 dereceyi gördüğü an kapanıyoor sadece oyun oynarken kapanıyor termal macunlarını dün değiştirdim ve bütün temizliğini yaptım ancak hala aynı sorunu yaşıyorum sorunun çözümü nedir bilen var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı