İşlemci kullanımını düşürmek zararlı mıdır?

Fahrettin777

Hectopat
Yapılan işlem:
Denetim masası / Donanım ve ses / Güç seçenekleri / Plan ayarlarını değiştir / Gelişmiş güç ayarlarını değiştir / İşlemci güç yönetimi / En yüksek işlemci durumu: Pilde ve fişte olan bölümü %80 yapın.
Zararlı mıdır?

Kardeşim, işlemci güç yönetimini; en düşük %0, en yüksek %99 olarak ayarlayabilirsin.
En düşük %100 yapmanın hiçbir mantığı yoktur, boşuna işlemcini sürekli tam randuman çalıştırarak ömrünü harcarsın. Pil gücündeyse en yüksek %100 yapabilirsin ama, güce bağlıyken %100 yapma; %1'lik bir hız için boşuna 5-6 derece fazla ısıtır işlemcini.

Hocam sıcaklığı düşürmek için yapılan işlem, mantığı işlemciyi zorlamamak, fps düşüşü yapsa da sıcaklık konusunda faydası var diyorlar o yüzden sordum
Tamam ben konuyu tamamen yanlış anlamışım. (Ben işlemci 100% çalışması zararlı mı anlamışım pardon) :D

Bilgisayarımda ısınma sorunu varken en yüksek işlemci kullanımını %99'a çekmiştim. Isınma sorunum durmuştu. Zararlı değil. Performans düşüşü olur o kadar. (ısınma sorunumu kaliteli bir fan ve güzel bir macun ile çözdüm)

%99 yapılırsa Turboboost değerlerine çıkamaz, maks. temel çalışma frekansına kadar çalışır. Yani aslen kayıp %1'den çok daha yüksek olur. Kayıp yüzdesi TB değeri ile temel çalışma frekansı arasındaki fark arttıkça artar. Örneklersek 8250U'nun temel çalışma frekansı 1.60Ghz, TB frekansı 3.40Ghz. Yani bırak yüzde bir kaybı bildiğin işlemciyi hadım etmiş olursunuz.

%99 yapılırsa Turboboost değerlerine çıkamaz, maks. temel çalışma frekansına kadar çalışır. Yani aslen kayıp %1'den çok daha yüksek olur. Kayıp yüzdesi TB değeri ile temel çalışma frekansı arasındaki fark arttıkça artar. Örneklersek 8250U'nun temel çalışma frekansı 1.60Ghz, TB frekansı 3.40Ghz. Yani bırak yüzde bir kaybı bildiğin işlemciyi hadım etmiş olursunuz.
performans düşüşü hariç bilgisayarlara veya işlemciye bir zararı var mıdır ?

Geri
Yukarı