İşlemci Turbo Boost açma

İşlemcim AMD Ryzen 5 3600 anakart ASUS Prime B550M-K.

Soğutucun ne? Stok mu ki stok olsa bile CPB açma dostum OC yapsak daha iyi gibi :d. Ama yok uğraşamam dersen ana kartın Bios kısmından işlemci ayarlarında olabilir Core Performance Boost kısmı açık değilse aç açıksa elleme ha bunları yapmadan da anlayabilirsin indir Aıda64 ve Core Temp stres tesi başlat aıda64’den sonra Core Temp değerlerini izle eğer artıp azalıyorsa ya da hiç değilse değiştiyse CPB açıktır.

Windows arama çubuğuna güç ve uyku ayarları yazıp, en iyi performansa çekersen işlemcin en yüksek frekansında çalışmaya başlayacaktır. Görev yöneticisi-performans sekmesinden işlemci hızını görüntüleyebilirsin.

Windows arama çubuğuna güç ve uyku ayarları yazıp, en iyi performansa çekersen işlemcin en yüksek frekansında çalışmaya başlayacaktır. Görev yöneticisi-performans sekmesinden işlemci hızını görüntüleyebilirsin.
Tam olarak değil aslında... Görev yöneticisi başka program varsa kullanılacak bir yer değil 4.3 GHz işlemciyi 4.0 gösteriyor vs. CPB açık değilse de o bahsettiğini açması yine bir işe yaramaz o konuda.

Tam olarak değil aslında... Görev yöneticisi başka program varsa kullanılacak bir yer değil 4.3 GHz işlemciyi 4.0 gösteriyor vs. CPB açık değilse de o bahsettiğini açması yine bir işe yaramaz o konuda.

CPB açıksa zaten güç yönetiminden daha iyi performans seçiliyse bilgisayar kendisi otomatik olarak Turbo frekansına çıkacaktır fakat en iyi performansa aldığında bilgisayar sürekli olarak Turbo frekansında çalışır. Ben sadece CPB'nin açık olup olmadığını BIOS'a girmeden bu şekilde görmesini sağlamak için yazdım. Benim bilgisayarımda görev yöneticisi işlemci hızımı doğru şekilde gösteriyor. CPB kapalıysa zaten görev yöneticinde belli olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı