İşlemci ve anakart uyumluluğu

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
Etrafta aramama rağmen net cevap alamadığımdan buraya da sormaya karar aldım. i5 2320 kullanıyorum işlemcimi daha iyi bir i7 gibisinden bir şey yükseltemye kalksam anakart gibi bir uyumluluk problemi çeker mıyım? Ve şu anki anakartım uyumlu bir işlemci önerirseniz çok minnettar olurum. (Ve rica etsem yuva başına azami RAM kapasitesi nedir?)

Ekran Alıntısı.PNG

malesef elimde yeni bir bilgisayar alacak güç yok :( R7 240 2GB DDR 3 4+4 DRR3 Ram i5-2320 400w psu ya sahibim zaten bu bilgisayarı bi CS:GO-LOL-GTA V ve diğer basit işler için kullanıyorum işlemcim artık eskisi gibi hissettirmiyor en son servise verdiğimde de işlemci çok zarar görmüş artık nasıl çalışıyorsa diyorlar yeni bir sisteme geçme şansım çok düşük o yüzden anlık bilgisayrımı yükseltmek daha iyi. Cevaplarının için teşekkür ederim. i7 3770k alacağım umarım pişman olmam :/. Ve bir şey daha işlemciyi çıkardıktan sonra yerine i7 taktığıdma herhangi bir kuruluma gerek duyabilir mıyım ? gerçekten de bilgisizim. 450W ya sahibim yedekte 500luk bulunmakta.
ekran kartını değiştirmedikçe büyük bir fark göremezsin

malesef elimde yeni bir bilgisayar alacak güç yok :( R7 240 2GB DDR 3 4+4 DRR3 Ram i5-2320 400w psu ya sahibim zaten bu bilgisayarı bi CS:GO-LOL-GTA V ve diğer basit işler için kullanıyorum işlemcim artık eskisi gibi hissettirmiyor en son servise verdiğimde de işlemci çok zarar görmüş artık nasıl çalışıyorsa diyorlar yeni bir sisteme geçme şansım çok düşük o yüzden anlık bilgisayrımı yükseltmek daha iyi. Cevaplarının için teşekkür ederim. i7 3770k alacağım umarım pişman olmam :/. Ve bir şey daha işlemciyi çıkardıktan sonra yerine i7 taktığıdma herhangi bir kuruluma gerek duyabilir mıyım ? gerçekten de bilgisizim. 450W ya sahibim yedekte 500luk bulunmakta.
i7 3770K pişman edecek bir işlemci değil lakin dönemine göre DDR3 RAM destekleyen güncel olmayan bir işlemci. İşlemci değişimi ile ilgili Youtube üzerinden videolara bakabilirsiniz. Aklınızdan geçeni bilmiyorum ama bir takım kurulumlar elbet var.

i7 3770K pişman edecek bir işlemci değil lakin dönemine göre DDR3 RAM destekleyen güncel olmayan bir işlemci. İşlemci değişimi ile ilgili Youtube üzerinden videolara bakabilirsiniz. Aklınızdan geçeni bilmiyorum ama bir takım kurulumlar elbet var.
Derdim işlemcim artık kötü yolda o yüzden alacaksam daha iyisini alayım sorun çıkaracaksa yine 2320 alacağım. D3 desteklemiyor dediniz İ7 yi alırsam kullanamaz mıyım?
Derdim işlemcim artık kötü yolda o yüzden alacaksam daha iyisini alayım sorun çıkaracaksa yine 2320 alacağım. D3 desteklemiyor dediniz İ7 yi alırsam kullanamaz mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:

Kardeşim, kullanamayacak olsan neden tavsiye edelim?

Bulabilirseniz kesinlikle "K" serisi olması önemli.

Mrb, Benim de anakartım H61 SandyBridge. Msi Aio bilgisayarım var, Celeron g630 işlemciyi, i5-2500s' yükselttim. i7 yapmak istiyorum, Değer mi?

i7 işlemci için 2600s önceliğim ama çok nadir ve bulunmuyor. 3770s /3770k/2700k gibi işlemciler listemde yer almaktadır.
AIO bilgisayar olması hasebiyle, soğutma kısmında sorun yaşar mıyım güçlü işlemcileri?

Bir de sonu "s" olanlar TDP 65w "k" olanlar 95w. Ayrıca bazıları sandy bridge bazıları ivy bridge. Ama anakart sandy bridge diye ivybridge kullanamayacak mıyız?
Litografi 32nm/22nm önemli mi?
11/11 kasım aliexpress indirimlerine gözümü diktim. ne önerirsiniz. ? teşekkürler

Son düzenleme:

Geri
Yukarı