Işlemciler Teknolojisinde Sınıra Ulaşılması

Atom boyutu ne demek? Atom boyutu diyerek atom yarıçapını kastediyorsunuz anlaşılan. Ancak atomun yarıçapı 10^-10 m yani 0,1 nanometredir. Yani dediğiniz gibi atom boyutu 1 nanometre seviyesinde ifade edilmez.

Atomun uzunluk boyutlarıyla alakalı “Angström” kullanılır. 1 angström = 0,1 nanometre = atom yarıçapı

Ben oda sıcaklığında süperiletkenleri bekliyorum. Süperiletkenler sayesinde hiç elektrikte kayıp olmayacak. Bilgisayarlarda ısınma olmayacak. Elektriksel direnç 0. Mesela telefonunuzu 1 kere şarj ettiniz teorik olarak bu şarj size evrenin ömründen bile uzun süre boyunca yetecek. Gerçekten akılalmaz teknolojiler var. Elbet bir şey bulurlar. Belki zaten ellerinde teknolojiler var ama piyasaya sürmüyorlar.

Kuarklar denen bir şey var atomun yapı taşları. Bence sınıra ulaşılmayacak ama yine de ileride işlemciye ihtiyaç duymayabiliriz. Nasıl olacak o derseniz mesela Stadia gibi bir platform var. Şu anda pek güzel çalıştığı söylenemez ama geliştirilirse ve güzel bir internet alt yapısıyla işlemciye gerek kalmadan oyun oynayabiliriz. Gerçi bize videoyu gönderen tarafın işlemcisi var ama olsun.

Atom boyutu ne demek? Atom boyutu diyerek atom yarıçapını kastediyorsunuz anlaşılan. Ancak atomun yarıçapı 10^-10 m yani 0,1 nanometredir. Yani dediğiniz gibi atom boyutu 1 nanometre seviyesinde ifade edilmez.

Atomun uzunluk boyutlarıyla alakalı “Angström” kullanılır. 1 angström = 0,1 nanometre = atom yarıçapı
O zaman dediğine göre işlemciler 0.1 nanometreye kadar inebilir.
Ben oda sıcaklığında süperiletkenleri bekliyorum. Süperiletkenler sayesinde hiç elektrikte kayıp olmayacak. Bilgisayarlarda ısınma olmayacak. Elektriksel direnç 0. Mesela telefonunuzu 1 kere şarj ettiniz teorik olarak bu şarj size evrenin ömründen bile uzun süre boyunca yetecek. Gerçekten akılalmaz teknolojiler var. Elbet bir şey bulurlar. Belki zaten ellerinde teknolojiler var ama piyasaya sürmüyorlar.
İşlemci güç tüketmese bile ekran güç tüketecektir bunun için ne yapabilirler.

Işlemcilerin transistörleri artık atom boyutlarına çok yakın. Şu anda elimizde 7 nanometre ile üretilen işlemciler var. 1 nanometre dediğimiz olan atom boyutuna geliyor. Işlemcileri bu kadar küçülttüğümüzde işlemci hatalı çalışır. Transistörün içinden geçen elektron önünü kapatsanız dahi "Kuantum Tünelleme" denilen bir olaydan elektron karşı tarafa ışınlanacak(Transfer edilecek diyelim.) ve transistör içinden geçmiş olacak. 0 değerini vermesi gerekirken 1 değerini verecek ve işlem hatası oluşacak. Bu işlemcilerin hatalı çalışmasına neden olacaktır.
Bu kısım tamamen yanlış. Atom boyutunu nm cinsinden ölçülmez çünkü nm birimi atom boyutu yanında devasa kalır.

Ayrıca hangi atom ? Periyodik cetvelde bulunan elementlerin atom boyutları aynı değildir. Hepsi farklıdır.

1nm çapında atom demek muhtemelen mol biriminden atom demek.

1 mol ise ;
6,02214076x10 üzeri 23 tane atom yapıyor. Olayın ciddiyetini bu şekilde ifade edebilirim.

Bir tane haber okumuştum yeni işlemci geliştiriliyormuş. Silikon değil de başka bir şey. Bir de Grafen adlı bir şey var o da popüler.

Firmaların illa bir planları vardır.

Kuantum bilgisayarlarda en çok çekişen ve firmalar IBM ve Google diye biliyorum. Patentler ve yüksek teknoloji konusunda bayağı uçuyor ikisi de.

Yeni konular

Geri
Yukarı