İşlemcilerdeki RAM desteği nedir?

Emirhandino

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu işlemcilerdeki RAM MHz desteği nedir? Araştırdım fakat bir sonuca varamadım. Bazıları RAM 4000 MHz olsa bile işlemci ne kadar destekliyorsa Max ona çıkarsın falan demişler. Yani RAM alırken işlemci desteğini de mi kontrol edelim. Ama AMD'nin en güçlü işlemcisi bile 3200 MHz sunuyor. O zaman RAM'lerin ve anakartların desteğinin ne önemi var.

İşlemcilerde yazan RAM frekansı, O işlemcinin en verimli çalıştığı RAM frekansını gösteriyor. Bir sınır değildir, Üstüne çıkabilirsiniz.

İşlemcilerde yazan RAM frekansı, O işlemcinin en verimli çalıştığı RAM frekansını gösteriyor. Bir sınır değildir, Üstüne çıkabilirsiniz.
En verimli demek yanlış olur. Native desteklediği hızı diyelim.

Peki altında olması durumunda performansa çok fazla etkisi olur mu ? Örneğin işlemcimiz 3200 Mhz'i destekliyor ancak bizdeki RAM'ler 3000 Mhz.
Hayır ya işlemcimiz şunu destekliyor diyip şunda çalıştırsak ne olur demeyelim de şey diyelim. 3000Mhz RAM ile 3800Mhz RAM arasında ne kadar performans farkı vardır?

Cevap olarak ise ; Aslında yüksek RAM hızı yüksek bant genişliği demek ama her oyunda o kadar işe yaramıyor. Örnek olarak 3000'den 3800'e çıktık bize genel olarak %4 performans artışı verdi diyelim. Bu bazı oyunlarda 10 FPS bile arttırırken bazı oyunlarda 2 FPS anca arttıracaktır.

O sınır işlemcinin sorunsuz çalıştığı sınır oluyor. Üstünde RAM kullanmak işlemcinin zorlanması, ısınması, fanların hızlı dönmesi, mavi ekran hatası gibi durumlara neden olabiliyor. Abartmadan işlemcinin MHz sınırı biraz aşılabilir. Deneye deneye kaç MHz'de sorunsuz çalıştığını bulabilirsiniz. Sınırın altında RAM kullanmak sorun olmaz.

XMP özellikli RAM ve onları OC yapabilen anakartınız varsa frekans yükseltmesi yapabilirsiniz.
Mesela B560 anakartlara RAM OC desteği geldi.
i5-11400 gibi bir işlemcinin DDR4 desteği 3200MHz ama anakarttan XMP 2.0'ı açıp bunun üstündeki frekansları görüp deneyebilirsiniz.

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu işlemcilerdeki RAM MHz desteği nedir? Araştırdım fakat bir sonuca varamadım. Bazıları RAM 4000 MHz olsa bile işlemci ne kadar destekliyorsa Max ona çıkarsın falan demişler. Yani RAM alırken işlemci desteğini de mi kontrol edelim. Ama AMD'nin en güçlü işlemcisi bile 3200 MHz sunuyor. O zaman RAM'lerin ve anakartların desteğinin ne önemi var.

Intel işlemcilerde B ve H chipsetli bir anakart kullanıyorsanız 10. nesil işlemcilerde i5 vei3 için 2666MHz i7 ve i9 işlemciler için 2933MHz alırsınız bu Intel'de olan bir şey. i5 10600 işlemciniz var diyelim 3000MHz RAM'iniz var anakartınız B460 chipset alabileceginiz hız 2666 MHz. 3000MHz kullanmak istiyorsanız Z490 chipsetli bir anakart alacaksınız ya da i7 10700 CPU alacaksınız. Z490 anakartınız varsa isterseniz i3 10100F işlemci takın RAM 3600 MHz ise o hızı size verir. Z bir anakart almazsanız tüm nimetlerden yararlanamazsınız. Bu Intel'de olan bir olay AMD ile alakalı değil anlatabilmişimdir umarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı