ISS tavsiyesi

Türker Tomruk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yıllardır Türk Telekom internet kullanıyorum. Son 2 yıldır da herhangi bir problem yaşamadım. Trakya bölgesinde bir ilçede ikamet ediyorum. TürkNet alt yapı sorgulama ekranında sorgulama yaptığımda altyapınızın desteklediği en yüksek hız 75 MB'a kadar hız alabileceğim yazıyor. Bu hızı sizce de alabilir miyim? Türk Telekom internet sitesinde ise sokağı kontrol ettiğimde hiper net hizmeti verilebileceği yazıyor. Açıkçası TürkNet cazip geliyor fakat herhangi bir müşteri hizmetleri yok, bağlattıktan sonra problem olursa haftalarca çözülmezse telefonda robot sesle muhattap olursam kafayı yerim sinirden. Şu anda mevcut paketim Türk Telekom 24 MB download, 3 MB upload 76 TL. 1 ay sonra sözleşmem sona eriyor. Türk Telekom sitesinden tarifeleri inceledim, sanırım mevcut paketimi 100-110 TL civarı fiyata yenileyecekler, bu fiyat bana biraz yüksek geldi ve diğer firmalara da baktım fakat çok kararsızım. Türk Telekom, Super Online, Vodafonenet ve TürkNet arasında gidip geliyorum. Modemimdeki mevcut xdsl değerlerim aşağıda.

VDSL training status: Showtime.
Mode: VDSL2 annex b.
VDSL profile: Profile 17A.
Traffic type: PTM mode.
Link uptime: 3 days: 14 hours: 30 minutes.
============================================================================
VDSL port details upstream downstream.
Line rate: 3.131 Mbps 24.640 Mbps.
Actual net data rate: 3.070 Mbps 24.576 Mbps.
Trellis coding: On on.
SNR margin: 30.9 DB 23.9 db.
Actual delay: 0 ms 0 ms.
Transmit Power: - 1.6 DBM 14.4 dbm.
Receive Power: -10.1 DBM 9.1 dbm.
Actual ınp: 0.0 symbols 0.0 symbols.
Total attenuation: 8.3 DB 5.3 db.
Attainable net data rate: 33.182 Mbps 70.008 Mbps.
VDSL band status U0 u1 U2 u3 D1 D2 D3.
Line attenuation(db): 2.3 6.9 9.0 n/a 4.0 8.5 14.3.
Signal attenuation(db): 2.3 9.1 8.8 n/a 4.0 8.5 14.3.
SNR margin(db): 31.1 31.0 30.9 n/a 23.9 24.1 23.7.
Transmit Power(dbm):-16.9 -12.2 - 2.3 n/a 12.6 7.3 6.2

Son düzenleme:
Turknet'den kesinlikle uzak dur. Arıza yaşarsan muhatap bulamazsın. İptal ettirdik, iptal etmeleri 6 ay sürdü. Fatura ödettiler. Avukata para verip dava açınca adam gibi iptal ettiler. Arıza kaydı bırakınca da öylesine arıza çözüldü diye kayıt bırakırlar. Ama gelen giden yoktur. İnternetin olmadığı gibi.

Sanırım Türk Telekom ile yola devam edeceğiz. Keşke 50 MB/s 100 TL gibi bir fiyata verse. 24 MB/s için 100 TL pahalı fakat mecburuz.

Merhaba, yıllardır Türk Telekom internet kullanıyorum. Son 2 yıldır da herhangi bir problem yaşamadım. Trakya bölgesinde bir ilçede ikamet ediyorum. TürkNet alt yapı sorgulama ekranında sorgulama yaptığımda altyapınızın desteklediği en yüksek hız 75 MB'a kadar hız alabileceğim yazıyor. Bu hızı sizce de alabilir miyim? Türk Telekom internet sitesinde ise sokağı kontrol ettiğimde hiper net hizmeti verilebileceği yazıyor. Açıkçası TürkNet cazip geliyor fakat herhangi bir müşteri hizmetleri yok, bağlattıktan sonra problem olursa haftalarca çözülmezse telefonda robot sesle muhattap olursam kafayı yerim sinirden. Şu anda mevcut paketim Türk Telekom 24 MB download, 3 MB upload 76 TL. 1 ay sonra sözleşmem sona eriyor. Türk Telekom sitesinden tarifeleri inceledim, sanırım mevcut paketimi 100-110 TL civarı fiyata yenileyecekler, bu fiyat bana biraz yüksek geldi ve diğer firmalara da baktım fakat çok kararsızım. Türk Telekom, Super Online, Vodafonenet ve TürkNet arasında gidip geliyorum. Modemimdeki mevcut xdsl değerlerim aşağıda.

VDSL training status: Showtime.
Mode: VDSL2 annex b.
VDSL profile: Profile 17A.
Traffic type: PTM mode.
Link uptime: 3 days: 14 hours: 30 minutes.
VDSL port details upstream downstream.
Line rate: 3.131 Mbps 24.640 Mbps.
Actual net data rate: 3.070 Mbps 24.576 Mbps.
Trellis coding: On on.
SNR margin: 30.9 DB 23.9 db.
Actual delay: 0 ms 0 ms.
Transmit Power: - 1.6 DBM 14.4 dbm.
Receive Power: -10.1 DBM 9.1 dbm.
Actual ınp: 0.0 symbols 0.0 symbols.
Total attenuation: 8.3 DB 5.3 db.
Attainable net data rate: 33.182 Mbps 70.008 Mbps.
VDSL band status U0 u1 U2 u3 D1 D2 D3.
Line attenuation(db): 2.3 6.9 9.0 n/a 4.0 8.5 14.3.
Signal attenuation(db): 2.3 9.1 8.8 n/a 4.0 8.5 14.3.
SNR margin(db): 31.1 31.0 30.9 n/a 23.9 24.1 23.7.
Transmit Power(dbm):-16.9 -12.2 - 2.3 n/a 12.6 7.3 6.2

75 mb/s alamazsın. Hat değerlerin onu desteklemiyor. Herhangi bir servis sağlayıcının sitesine girdiğinde alabileceğin değeri tahmini olarak gösterir. İnternette gezersen her firmaya söven birisini bulabilirsin. Müşteri hizmetleri deği çağrı merkezi yok. Çağrı merkezinde senin sorununu bilgisayara kaydeden kişi yerine senden OIM'e girerek sorununu yazman veya telefondan IVR'a ses kaydı bırakman bekleniyor.

Türkiye'de bakırla hizmet alıyorsan firma farketmeksizin arıza için TT'nin saha ekipleri gelir. TurkNet veya X firma sisteme iş emri girer TT ekibi gelir bakar sorunu çözdük veya sorun müşteri kaynaklı der geçer. Bazı bölgelerde kötü niyet veya iş bilmezlikten TT ekipleri yarardan çok zararları dokunabiliyor. Hatta alternatif firmalar müşteri kazanmasın diye bilerek yapanda var. Böyle münferit vakalar olabiliyor. İşini çok iyi yapan ekipleri de var. Bu durumdan TT genel merkezi de şikayetçi ama bölgelere lafını geçiremiyor. Bu durumda kullandığın firma sorunun bina içi tesisattan kaynaklı olmadığına eminse ısrarla TT ekibine olumsuz teyit veriyorlar, bir yerden sonra TT'deki paydaşlarına mail yolu ile ekibin arızayı ısrarla gidermediğini falan yazıyorlar. Böyle olunca sorunlar uzuyor.

Mesela benim şu an yaşadığım sorun 100 mbps almam gereken yerden (saha dolabı ile aramda 30-35 metre var) yavaş yavaş düşe düşe 70 mbps alabiliyorum. En az 10 defa TT'ye TurkNet arıza emrinin çözülmediğini söylesede aynı tas aynı hamam devam ediyorlar. Sorunun büyük ihtimalle nedeni aynı saha dolabına çok fazla abonenin yerleştirilmesi. Ben bu durumu başka firmaya geçsem hatta direk TT müşteri bile olsam yaşayacağımı bildiğimden anlayışla karşılıyorum. Tabi bu müşterinin problemi olmamalı ama TR de işler öyle yürümüyor.

TurkNet'e geçeceksen kod falan al, ilk iki faturandan sonra bir ay bedava kullan. Eğer forumda bulamazsan burayı cevapla ben vereyim.

TürkNet öneririm kullanıyorum. Memnunum. 85TL gibi bir fiyata altyapınızın desteklediği bütün hızı alabiliryorsunuz. Kotasız taahhütsüz. Modeminizi kendiniz almanız gerekiyor. Önerim Archer VR300 ya da ASUS DSL ac 51.
Eğer ilk ayını bedava olarak kullanmak istersen şu linki bırakıyorum. Beni referans göster, bir ay ücretsiz internet kazan!.
Merhaba,

TürkNet arkadaşını getirene ve getirdiği arkadaşına bir ay bedava internet veriyor. Ben evde TürkNet’in özgür iletişim tarifesini kullanıyorum. AKN'siz, gerçek sınırsız, yüksek hızlı internet (100 Mbps’e kadar), ev telefonundan her yöne ayda 1.000 dakika telefon görüşmesi var tarifede. Ayda 75.99 TL. Başka da bir para yok, hepsi bu. Taahhüt olmadığı için de kafam rahat, dilediğim zaman bir kuruş ödemeden hizmetimi kapatma ya da başka sağlayıcıya geçme özgürlüğüm var.

Ben TürkNet’ten memnunum. Sen de dene istedim. Eğer kabul edersen, bir ay bedavası var sana. Ben de seni davet ettiğim için sayende bir ay ücretsiz internet kullanacağım.

Başka sağlayıcıya taahhüdün varsa, yani internet hizmetini değiştirmen durumunda sana ceza çıkacaksa, TürkNet 120 TL’ye kadar bu cezayı karşılıyor. Daha çok ceza çıkacaksa aşağıdaki Link'e tıklayarak taahhüt bitiş tarihini giriyorsun, TürkNet tarih yaklaşınca sana haber veriyor. O zaman geçiş yaparsan yine sen de ben de bu kampanyadan yararlanabiliyoruz.

Taahhütsayar: http://www.taahhutsayar.org/?PromoCode=WIA76AM25NOR

Ne yapman gerekiyor?

Aşağıda seninle bir davet kodu ve bağlantı paylaşıyorum:

Davet kodu: WIA76AM25NOR.

Bağlantı: Beni referans göster, bir ay ücretsiz internet kazan!

Hemen davet linkine tıklayarak web üzerinden internet aboneliğini başlatabilirsin. Ya da TürkNet’in ana sayfasından başvuru butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki forma seninle yukarıda paylaştığım davet kodunu girebilirsin.

Benim mutlaka bir yetkili ile görüşerek bu işi yapmam gerekir diyorsan, 0 850 288 80 80 numaralı TürkNet çağrı merkezini ara ve abone olurken TürkNet yetkilisi ile yukarıdaki davet kodunu paylaş. Bu kadar basit. İndirimli internetini sana çıkan ilk faturaların ödenmesinden sonraki fatura döneminde kullanacaksın.
TürkNet'in destek sürecini de anlatayım. 30 dk boyunca müşteri hizmetlerine ulaşmak için çağrıda beklemek yerine probleminizi servise uygulama ya da internet sitesi üzerinden yazabiliyorsunuz. Şimdiye kadar oluşturduğum bütün destek taleplerine en geç 4 saat içerisinde konuyla ilgili işlem başlatıldığını belirten cevap aldım.
Ayrıca mesai saatlerinde 0 850 288 80 80 numarasını arayarak yardım talep etme şansın da bulunuyor. Ben hiç aramayı denemedim. Türk Telekom, Vodafone gibi servislerin 20-40 dk arası bekletmelerinden sonra kendime işkence etmek istemedim ve problemimi uzun, detaylı bir biçimde yazdım ve çözümünü talep ettim, en geç 1 gün içinde de çözüldü problemlerim.

75 mb/s alamazsın. Hat değerlerin onu desteklemiyor. Herhangi bir servis sağlayıcının sitesine girdiğinde alabileceğin değeri tahmini olarak gösterir. İnternette gezersen her firmaya söven birisini bulabilirsin. Müşteri hizmetleri deği çağrı merkezi yok. Çağrı merkezinde senin sorununu bilgisayara kaydeden kişi yerine senden oım'e girerek sorununu yazman veya telefondan ıvr'a ses kaydı bırakman bekleniyor.

Türkiye'de bakırla hizmet alıyorsan firma fark etmeksizin arıza için Tt'nin saha ekipleri gelir. TürkNet veya X firma sisteme iş emri girer TT ekibi gelir bakar sorunu çözdük veya sorun müşteri kaynaklı der geçer. Bazı bölgelerde kötü niyet veya iş bilmezlikten TT ekipleri yarardan çok zararları dokunabiliyor. Hatta alternatif firmalar müşteri kazanmasın diye bilerek yapanda var. Böyle münferit vakalar olabiliyor. İşini çok iyi yapan ekipleri de var. Bu durumdan TT genel merkezi de şikayetçi ama bölgelere lafını geçiremiyor. Bu durumda kullandığın firma sorunun bina içi tesisattan kaynaklı olmadığına eminse ısrarla TT ekibine olumsuz teyit veriyorlar, bir yerden sonra Tt'deki paydaşlarına mail yolu ile ekibin arızayı ısrarla gidermediğini falan yazıyorlar. Böyle olunca sorunlar uzuyor.

Mesela benim şu an yaşadığım sorun 100 Mbps almam gereken yerden (saha dolabı ile aramda 30-35 metre var) yavaş yavaş düşe düşe 70 Mbps alabiliyorum. En az 10 defa Tt'ye TürkNet arıza emrinin çözülmediğini söylese de aynı tas aynı hamam devam ediyorlar. Sorunun büyük ihtimalle nedeni aynı saha dolabına çok fazla abonenin yerleştirilmesi. Ben bu durumu başka firmaya geçsem hatta direkt TT müşteri bile olsam yaşayacağımı bildiğimden anlayışla karşılıyorum. Tabi bu müşterinin problemi olmamalı ama TR'de işler öyle yürümüyor.

TürkNet'e geçeceksen kod falan al, ilk iki faturandan sonra bir ay bedava kullan. Eğer forumda bulamazsan burayı cevapla ben vereyim.

Cevabınız için teşekkürler. Sizce tahminen kopma vesaire sorun olmadan alabileceği maksimum hız ne kadar olur? Aşağıdaki sitelerden detaylı adres girerek (kapı numarasına kadar) sorguladığımda verilebilecek hız 75 ve 85 MB olarak gösteriyor. Ne kadarlık bir kayıpla optimum hız alabilirim?

Kontrol ettiğim siteler;

Bizim binada fiber var ve yeni Netspeed bağlattım memnunum şimdilik, fiyatları da iyi bir göz at derim.

Cevabınız için teşekkürler. Sizce tahminen kopma vesaire sorun olmadan alabileceği maksimum hız ne kadar olur? Aşağıdaki sitelerden detaylı adres girerek (kapı numarasına kadar) sorguladığımda verilebilecek hız 75 ve 85 MB olarak gösteriyor. Ne kadarlık bir kayıpla optimum hız alabilirim?

Kontrol ettiğim siteler;

60 mb/s alırsın ama bence bunun için +10 lira vermeye değmez. 35 mb/s 76 liraya kullan. Zaten kısa bir süre sonra tüm firmalar zam yapacak boşa para vermeye gerek yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı