İstanbul Üniversitesinde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okunur mu?

Hocam Türkçe Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler bölümüne başlasam, oradan GANO ile İngilizce olanına Yatay Geçiş yapsam nasıl olur?
Orada da 1 dil daha öğrenmeye çalışsam, mezun olana kadar Fransızca, İtalyanca falan.
YKS puanı tabii ki önemli ama GANO'm diğerlerinden yüksek olursa öncelik bende oluyor, onu biliyorum.
Kurum İçi Yatay Geçişte dediğiniz gibi GANO daha ön planda ama Kurumlar Arası Yatay Geçişte YKS sıralamanız daha ön planda oluyor.

Üniversiteler Arası Yatay Geçişte GANO daha etkili değil mi?
Kurumlar Arası Yatay Geçiş ile geçmek istediğiniz üniversite ile aranızda büyük bir taban sıralama, ve puan farkı varsa sizin önünüze geçebilecek bir sürü daha iyi YKS sıralamasına sahip öğrenci bulunuyor. Bu durumda 3,90 ortalama yapsanız bile Kurumlar Arası Yatay Geçiş yapamama ihtimaliniz var.

Kurumlar arası yatay geçiş ile geçmek istediğiniz üniversite ile aranızda büyük bir taban sıralama, ve puan farkı varsa sizin önünüze geçebilecek bir sürü daha iyi YKS sıralamalı öğrenci bulunuyor. Bu durumda 3,90 ortalama yapsanız bile kurumlar arası yatay geçiş yapamama ihtimaliniz var.

Hocam bu çok saçma değil mi hakederek olan bir şey değil ki adamın sıralaması benden iyi olabilir ama üniversitesi benden zor değilse eşit şartlarda olmamız lazım YKS puanı yapıp yattıysa geçmemesi lazım.

Benim bildiğim Gano %60 YKS sıralaması ya da puanı %40 oluyor.

Hocam bu çok saçma değil mi, hak ederek olan bir şey değil ki. Adamın sıralaması benden iyi olabilir ama üniversitesi benden zor değilse eşit şartlarda olmamız lazım, YKS puanı yapıp yattıysa geçmemesi lazım. Benim bildiğim GANO %60, YKS sıralaması veya puanı %40 oluyor.
Üniversiteden üniversiteye değişiyor, ve GANO'ya %20, YKS puanına %80 bakan üniversiteler de mevcut. Bunun yanı sıra GANO'ya %60, YKS puanına %40 bakan bir üniversitede bile sizden fazla YKS puanı olan ama daha düşük GANO'su olan biri sizi geçebilir.

Yeni fark ettiğim şey ise İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün %30 İngilizce olması. Bu demek oluyor ki iyi bir GANO'nun yanı sıra İstanbul Üniversitesinin İngilizce Hazırlık Sınavından 70 ve üzeri puan almanız gerekiyor. Çoğu öğrenci İngilizcede sorun yaşadığı için sizden daha yüksek GANO'lu, ve YKS puanına sahip olan öğrenciler bile İngilizce Hazırlık Sınavından 70'i geçemeyebilir, ve sizin İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne Kurumlar Arası Yatay Geçiş yapma ihtimaliniz biraz daha artabilir. Yine de İngilizce Hazırlık Sınavından az kişi geçer not alıyor olsa da İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi kendi çapında popüler bir yer olduğu için orayı 5-20 puan arası farkla kaçıran öğrenciler, Kurumlar Arası Yatay Geçiş kontenjanlarının yarısından yararlanabilir yani 4 kişi Kurumlar Arası Yatay Geçiş ile alınıyorsa Kurumlar Arası Yatay Geçiş hakkı kazanan 2 kişi genelde orayı az farkla kaçırmış öğrencilerden oluşuyor.

Son düzenleme:
Üniversiteden üniversiteye değişiyor, ve GANO'ya %20, YKS puanına %80 bakan üniversiteler de mevcut. Bunun yanı sıra GANO'ya %60, YKS puanına %40 bakan bir üniversitede bile sizden fazla YKS puanı olan ama daha düşük GANO'su olan biri sizi geçebilir.

Yeni fark ettiğim şey ise İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünün %30 İngilizce olması. Bu demek oluyor ki iyi bir GANO'nun yanı sıra İstanbul Üniversitesinin İngilizce Hazırlık Sınavından 70 ve üzeri puan almanız gerekiyor. Çoğu öğrenci İngilizcede sorun yaşadığı için sizden daha yüksek GANO'lu, ve YKS puanına sahip olan öğrenciler bile İngilizce Hazırlık Sınavından 70'i geçemeyebilir, ve sizin İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne Kurumlar Arası Yatay Geçiş yapma ihtimaliniz biraz daha artabilir. Yine de İngilizce Hazırlık Sınavından az kişi geçer not alıyor olsa da İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi kendi çapında popüler bir yer olduğu için orayı 5-20 puan arası farkla kaçıran öğrenciler, Kurumlar Arası Yatay Geçiş kontenjanlarının yarısından yararlanabilir yani 4 kişi Kurumlar Arası Yatay Geçiş ile alınıyorsa Kurumlar Arası Yatay Geçiş hakkı kazanan 2 kişi genelde orayı az farkla kaçırmış öğrencilerden oluşuyor.

Anladım hocam teşekkür ederim bilgiler için ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi defterini kapattım artık.

Taşra bir üni de Siyaset bilimi ve uluslarası ilişkiler düşünüyorum oradan da Manisa Celal bayarın ingilizcesine geçmeyi düşünüyorum ama ganom la geçme şansım ne kadar olur onu bilmiyorum?

Ayrietten oraya geçtiğimde hazırlıktan mı yoksa direk 1.sınıftan mı başlatırlar onu da bilmiyorum?

Geçersem ingilizce yanında 1 dil daha öğrenmeye çalışmak istiyorum.

Anladım hocam, teşekkür ederim bilgiler için. Ben Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi defterini kapattım artık.

Taşradaki bir üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler düşünüyorum, oradan da Manisa Celal Bayar Üniversitesi (İngilizce) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimine geçmeyi düşünüyorum ama GANO ile geçme şansım ne kadar olur, onu bilmiyorum?

Ayrıyeten oraya geçtiğimde hazırlıktan mı yoksa direkt 1.sınıftan mı başlatırlar, onu da bilmiyorum?

Geçersem İngilizce yanında 1 dil daha öğrenmeye çalışmak istiyorum.
Rica ederim. Manisa Celal Bayar Üniversitesi (İngilizce) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne GANO ile Yatay Geçiş yapma ihtimaliniz daha yüksek çünkü oraya GANO ile Yatay Geçiş yapmak isteyenlerin sayısı daha az, ve sizin YKS puanınız ile oranın taban puanı arasındaki fark daha az.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (İngilizce) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü İngilizce bir bölüm olduğu için GANO ile Yatay Geçiş başvurusundan sonra Manisa Celal Bayar Üniversitesinin İngilizce Hazırlık Sınavına girip geçmeniz gerekiyor diye biliyorum.

Son düzenleme:
Rica ederim. Manisa Celal Bayar Üniversitesi (İngilizce) siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümüne Gano ile yatay geçiş yapma ihtimaliniz daha yüksek çünkü oraya Gano ile yatay geçiş yapmak isteyenlerin sayısı daha az, ve sizin YKS puanınız ile oranın taban puanı arasındaki fark daha az.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (İngilizce) siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü İngilizce bir bölüm olduğu için Gano ile yatay geçiş başvurusundan sonra Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin İngilizce hazırlık sınavına girip geçmeniz gerekiyor diye biliyorum.

Hocam peki başarı sırası mı etkili oluyor geçişte yoksa YKS puanı mı?

Bir de Kütahya da 2023 yılında 137 kişi yerleşmiş normal öğretime

2.öğretiminde 53 kişi almışlar.

Benim için sınıftaki insan sayısı dezavantajlı olur mu?

Kütahya da okumak isterim de çünkü hem puanı düşük hem de memleketime yakın.

Mesela 2.öğretimi son taban puanı ile tuttursam 1.öğretimlerle aramda fark oluşur mu?

Hocam bu arada size belki çok soru soruyor olabilirim ama size minnettarım gerçekten bilgileriniz benim için çok kıymetli.

Hocam, peki başarı sırası mı etkili oluyor GANO ile Yatay Geçişte yoksa YKS puanı mı?
Bir de Kütahya'ya 2023 yılında Normal Öğretim 137 kişi yerleşmiş, İkinci Öğretime de 53 kişi girmiş.
Benim için sınıftaki insan sayısı dezavantajlı olur mu?

Kütahya'da okumak isterim çünkü hem puanı düşük, hem de memleketime yakın.
Mesela İkinci Öğretimi son taban puanı ile tuttursam Birinci Öğretimler ile aramda fark oluşur mu?

Hocam bu arada size belki çok soru soruyor olabilirim ama size minnettarım. Gerçekten bilgileriniz benim için çok kıymetli.
Estağfurullah, ne demek. GANO ile Yatay Geçişte YKS puanı etkili oluyor, ve İngilizce bir bölüme GANO ile Yatay Geçiş yapmak istediğiniz için GANO ile Yatay Geçiş başvurusundan sonra İngilizce Hazırlık Sınavından geçer not almanız gerekiyor.
YKS puanınız yetiyorsa Dumlupınar Üniversitesi Normal Öğretim Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü aynı yerin İkinci Öğretimine göre daha avantajlı. İkinci Öğretim bölümdekilerin Normal Öğretim bir yere GANO ile Yatay Geçiş yapması için sınıfta %10'luk dilime (50 kişilik sınıfta GANO bazında ilk 5'e) girmek gerekiyor. Normal Öğretim bir yerde okursanız sınıfın en iyi %10'luk dilimine girmenize gerek kalmaz, sadece GANO'nuzun iyi olması, ve İngilizce bir yere GANO ile Yatay Geçiş yapmak için İngilizce Hazırlık Sınavını geçmeniz yeterli oluyor.
Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü kalabalık ama YKS puanınız oradaki öğrencilerin çoğundan daha iyi, ve İngilizce Hazırlık Sınavını herkes geçemiyor.

Estağfurullah, ne demek. Gano ile yatay geçişte YKS puanı etkili oluyor, ve İngilizce bir bölüme Gano ile yatay geçiş yapmak istediğiniz için Gano ile yatay geçiş başvurusundan sonra İngilizce hazırlık sınavından geçer not almanız gerekiyor.
YKS puanınız yetiyorsa dumlupınar üniversitesi normal öğretim siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü aynı yerin ikinci öğretimine göre daha avantajlı. İkinci öğretim bölümdekilerin normal öğretim bir yere Gano ile yatay geçiş yapması için sınıfta %10'luk dilime (50 kişilik sınıfta Gano bazında ilk 5'e) girmek gerekiyor. Normal öğretim bir yerde okursanız sınıfın en iyi %10'luk dilimine girmenize gerek kalmaz, sadece Gano'nuzun iyi olması, ve İngilizce bir yere Gano ile yatay geçiş yapmak için İngilizce hazırlık sınavını geçmeniz yeterli oluyor.
Dumlupınar üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü kalabalık ama YKS puanınız oradaki öğrencilerin çoğundan daha iyi, ve İngilizce hazırlık sınavını herkes geçemiyor.

Hocam şöyle 2022 YKS EA 248 puan dı ama bu sene çalışmadım hiç belki kdpü üninin taban puanını ben belirlerim o kadar kötü puan alsam da ganom iyi olunca avantajlı mı olacağım yine de dierlerine göre

Bir de hazırlık sınavını geçemezsem orada hazırlıktan başlayamam mı Celal Bayar üniversite de.

Geri
Yukarı