İzmir'deki Liseler Nasıldır?

ali ahmet1

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba. Bu yıl 8. sınıfa geçtim ve TEOG var. Liseyi nerede okuyacağım konusunu ne zaman düşünsem aklıma İzmir geliyor. Lise okumak için nasıl bir şehirdir? Bir de çok zor ama birkaç arkadaş bulursam ve çok zor ama ailemi ikna edebilirsem evde kalmak söz konusu olabilir. Lisede evde kalmak nasıldır arkadaşlarla evi idare edebilir miyiz? Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

Evde kalmak senin yaşındaki biri için pek mümkün değil. Bazı okulların kendi yurtları oluyor, onlarda kalabilirsin. Okulum (İzmir) Atatürk Lisesi'nde yatılı kalınabiliyor örneğin.

Bence ev tutmak çok iyi bir fikir değil zira evin tüm işlerini 2-3 arkadaş birlikte kalsanız bile becerebilmen gerekiyor. Yani bir taraftan okulunu okuyup yemek yapacaksın, çamaşırlarını yıkayıp asacaksın, evi temizlemen gerekecek 1 haftada veya 2 haftada bir. Zaten yemek yapmaya kalkarsan bir saat- bir buçuk saatin gidiyor. E birde yemesi var 30 dakika desen bir de bulaşığı yıkaması var. Hadi evde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi var birçok şeyi makineler yapıyor dersen bile okul dışındaki zamanını yemek içmekle geçireceksin. Kendine ve derslerine vakit ayırman güçleşecek ve ne kadar kısarsan kıs ve kaç kişi kalıp işlerle uğraşırsanız vaktinizin bir bölümünü zorunlu olarak ev işlerine harcayacaksınız. Ama sen günlük hayatında odanı veya evi temizliyor, canın sıkıldığında veya içinden geldiğinde yemek yapabiliyorsan olabilir. Ama bir de şu kısımdan bakmak gerekir: Üniversite öğrencileri bile ev tutup doğru düzgün evi temizleyemezken, yemek yapamazken, çamaşırlarını, bulaşıklarını yıkayamazken bir liseli genç delikanlının yapması güç gibi gözükür diğer insanlar tarafından diye düşünüyorum.

Lise için şehir değiştirmek saçma değilmi ? Hele o yaşta ayrı ev. Bence yaşadığın yerde bir lise seçmek en mantıklısı sonuçta üniversiteler gibi liseler arası eğitim farkları yok. Nerede yaşadığını bilmiyorum bu yorumu yaşadığın yeri göz önüne almadan yazdım.

Sen önce alabildiğin en yüksek puanı almaya bak. Sonra düşünülür ama bu yaşta ayrı eve çıksan bile geri gideceksin ailenin yanına. İstersen çık nasıl ağır gelecek anlarsın.

Teşekkür ederim cevaplar için o zaman ben yurtlara yönelmeliyim. Zaten ev olayına ailemin izin vermesini çok zor buluyorum. Lise için başka şehre gitmek konusunda ise abim Çanakkale'ye gitmişti zamanında. Sorunsuzca 4 yıl okudu. Tabi özlemiş olabilir ailesini yan bizi. Ama dayanabildi sonuçta ve o buna dayanabildiyse ben neden dayanamayım diye düşünüyorum açıkca söylemek gerekirse. Ve İstanbul'da okumak istemiyorum bunu ailemede söyledim. Üşenmeyip cevap yazdığınız için ne kadar teşekkür etsem az. Başka düşüncesi olan arkadaşlar lütfen yazmaya devam etsin tavsiyeleriniz benim için çok önemli.

Teşekkür ederim cevaplar için o zaman ben yurtlara yönelmeliyim. Zaten ev olayına ailemin izin vermesini çok zor buluyorum. Lise için başka şehre gitmek konusunda ise abim Çanakkale'ye gitmişti zamanında. Sorunsuzca 4 yıl okudu. Tabi özlemiş olabilir ailesini yan bizi. Ama dayanabildi sonuçta ve o buna dayanabildiyse ben neden dayanamayım diye düşünüyorum açıkca söylemek gerekirse. Ve İstanbul'da okumak istemiyorum bunu ailemede söyledim. Üşenmeyip cevap yazdığınız için ne kadar teşekkür etsem az. Başka düşüncesi olan arkadaşlar lütfen yazmaya devam etsin tavsiyeleriniz benim için çok önemli.
İstanbul'da da okumak için güzel liseler var. Bence lise için şehir değiştirmek saçma değil ama İzmir'in en iyi fen lisesiyle İstanbul'un arasında çok az bir fark olacağını göz önünde bulundurmanı isterim. Yani sen sonuçta üniversiteye devam edeceksin değil mi? Liseden aldığın diploma İstanbul'un en iyi lisesinin olsa ne olur İzmir'in olsa ne olur. Arada çok fark göremiyorum. Ama sen İzmir'i daha çok seviyorum, hem gezilecek yer hem de orada okurken beğenirsem orayı, iyice yerleşirim, üniversiteyi de okurum diyorsan yurtta kalıp rahatça yaşarsın. Ama ev tutmak biraz mantıksız geliyor. Gerçekten samimi bir dille yazdım ve umut ediyorum ki ne anlatmak istediğimi anlatabilmiş ve senin anlamış olman.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı