Japonya'dan 1050 TL'ye RX580 Almak

Aynen öyle oluyor galiba tam emin değilim ancak aşağıdaki videoda kurulumu mevcut. Şuan fazla bir bilgim yok Türkiye'ye döndükten sonra başlayacağım. Tabiri caiz ise en iyi anakart bu dediler madencilik için onu aldım :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynen öyle oluyor galiba tam emin değilim ancak aşağıdaki videoda kurulumu mevcut. Şuan fazla bir bilgim yok Türkiye'ye döndükten sonra başlayacağım. Tabiri caiz ise en iyi anakart bu dediler madencilik için onu aldım :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben sistemi kurdun zannediyordum. İyi o zaman anakart masrafından kurtuldun. Sistemi yaptıktan sonra o portları söylersin artık.:) Bu arada kuracağın sistemin sana ne kadar gelir sağlayacağını tahmini hesapladın mı?

Bir sistemi kurayım da sonra paylaşacağım her şeyi zaten :). En son BTPL coin solo olarak kazıyordum 10 temmuzda en son kazdım. Tek Gtx 1060 olan laptopta günde yaklaşık 30 TL kar yapıyordum.Ancak baktığım kadarıyla düşmüş ücreti. Ondan önce de ONIX coin airdroplarına katılarak ve kazarak ilk gün 150TL ikinci gün yaklaşık 7 saatte 900 küsür TL kazandım. Altcoin kazan birisi olarak biraz düşükten hesaplarsam ve şans gülerse yaklaşık olarak günde en az 100 TL den 300 TL ye kadar kazancı olur.

Bir sistemi kurayım da sonra paylaşacağım her şeyi zaten :). En son BTPL coin solo olarak kazıyordum 10 temmuzda en son kazdım. Tek Gtx 1060 olan laptopta günde yaklaşık 30 TL kar yapıyordum.Ancak baktığım kadarıyla düşmüş ücreti. Ondan önce de ONIX coin airdroplarına katılarak ve kazarak ilk gün 150TL ikinci gün yaklaşık 7 saatte 900 küsür TL kazandım. Altcoin kazan birisi olarak biraz düşükten hesaplarsam ve şans gülerse yaklaşık olarak günde en az 100 TL den 300 TL ye kadar kazancı olur.
Peki siz 900 TL çektim dediniz. Malum sizde biliyorsunuzdur bitcoin ile ilgili yasaklanma yasaklanamama gibi bir muamma var. Siz paranızı çekerken bankadan, banka size engel çıkardı mı? Bu parayı şu sebepten alamazsınız gibisinden.

Peki siz 900 TL çektim dediniz. Malum sizde biliyorsunuzdur bitcoin ile ilgili yasaklanma yasaklanamama gibi bir muamma var. Siz paranızı çekerken bankadan, banka size engel çıkardı mı? Bu parayı şu sebepten alamazsınız gibisinden.
Suana kadar yaklaşık 3000 TL ye yakın para çektim hepsinde ertesi gün hesabıma yattı. Koinim kullanıyorum malum bitcoin komisyonu çok yüksek ben bütün coinleri litecoine çevirip öyle aktarıyorum, Koinimde satıyorum şuana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ancak dediğiniz gibi Türkiye'de bu problem var. Haklı nedenleri de var. Ziraat Bank kullanıyorum ve hesabım vadesiz hesap.

@mertroid hocam bugün başka bir sitede bu bitcoinlerin TL'ye çevirilip banka hesabından çekme ile ilgili önemli bir durumla karşılaştım. Söylenene göre maliye sizin hesaplarınızda yıllık 24 bin liradan fazla para çekildiğini görüyor ve vergi kesiyor. Böyle bir şey var mı ? Belki siz biliyorsunuz diye sordum. Hatta size linki vereyim bir okuyun anlarsınız. https://bitcointalk.org/index.php?topic=1096595.80

@BATTLEFIELD ENGİN47 O konuda bir bilgim yok şuana kadar bir problem çıkmadı kaldı ki doğru olma ihtimaline karşı farklı banka hesapları açılıp her hesapta 20 bin tl işlem yapılırsa bir sorun olmaz. En kötü ihtimal eşim ile anne babamın hesaplarına yönlendiririm. O konuda fazla bir problem olacağını düşünmüyorum ancak bilgilendirme için çok teşekkürler bilgim yoktu bu konu ile ilgili.

@BATTLEFIELD ENGİN47 O konuda bir bilgim yok şuana kadar bir problem çıkmadı kaldı ki doğru olma ihtimaline karşı farklı banka hesapları açılıp her hesapta 20 bin tl işlem yapılırsa bir sorun olmaz. En kötü ihtimal eşim ile anne babamın hesaplarına yönlendiririm. O konuda fazla bir problem olacağını düşünmüyorum ancak bilgilendirme için çok teşekkürler bilgim yoktu bu konu ile ilgili.
Hocam internetten aldığım bilgilere göre maliye şu şekilde vergi cezası kesiyor.

Örneğin bu işi meslek haline getirmiş biri vergilendirmeden haberi olmadan banka hesabından her ay bu parayı maaş gibi çekiyor. Atıyorum bu maaş 3000 TL olsun bu parayı her ay çekiyor tabi maliye pusuda yatıp bu kişiyi gözetliyor yani bankadan para giriş çıkışlarını kontrol ediyor. Maliye baktı ki bu kişi beş yıla kadar düzenli bir şekilde para hesabına yattığını anlıyor tabi 5 yıldan daha kısa sürede de anlayabilir. Ondan sonra maliye bu kişiyi bir şekilde buluyor ve bu paranın kaynağını soruyor. Tabi madenci de bu parayı madencilikten kazanıyorum diyor ancak maliye şöyle bir soru daha soruyor. Madem sen bu işi yapıyordun neden peki vergini gelip ödemedin.
Tabi sonuç olarak;
Geriye dönük vergi borcunu ,gecikme faizini ve usulsüzlük yapıldığından hapis cezasına kadar giden yolu oluyor.
Bu durumda bu işi yapacak olan biri ek gelir olarak bile görüyorsa gelir idaresine vergi vermek durumunda kalıyor.

Bu yıllık 24 bin lira muhabbeti hakkında da bilgi vereyim bu vergide arızi kazanç olarak geçiyor. Yani geçici kazanç siz bunu geçici olarak yapmak isterseniz bu konu hakkında vergi dairesine gidip bilgi almanız lazım arızi olarak değerlendirirler mi bilmiyorum. Şunun garantisi de yok misal 24 bin lirayı geçmediniz ama maliye yine de size bu paranın kaynağını sorabilir. Bu vergiyi gelir vergisi adı altında alabilir. Ama yedi çeşit gelir vergisi modeli var. Anlayacağınız bu vergi işi biraz tantanalı.

Peki diyelim ben parayı aylık değil de bitcoin biriktirip çeksem mesela atıyorum ilk ay 2000 çektim sonra 3 ay çekmeyip 4000 sonra 2 ay çekmeyip 5000 gibi farklı miktar ve düzensiz olarak çeksem nasıl olur? Çünkü vergi işi biraz sıkıntı vergi levhası gerektiriyor biraz uğraşı isteyen bir iş.

Peki diyelim ben parayı aylık değil de bitcoin biriktirip çeksem mesela atıyorum ilk ay 2000 çektim sonra 3 ay çekmeyip 4000 sonra 2 ay çekmeyip 5000 gibi farklı miktar ve düzensiz olarak çeksem nasıl olur? Çünkü vergi işi biraz sıkıntı vergi levhası gerektiriyor biraz uğraşı isteyen bir iş.
Valla o şekilde bir yöntem tutar mı bilmiyorum. Ancak borsada al sat yapıp değer kazanan bitcoinin TL'ye bile çevirip hesabınıza atarsanız yine sorun çıkabilir. Ben de başlayacaktım önümüzdeki hafta ancak vergi tantanasını görünce biraz daha araştırma yapacağım. Vergi nasıl işler onunla ilgili bilgi alıp ondan sonra başlarım artık. Başladığım zaman ayrı bir konu açıp vergilendirme durumu hakkında da aldığım bilgileri burada aktarırım.

Bu arada yanlış değilsem you tube kanalı açandan da son bir yıldır vergi kesiliyor. Bir başka sitede mali müşavirin yanında çalışan biri mali müşavire ben you tube kanalı açmak istersem vergi verir miyim demiş müşavir verirsin demiş. Müşavir Nerede you tube kanalı açacaksın demiş evde. O zaman senin dükkanın bilgisayar olur ve bu işten vergi alınır demiş.:)
Bu konuya bakabilirsiniz. İnternet Kazançlarında Vergi Ödenir mi? Ödeyenler Var mı? (Adsense/ Youtube vs vs)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı