Java JDK 15 içerisinde hem JDK, hem de JRE mi var?

BalikŞuşişi

Kilopat
Makaleler
1
Bir yerde okumuştum. Java 12'den sonra JDK'lerin içerisinde aynı zamanda JRE'nin geldiği yazıyordu. Ben JDK 15 indirdim ve bu sorunun cevabını merak ediyorum. Eğer cevabınız evet ise, önceki Java JRE sürümlerini nasıl kaldırabilirim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
indir.png

Bu görsel yardımcı olabilir.

En son JDK 15 indirmiştim. Onun dışındaki Java JDK ve JRE sürümlerini kaldırırsam sistemimde hâlâ JDK 15 ve onun içerisinde gelen JRE bulunur, değil mi?

Hangi java versiyonunda çalışacaksan onu indir. Kurulum yaparken sadece JDK'yı kur. Diğerleri onun içinde var zaten yukardaki görselde gördüğün gibi. Gidip JDK'nın içindeki JRE'yi falan kaldırırsan hata üstüne hata yersin. Dosyalamada sıkıntı yaşadıysan hepsini silip tekrardan kur(JDK). Ortam değişkenlerinden path'e eklemeyi unutma.

En son JDK 15 indirmiştim. Onun dışındaki Java JDK ve JRE sürümlerini kaldırırsam sistemimde hâlâ JDK 15 ve onun içerisinde gelen JRE bulunur, değil mi?
Evet bulunur.

Yalniz PATH uzerinde tanimli Java versiyonu eski ise ve onu silersen java'yi tanimlayabilir, elle env. variable girmen gerekebilir. Su anda java -version yazinca ne goruyorsun? Eger 15 degilse eski versiyonu silince gidecek.

Sana tavsiyem LTS olmayan JDK ile calismaman ( 8 ve 11 disindakiler ) ve sisteminde bulunan JRE 'in LTS surume ait olmasi. Yani Eger JRE 11 yukluyse silme : ) Muhtemelen default olarak LTS surume ait JRE yukludur PATH'e.

Evet bulunur.

Yalniz PATH uzerinde tanimli Java versiyonu eski ise ve onu silersen java'yi tanimlayabilir, elle env. variable girmen gerekebilir. Su anda java -version yazinca ne goruyorsun? Eger 15 degilse eski versiyonu silince gidecek.

Sana tavsiyem LTS olmayan JDK ile calismaman ( 8 ve 11 disindakiler ) ve sisteminde bulunan JRE 'in LTS surume ait olmasi. Yani Eger JRE 11 yukluyse silme : ) Muhtemelen default olarak LTS surume ait JRE yukludur PATH'e.
java -version Yazınca Java versiyonumun 15 olduğunu söylüyor. Her şey oldu gibi şu an sistemde. Sıkıntı çıkarsa yükleyebilmem için JDK 11 linkini atabilir misiniz? İkinize de teşekkürler :).

Geri
Yukarı