Java vs Web Programlama

Makaleler
1
3. sınıfın ortasında üniversiteye ara vermek zorunda kaldım. Aileme de kendi kendime bir şeyler öğrenebileceğimi internet üzerindeki eğitimlerin faydalı olduğunu söyledim ve birkaç ay izin istedim. Bu süre zarfında okulda nesne yönelimli programlama dersinde Java üzerinde birkaç basit arayüz tasarlamayı (tuş koyma, hata fırlatma, ve birkaç listener) öğrendim. Kendi kendime ise web programlamaya merak salmıştım ve JavaScript'in bir bölümüne kadar öğrenip bırakmıştım. Şu anda Java'dan mı yoksa web programlamadan mı devam etmem gerektiğine karar veremiyorum. Hangi senaryoda neler yapabilirim? Rica ediyorum bir yol gösterin.

Son düzenleyen: Moderatör:
html, css ve javascript öğrendiğinde yazılımcı olmuyorsun ve programlama dillerine kıyasla pek bi sektör açığı yok çünkü wix gibi imkanlar sayesinde sürükle bırak yaparak insanlar sadece domain ve hosting e para verip websitesini yazılımcı olmadan kurabiliyor. Nesne yönelimli programlama dillerinde ise öğrenmesi kolay ve hızlı ilerleyebileceğin dillerden biri de Python'dur. robotik kodlama, uygulama, oyun gibi amaçlarda (Google, İnstagram ve YouTube altyapısında Python kullanılıyor) kullanabilirsin. Çarpraz platformlara da bulaşmanı tavsiye ederim mobil tarafında Xamarin hem ios hem android için app yazmana yarayan bi tool. Java da iyidir ama öğrenmesi en kolay Python dur.

html, css ve javascript öğrendiğinde yazılımcı olmuyorsun ve programlama dillerine kıyasla pek bi sektör açığı yok çünkü wix gibi imkanlar sayesinde sürükle bırak yaparak insanlar sadece domain ve hosting e para verip websitesini yazılımcı olmadan kurabiliyor. Nesne yönelimli programlama dillerinde ise öğrenmesi kolay ve hızlı ilerleyebileceğin dillerden biri de Python'dur. robotik kodlama, uygulama, oyun gibi amaçlarda (Google, İnstagram ve YouTube altyapısında Python kullanılıyor) kullanabilirsin. Çarpraz platformlara da bulaşmanı tavsiye ederim mobil tarafında Xamarin hem ios hem android için app yazmana yarayan bi tool. Java da iyidir ama öğrenmesi en kolay Python dur.
Çünkü html sadece bir işaret dili yazılım dili değil o yüzden java c# python gibi diller daha çok alogirtma üretebileceğin ve aynı zamanda arayüz yazabileceğin dillerdir.

Çünkü Wix gibi imkanlar sayesinde sürükle bırak yaparak insanlar sadece domain ve hosting e para verip web sitesini yazılımcı olmadan kurabiliyor.

Wix'te WordPress'te bir market sitesi yap da nasıl KVKK ile aynı ay davalık oluyorsun gör.

Nesne yönelimli programlama dillerinde ise öğrenmesi kolay ve hızlı ilerleyebileceğin dillerden biri de Python'dur.

Öğrenmesi kolay ile basit syntax aynı şey değil. Python kolay falan da değil.

Robotik kodlama, uygulama, oyun gibi amaçlarda (Google, Instagram ve YouTube altyapısında Python kullanılıyor) kullanabilirsin.

Robotik- Python yavaştır kritik görevlerinizde çuvallarsınız.
Uygulama- Scripting dilidir kendileri, öyle GUI'lı sexy uygulamalar yapmaya pek elverişli değil.
Oyun- Bu kısma hiç girmemem lazım Snake falan yapmıyorsan yok, olmaz.

Google, Instagram ve YouTube altyapısında Python kullanılıyor.

Saydığınız şirketlerin Python kullanmasının saydığınız sebeplerle uzaktan yakından alakası yok. Veri analizi, işleme - Yapay zeka, makine öğrenmesi uygulamaları (hayır, o uygulama bu uygulama değil) için kullanıyorlar.
Sanırım Google arama motorunda çok kritik bir yeri var Python'un direkt sorguyu işleyen kendisi sanırım tam emin konuşmam yersiz ama.
Python'dan bu kadar bahsedip Makine öğrenmesi, Veri Analizi gibi noktalara değinmeyip oyun, uygulama gibi noktalara değinmeniz biraz garip olmuş.

Java da iyidir ama öğrenmesi en kolay Python dur.

Pek yersiz bir karşılaştırma gibi bilemedim.

Web ve Arayüz için javascript - css - html gömüp python önermek biraz abes kaçmış.

html, css ve javascript öğrendiğinde yazılımcı olmuyorsun ve programlama dillerine kıyasla pek bi sektör açığı yok çünkü wix gibi imkanlar sayesinde sürükle bırak yaparak insanlar sadece domain ve hosting e para verip websitesini yazılımcı olmadan kurabiliyor.
Katılmıyorum. Javascript ile sadece web değil neredeyse her alana hitap eden bir dil. Ayrıca web alanı sandığın gibi bir yqğı değil. Özellikle cloud app ler arttıkça çok fazla talep görüyor. Bu alanda bilgili ve kendini yetiştirmiş kişiler zor bulunuyor. Senin dediğin olay template düzenleyen kişiler.

Java ile web alanına devam edebilirsin. Jsp veya spring boot ile direkt backend tarafına giriş yapabilirsin.
Backend dene istersen. Seversen çok fazla terim ve öğrenilecek terminoloji var. Sonrasında kotlin go gibi farklı dillerle de kendini geliştirirsin.

Geri
Yukarı