JavaScript Kaynak Tavsiyesi

Sanch

Hectopat
Daha fazla  
JavaScript öğreneceğim ancak önce HTML ve CSS öğrenmeli miyim? Bunları öğrenmem ne kadar süremi alır? Türkçe kaynak önerisi yaparsanız sevinirim, BTK Akademi kursuna bakmayı planlıyorum ancak aşırı uzun ve detaylı gibi gözüküyor.

Normalde C ve C++ öğrenecektim ancak çağı geçmiş bir dil diye duyumlar aldım. O yüzden JavaScript öğrenmek istedim. Aynı zamanda siber güvenliğe yönelmeyi planlıyorum ve hangisi daha çok işime yararsa o dili öğrenmek isterim. Şu anda Python bilgim var. Teşekkürler.

Cagi gecmis falan degil. C, C++ gibi diller var fakat cogu dil C++ ve C'nin yapabildiklerinin daha iyisini yapamiyor bircok konuda. Bu kesin bir bilgidir, Golang, Rust gibi diller. Surekli yeni standartlar cikiyor, yapacagin ise gore kullanmak dogru olabilir.

Ne yapmak istiyorsun? C, C++, Go vs. gibi diller icin tavsiye sunabilirim ancak JavaScript'den nefret ederim.

Hangi compiler'i kullanacagina gore de degisir onu soyleyeyim oncelikle, platforma gore de degisir. Ne yapmak istedigini bilmiyorum bu arada, soylersen o konular icin de tavsiye verebilirim.

Stroustrup: C++ (Bj. Strp'un kendi sitesi)
ferhatgec - Overview (Kendimi tavsiye ederim :p)
OSDev.org • Index page (General programming)
www.learncpp.com
Boost C++ Libraries (Boost Lib.'lerini kullanacaksan)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Golang icin kendi dokumantasyonlari asiri iyi, bazen kullanirken bakiyorum. Documentation - The Go Programming Language
Hangi isletim sisteminde kullanacagina bagli olarak isletim sistemlerinin standart library'lerine de bakabilirsin.

Önce hangi alanda çalışmak istediğine karar vermen ve o alanda kullanılan bir dili seçmen daha hızlı ve motive bir başlangıç yapmanı sağlar. Ancak ilk programa dilini ve algoritma mantığını öğrendikten sonra yeni bir dile geçiş yapmak kolay bir şey. Ben yazılım mühendisliği öğrencisiyim. İlk öğrendiğim dil C oldu. Bütün programlama temellerini C’de öğrendim ilk senemde. Devam eden yıllarda yılda üç dili aynı anda öğrenmek durumunda kaldığım oldu dersler için ve bir sorun yaşamadım temelini bildiğim için.

JavaScript benim ana dilim diyebilirim şu anda. Web alanında çalışmayı düşünüyorsan tavsiye ederim. Yaklaşık iki yıldır bir yandan remote olarak çalıştım ve NodeJS ile backend yazdım. Şimdi oyun geliştirmeye başladım ve C# yazıyorum. Dil meselesine çok takılma derim, her dilin kullanım alanı ve buna göre geliştirilmiş özellikleri var ama temel düzeyde döngüler ve karar yapıları aynı mantıkta çalışır. Başarılar dilerim.

Önce hangi alanda çalışmak istediğine karar vermen ve o alanda kullanılan bir dili seçmen daha hızlı ve motive bir başlangıç yapmanı sağlar. Ancak ilk programa dilini ve algoritma mantığını öğrendikten sonra yeni bir dile geçiş yapmak kolay bir şey. Ben yazılım mühendisliği öğrencisiyim. İlk öğrendiğim dil C oldu. Bütün programlama temellerini C’de öğrendim ilk senemde. Devam eden yıllarda yılda üç dili aynı anda öğrenmek durumunda kaldığım oldu dersler için ve bir sorun yaşamadım temelini bildiğim için.

JavaScript benim ana dilim diyebilirim şu anda. Web alanında çalışmayı düşünüyorsan tavsiye ederim. Yaklaşık iki yıldır bir yandan remote olarak çalıştım ve NodeJS ile backend yazdım. Şimdi oyun geliştirmeye başladım ve C# yazıyorum. Dil meselesine çok takılma derim, her dilin kullanım alanı ve buna göre geliştirilmiş özellikleri var ama temel düzeyde döngüler ve karar yapıları aynı mantıkta çalışır. Başarılar dilerim.
Teşekkür ederim, alan olarak siber güvenliğe yönelmeyi planlıyorum ve JavaScript'in işime yarayacağını duydum. O yüzden bu dili öğrenme kararı aldım. Algoritma mantığını vesaire Python ile öğrendiğimi düşünüyorum. Güzel yazınız için teşekkürler.
Türkçe kaynak öneriniz var mı "JavaScript" için? BTK Akademi kursu çok detaylı geldi bana, neyi tercih etmeliyim?

Bu iki kaynak arasında kaldım, hangisini tercih etmeliyim? İkinci kursu almayı düşünüyorum ancak yeterli olur mu bilmiyorum. İngilizce kaynaklar için henüz yeterli seviyede yabancı dilim yok. Biraz daha iyi bir yabancı dile sahip olunca bakabilirim.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, alan olarak siber güvenliğe yönelmeyi planlıyorum ve JavaScript'in işime yarayacağını duydum. O yüzden bu dili öğrenme kararı aldım. Algoritma mantığını vesaire Python ile öğrendiğimi düşünüyorum. Güzel yazınız için teşekkürler.
Türkçe kaynak öneriniz var mı "JavaScript" için? BTK Akademi kursu çok detaylı geldi bana, neyi tercih etmeliyim?

Bu iki kaynak arasında kaldım, hangisini tercih etmeliyim? İkinci kursu almayı düşünüyorum ancak yeterli olur mu bilmiyorum. İngilizce kaynaklar için henüz yeterli seviyede yabancı dilim yok. Biraz daha iyi bir yabancı dile sahip olunca bakabilirim.
Ben ingilizce kaynaklardan çalışmanın daha faydalı olduğunu tecrübe ettim. Türkçe kaynak tavsiyem yok ancak başlangıç seviyesinde w3schools.com daki tutorialları türkçe bir kaynakla eşzamanlı takip etmen yararlı olacaktır. Oldukça yalın bir ingilizcesi var sorun yaşamazsın. İlerde geliştirme yaparken bir sorunla karşılaştığında ingilizce çözümler çok daha kolay bulunmakta olduğundan rahat edersin.

Geri
Yukarı