JavaScript neden bu kadar zor?

Berat.xx56

Centipat
Hocalarım merhaba, sizce JavaScript neden bu kadar zor?
JavaScript'in temellerini öğrendim gayet yeterli bilgim var ama nedense çok ama çok zorlanıyorum. Bir videoyu 10 kere izliyorum. Aynı projeyi kapatıp 0'dan ezbere yapınca tatmin olmuyorum. Mantığı anlamaya çalışıyorum ama olmuyor. O kadar çok kaynak var ki tutorial cehenneminde kaldım. Sanırsam pratik eksikliğinden kaynaklı. 2 ay sonra staj için bir şirkete girmeyi düşünüyorum o yüzden biraz aceleyle öğreniyorum (2 ay içerisinde ekstra React da öğrenmem gerekiyor.) Sizce.
Öğrenirken not alınır mı? Siz öğrenirken nasıl öğrendiniz tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim :)

Not: Yaklaşık 3 ay önce aynı konuyu HTML CSS için açmıştım hiçbir tasarımı koda dökemiyordum. Şimdi ise aklıma gelen bütün tasarımları koda dökebiliyorum yine aynı şeyi yaşıyorum şu an. Ama bu sefer o kadar kolay olmayacak gibi düşünüyorum çünkü JavaScript HTML CSS gibi kolay değil :(

Hocalarım merhaba, sizce JavaScript neden bu kadar zor?
JavaScript'in temellerini öğrendim gayet yeterli bilgim var ama nedense çok ama çok zorlanıyorum. Bir videoyu 10 kere izliyorum. Aynı projeyi kapatıp 0'dan ezbere yapınca tatmin olmuyorum. Mantığı anlamaya çalışıyorum ama olmuyor. O kadar çok kaynak var ki tutorial cehenneminde kaldım. Sanırsam pratik eksikliğinden kaynaklı. 2 ay sonra staj için bir şirkete girmeyi düşünüyorum o yüzden biraz aceleyle öğreniyorum (2 ay içerisinde ekstra React da öğrenmem gerekiyor.) Sizce.
Öğrenirken not alınır mı? Siz öğrenirken nasıl öğrendiniz tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim :)

Not: Yaklaşık 6 7 ay önce aynı konuyu HTML CSS için açmıştım hiçbir tasarımı koda dökemiyordum. Şimdi ise aklıma gelen bütün tasarımları koda dökebiliyorum yine aynı şeyi yaşıyorum şu an. Ama bu sefer o kadar kolay olmayacak gibi düşünüyorum çünkü JavaScript HTML CSS gibi kolay değil :(

Kendi taktiğim söyleyeyim aynı etkiyi verir mi bilmiyorum. Aklında bir şey hayal et ve onu git yapay zekaya yazdır. Daha sonra ilk başta kendin yazmaya başla ver her takıldığında yapay zekanın yazdığına bak. Kodu bitirene kadar yaz. PHP'yi çok bilmesem de çoğu şeyi bu taktikle öğrendim ve kendime site yazmıştım.

Ayriyeten şunuda eklemek isterim hiç bir şey bence ders izleyerek okuyarak kolay öğrenilmiyor. En iyi öğrenme yolu bana göre bir şeyi yaparak öğrenmek. Sadece en temel kısmı okursun izlersin o kadar.

Kendi taktiğim söyleyeyim aynı etkiyi verir mi bilmiyorum. Aklında bir şey hayal et ve onu git yapay zekaya yazdır. Daha sonra ilk başta kendin yazmaya başla ver her takıldığında yapay zekanın yazdığına bak. Kodu bitirene kadar yaz. PHP'yi çok bilmesem de çoğu şeyi bu taktikle öğrendim ve kendime site yazmıştım.

Hocam dediğiniz taktiği JavaScript'e başladığımdan beri kullanıyorum. Yazdığım 10 koddan bir tanesi hep hatalı çıkıyor hemen yapay zekaya atıp hata nerede diyorum vs. O yandan sıkıntım yok ChatGPT çok yardımcı oluyor öğrenirken ama bazen çok saçmalıyor sorunu çözemediği zamanlarda benim de kafamı karıştırıyor mecbur kendim çözmek zorunda kalıyorum.

Hocam dediğiniz taktiği JavaScript'e başladığımdan beri kullanıyorum. Yazdığım 10 koddan bir tanesi hep hatalı çıkıyor hemen yapay zekaya atıp hata nerede diyorum vs. O yandan sıkıntım yok ChatGPT çok yardımcı oluyor öğrenirken ama bazen çok saçmalıyor sorunu çözemediği zamanlarda benim de kafamı karıştırıyor mecbur kendim çözmek zorunda kalıyorum.
Aynı sohbette kaldığın sürece aptallaşıyor evet. Bunun için her bir sorunu yeni sohbet açarak sor daha net cevaplar ve düzeltmeler yapar.

Programlama bilen biri için çokta zor değil açıkçası. Programlama ve algoritma konusunda eksiğin vardir. Algoritmayı basit sort, search gibi düşünmemen lazım. Algoritma ve analitik düşünmek önemli programlamada. Bir iş geldiğinde kafada otomatik nasıl yapacağın az çok belirlemesi lazım.

Bunu annenin karnında öğrenmiyor kimse. Bolca pratik yaparak kazanılıyor. Bunu kazandıktan sonra istersen Objective-C yaz. Ne yapacağını bildiğin için doğru aramalarla çok rahat işini yaparsın.

Geri
Yukarı