JavaScript'te Node(düğüm) mantığı

tet

Hectopat
JavaScript'te böyle bir terim var ve tam olarak işleyişini, mantığını, var olmasının avantajını vs. anlayamadım basitçe açıklayabilecek biri var mı? Düğüm anlamındaki Node olayı nedir?

Node js paket yöneticisidir.Kullanılan kütüphanelerin paketlerini bulur yükler ve hazır hale getirir.
Örnek olarak basitçe React yazarken bootstrap eklemek istiyorsak dosyasını sitesinden indirip projeye dahil edebilir veya terminalden tek satırda node kullanarak indirebiliriz.

NodeJS, JavaScript kodlarının sunucu tarafında çalılabilmesine imkan veren ortamdır.

Node js paket yöneticisidir.Kullanılan kütüphanelerin paketlerini bulur yükler ve hazır hale getirir.
Örnek olarak basitçe React yazarken bootstrap eklemek istiyorsak dosyasını sitesinden indirip projeye dahil edebilir veya terminalden tek satırda node kullanarak indirebiliriz.

NodeJS, JavaScript kodlarının sunucu tarafında çalılabilmesine imkan veren ortamdır.

NodeJS olan değil de mesela fotoğrafta gösterilen Node'dan bahsediyorum yani fotoğraftaki Node kavramını merak etmiştim.

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-18_134855.png
    resim_2021-02-18_134855.png
    18,5 KB · Görüntüleme: 64
JavaScript'te Object > Node > Element şeklinde bir varlık hiyerarşisi vardır. DOM'daki her element bir Node iken, her Node bir element olmayabilir. <html> <div> <p> gibi "herhangi bir etiket ile tanımlanan her şey" bir elementtir.

Basit bir örnekle anlatmak gerekirse:
...
<div>
<p> Merhaba </p>
</div>
...
Bu kod bloğunda 2 element, 3 Node vardır.
1. Node => div (aynı zamanda element)
2. Node => p (aynı zamanda element)
3. Node => Merhaba (text Node, element değil)

Son düzenleme:
Yukarıdaki iki cevap işin server tarafına gitmiş ama bence konuyu önce Client tarafında öğrenmek gerek. Bu yüzden temelden başlayıp dom ve bom kavramlarıyla tanışmalısın. Aralarında ilk bakışta bir ilşki göremeyebilirsin ama zamanla oturacak. Diğer yandan Node'u anlamak için OOP bilgisine de sahip olmak gerek. Hatta olayı basite indirgeyip interface kavramına benzetebiliriz. Şuradaki yorum da oldukça faydalı bence.

Angular, React vue, ember vs kullanınca artık bunlarla uğraşmıyorsun ama temeli bilmek her zaman iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı