JavaScript'ten sonra React mı node.js mi?

Berat.xx56

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, JavaScript hakkında temel bilgilere sahibim ve şimdi React mı yoksa Node.js mi öğrenmeliyim konusunda kararsız kaldım. Yıllardır hayalim Front-End developer olmaktı ama yapay zekanın her geçen gün gelişmesi canımı çok sıkıyor. Şu sıralar ileride Front-End developerlığın hatta yazılımcılığın biteceği haberleri çok canımı sıkmaya başladı. Bazı Discord sunucularında "Front-End'cilere geçmiş olsun şimdiden." gibi mesajlara çok rastlıyorum. Şu an ne yapacağım hakkında gram fikrim yok. Sizce React öğrenip Front-End alanında uzmanlaşayım mı yoksa node.js öğrenip Full stack mi olayım? Hocalarım tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

@serhatcandev hocam etiketliyorum kusura bakmayın siz Front-End developerdınız galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllardır hayalim Front-End developer olmaktı ama yapay zekanın her geçen gün gelişmesi canımı çok sıkıyor.
Bu haberlere itibar etmeyiniz. AI henüz front end developer olmanın önüne geçebilmiş değil fikrimce. Bu arada ilerleme konusunda hangisine ihtiyacınız varsa onu seçiniz. Teknolojiyi takip edin. Her geçen gün yazılım dünyasında gelişmeler oluyor. İyi sosyaller.

Kendi yolumu önereyim size: İkisini beraber öğrenebilirsiniz. React tarafına veri sunmak için NodeJS tarafında Express ile basit bir API inşa edebilirsiniz örneğin.

Web geliştiriciliğinin tadı iki tarafa da az çok hakim olunca çıkıyor fikrimce. : ) Veri sunabilmenin tadı ayrı, alınan veriyi gösterebilmenin tadı ayrı.

Bazı Discord sunucularında "Front-End'cilere geçmiş olsun şimdiden." gibi mesajlara çok rastlıyorum.

@arminda'nın dediği gibi itibar etmeyiniz, kale alınacak türden laflar değil. Öğrenmek keyif veriyorsa öğrenin ve zevk aldığınız şeyleri yapmaya devam edin, nokta. Şu açıdan bakın: Hiç yoktan tecrübelenmiş ve eğlenmiş olacaksınız. Kişisel gelişim çok değerli, hiçbir şeyin bittiği yok. Siz emeğinizi verin, karşılığınızı almamanız mümkün değil.

Bu haberlere itibar etmeyiniz. AI henüz front end developer olmanın önüne geçebilmiş değil fikrimce. Bu arada ilerleme konusunda hangisine ihtiyacınız varsa onu seçiniz. Teknolojiyi takip edin. Her geçen gün yazılım dünyasında gelişmeler oluyor. İyi Sosyaller.

Teşekkür ederim cevabınız icin. Yani yapay zeka bir sitenin front end kısmını çok rahat bir şekilde kodlayabiliyor. Lise 2 öğrencisiyim haftaya MESEM'e (4 gün iş bir gün okul) geçmeyi düşünüyorum. İş yerimi buldum. Staj yerinde HTML CSS JavaScript bildiğim için sanırsam direk React'ya da node.js( back end) öğretecekler. O yüzden ne seçeceğimi bilemedim hangisinde daha kolay iş bulabilirim?

Kendi yolumu önereyim size: İkisini beraber öğrenebilirsiniz. React tarafına veri sunmak için Node.js tarafında Express ile basit bir API inşa edebilirsiniz örneğin.

Web geliştiriciliğinin tadı iki tarafa da az çok hakim olunca çıkıyor fikrimce: ) Veri sunabilmenin tadı ayrı, alınan veriyi gösterebilmenin tadı ayrı.

Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Evet çok haklısınız bende sadece arayüz kodlamaktan sıkıldım. Sitelerin arka yüzlerini hep merak etmişimdir. Sadece Biraz zor ama eğleneceğim kesin :)

Teşekkür ederim cevabınız icin. Yani yapay zeka bir sitenin front end kısmını çok rahat bir şekilde kodlayabiliyor. Lise 2 öğrencisiyim haftaya MESEM'e (4 gün iş bir gün okul) geçmeyi düşünüyorum. İş yerimi buldum. Staj yerinde HTML CSS JavaScript bildiğim için sanırsam direk React'ya da node.js( back end) öğretecekler. O yüzden ne seçeceğimi bilemedim hangisinde daha kolay iş bulabilirim?

Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Evet çok haklısınız bende sadece arayüz kodlamaktan sıkıldım. Sitelerin arka yüzlerini hep merak etmişimdir. Sadece biraz zor ama eğleneceğim kesin :)

Merhaba, bu staj olayı nasıl oluyor biraz anlatabilir misin?

Geri
Yukarı