JavaScript bittikten sonra discord.js mi React mı?

Berat.xx56

Centipat
Arkadaşlar merhaba, biliyorum ikisi farklı şeyler ama:
Ben normalde Front-End alanında ilerlemek istiyordum ancak JS'yi öğrendikten sonra discord.js öğrenip bot yazmak dikkatimi çekti. Sizce JS'yi bitirdikten sonra discord.js ye mi React'a mı geçmemi önerirsiniz. Zaten eninde sonunda ikisini de öğreneceğim ama ilk başta nasıl bir tavsiyede bulunursunuz? Discord.js öğrenmeye değer mi? Hala Discord bot yaptıranlar var mı? iş olanakları vs. aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim :)

React.js, iyi akşamlar.

Hocam peki ondan sonra discord.js öğrenmek bana ne gibi bir avantaj sağlar? Bu işten anlayan bir arkadaşım bana şunları söyledi:

"Web geliştirmeye devam et ancak bir alanda daha ilerlet kendini discord.js öğren. Piyasada düzgün Discord botu yapan yok. Kendini Discord JS alanında da ilerlet. Web 3.0 kavramını duydun mu bilmiyorum ama HTML CSS web 2.0 sayılıyor. İnşallah Discord gelecekte web 3.0 sayılacak çünkü botlar ile web API bağlantıları sağlanarak birçok şey yapıyor. Yapay zeka botları en basit örneği." Ve onun dışında "hiçbir şirket sadece HTML CSS JS bilen eleman almaz. O yüzden şu an React öğrenmeni şahsen önermem." dedi.

Hocam React'ın güzel bir dersini alırsanız veri tabanı işlerini de öğrenirsiniz ki web programlamada en önemli şeylerden bir tanesi. Veritabanını öğrendikten sonra discord.js istiyorsanız öğrenin sonra da botunuza özel sitede yapabilirsiniz ikisi beraber çalışacak.

Evet biliyorsun ama tekrar bastıra bastıra anlatayım ikiside çok ama çok farklı kavramlar. Discord.js dediğn şey discord ortamı için API sunan bir library. Discord dışına çıkamıyorsun. Discord için var.
Fakat React dediğin şey bir frontend library. Frontend dediğin şey ise son kullanıcının gördükleri demektir. Arka planda ne yaptığı ile ilgilenmez. Frontend olan her yerde takır takır kullanabilirsin. Frontend ortamı için var.

Sen JavaScript üzerinden devam et. Bu dil üzerinde teknik detaylara gir. Nodejs öğren, TypeScript öğren ne bilim webpack, babel nedir bil. Sonrasında Web de geliştirirsin, bot da API da. Zamanla öğreniyorsun zaten. Ezber yapacak bir durum yok. Bir şeye maruz kaldıkça öğrenir insan. Yani bolca pratik.
"Ben React biliyorum ya Vue yazamam" dersen ağzına vururlar haberin olsun. Yada Nodejs biliyorsun, discord ile bot yapmanı, dosyaları stream etmeni, basit socket server yazmanı vs beklerler ki bunu zaten yapabilmelisin.

Geri
Yukarı