Kablolu Modemden Kablosuz Modeme Geçiş İşlemi

Ismail Demir

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, 8 yıllık kablolu internet kullanıcısıyım. Kablosuza geçmeye karar verdik fakat kafamda bazı sorular var. Öncelikle ttnet abonesiyim. TTNET'e herhangi bir bilgi vermem gerekir mi ? Ya da ben diyelim gittim modemi aldım geldim, kabloyu taktığımda direk olarak çalışmaya başlar mı nasıl oluyor bu prosedür ? Son sorum da güzel bir modem tavsiye eder misiniz ? Evimiz dublex o yüzden vericisinin kuvvetli olması lazım. Çok teşekkürler edeceğiniz yardımlar için.

Öncelikle hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken, modemi takmak. Modem için bütçeniz ne kadar ?

Gidin modemi alın gelin, ethernet kablonuzu modeme, modemi de bilgisayarınıza bağlayın.. Arayüz ayarlarınızı yapın.(Ttnet kullanıcı adı şifre ve modem ayarları kablosuz şifre, ağ adı vs.) Sonra kablosuz netin keyfini çıkarabilirsiniz, kimseye de hesap vermek zorunda değilsiniz. Özellikle de TTNET'e. Anti parantez : Ttnetin canı cehenneme..

Bir şey daha sorayım. Ben kendi bilgisayarıma kabloyla interneti çekebilirim hala değil mi ? Evde 3 laptop var fakat ben oyun oynarken falan kesilmesin istiyorum. Onlar kablosuz ben kablolu kullanabilir miyim ?

Şimdi kablolu modemden kablosuz geçmek için iki seçenek mevcut. Birincisi, bir Router, yani yönlendirici alarak.

Şu şemayı sizin için çizdim. Burada varolan modeminiz duruyor (solda), siz sadece bir Router alıp bağlıyorsunuz (sağda). İnternet ayarı yok, uğraşmak yok... Ama iki cihazınız oluyor.

XMtja.jpg

İkinci yöntem ise doğrudan modem almak.

İlk olarak TTNET kullanıcı adı ve şifrenizi not edin, lazım olacak. (Bunu sözleşme kağıdında veya eski modeminizin arabiriminden temin edebilirsiniz.)

1. Yeni kablosuz modeminizi takıyorsunuz.
  2. DSL hattınızı eski modemden söküp yenisine takıyorsunuz.
  3. Kablosuz ağa bağlanmak istediğinizde Windows yeni bir modem algıladığını ve buna kurulum yapmak isteyip istemediğiniz soruyor.
  4. Evet diyerek ilk olarak kablosuz ağınız için WPA2 güvenlik ve bir şifre belirleyin.
  5. Bu adımlar bitince Bilgisayar > sonra da sol kısımda Ağ seçeneğine tıklayın.
  6. Burada Ağ bulmayı etkinleştirin, modeminiz biraz bekleyince gözükecek. Modeme çift tıklayınca modemin web sayfası açılacaktır. Açılmasa da modemin IP adresi gözükecek. İnternet tarayıcınıza bu IP adresini girince modemin arabirimine ulaşacaksınız.
  7. Bu IP genelde 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1'dir. Modemin arabiriminine girince sizi kurulum ekranı karşılayacak. Burada TTNET bilgilerinizi girin ve ileri ileri dyere toplamda 3 adımda kurulumu tamamlayın. Artık internettesiniz, tebrikler.

Recep eyvallah abi, çok net açıklamışsın her şeyi. Son bir şey daha sorayım, şimdi benim modemim eski bayağı arada internetim falan kesiliyor sence modemi değiştirmek benim internetim açısından olumlu bir etki yapar mı yoksa herhangi bir farkı olmaz mı ? Para çok sorun değil gerekirse 200 liraya yeni modem de alırım sadece performansı artar mı internetin onu merak ediyorum.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı