Rehber Kablonet fiber kendi modeminizi kullanma

Perport

Zeptopat
Daha fazla  
Bildiğiniz üzere kablonet fiber altyapısındaki kullanıcılarına 40 liraya zorunlu olarak modem kiralıyor.
Gerekçeleri ise kendi verdikleri modemlerin "özel" olarak üretildikleri.

Tabii ki de saçmalıyorlar :) kendi fiber modeminizi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Bunu yapmalı mıyım?
Size verilen modemden memnunsanız, Hayır.
Size verilen modemi bridge modda kullanıyorsanız ve başka bir işe yaramıyorsa, Evet.
Size verilen modemin özelliklerinin kısıtlı olması sinirlerinizi bozuyorsa ve ağınızda siyah kutu istemiyorsanız, Kesinlikle.

Gereksinimler
: Fiber sc/apc modem + ethernet router ya da fiber sc/apc router.
Halihazırda kullanıp memnun olduğunuz bir routerınız varsa önerim Huawei Hg8010h (~300₺) gibi bir modem alıp kullanmanız.

PPPoE bilgilerini alma:

TürksatKablo adresine giriş yapın.
Hizmet işlemlerini gidin Modem Bridge Mode yazan yere tıklayın.
Aktifleştirince size kullanıcı adınız ve şifreniz verilecektir.

Uyarı: Bu adımlardan sonra internetiniz gidecektir!

Kendi modeminizi bağlama:

Size verilen modemin seri numarasını SN bir kenara yazın. (Kutu üzerinde PON No olarak da geçebilir ZTEG, 5a544547, HWTC, ya da 48575443 ile başlıyordur.)
Kendi modeminizin arayüzüne girin ve seri numarasını bulun ve not aldığınızla değiştirin.
  • Hg8010h kullanıyorsanız (Resim 1)
    Modeme;
    Kullanıcı adı: "telecomadmin"
    Şifre: "admintelecom" olarak giriş yapın.

System tools > ONT Authentication sekmesinden SN kutucuğunu değiştirin ve kaydedin.

Modeminizi gelen fiber kablosuna bağlayın 5-10 saniye içerisinde PON ışığının yeşil yandığını göreceksiniz.
Eğer routerınız ayrıysa routerınızı modeme bağlayın.
Router arayüzüne girip PPPoE ile bağlanmayı seçip kullanıcı ve şifrenizi ayarlayın. (Resim 2)

Ekran görüntüleri:
Adsız2.png

Adsız.png

Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Yararlı konu.

2019 da taşınınca kablonete geçme kararı aldım. Modem kiralamak istedim fakat ellerinde kiralık modem yoktu bende bir bayiden ikinci el olarak CBW-383Z4 modem aldım. Hâlâ çalışıyor fakat bazen wifi sorunu oluyor. Wifi den hızı yavaşlıyor. Kronik sorunu diye düşünüyorum. Bu yöntemi mi takip etsem yada modemden bir kablo çekip adaptör alıp ondan kablosuz dağıtım mı yapsam. İkinci seçecek daha mantıklı geliyor.

Yararlı konu.

2019 da taşınınca kablonete geçme kararı aldım. Modem kiralamak istedim fakat ellerinde kiralık modem yoktu bende bir bayiden ikinci el olarak CBW-383Z4 modem aldım. Hâlâ çalışıyor fakat bazen wifi sorunu oluyor. Wifi den hızı yavaşlıyor. Kronik sorunu diye düşünüyorum. Bu yöntemi mi takip etsem yada modemden bir kablo çekip adaptör alıp ondan kablosuz dağıtım mı yapsam. İkinci seçecek daha mantıklı geliyor.
Anlattığım yöntem fiber için.

Önceden ben de CBW-383ZN kullanıyordum, wifi ve DHCP sorunlarım vardı. Size önerim bilindik bir markadan router almanız ve docsis modeminizi bridge modda kullanmanız.

Router olarak Archer AX23 kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Hocam bende de GPON fiber modem var değiştirmek istiyorum şimdi fiber bir modem mi almalıyım TENDA-V12 AC1200 modem var fiber yazıyor ama sadece DSL girişi var bana en basitinden anlatma şansınız mevcut mu GPON girişli modem bulamadım.

Önerdiğiniz 300 TL'lik cihazı alıp GPON kablosunu ve Kablonet'in bilgilerini girip bu bahsettiğim modemi kullanmam mümkün mü söylediklerinizden böyle bir şey anladım ama tam olarak kavrayamadım olayı.

Son düzenleme:
Hocam bende de GPON fiber modem var değiştirmek istiyorum şimdi fiber bir modem mi almalıyım TENDA-V12 AC1200 modem var fiber yazıyor ama sadece DSL girişi var bana en basitinden anlatma şansınız mevcut mu GPON girişli modem bulamadım.

Önerdiğiniz 300 TL'lik cihazı alıp GPON kablosunu ve Kablonet'in bilgilerini girip bu bahsettiğim modemi kullanmam mümkün mü söylediklerinizden böyle bir şey anladım ama tam olarak kavrayamadım olayı.

Belirttiğiniz modeme sitesinden baktım (TENDA-v12).
Site üzerindeki görseldeki gibi bağlamanız gerekiyor:

1716935430204.png

Fiber/Cable Modem yerine dediğim 300₺'lık cihazı takacaksınız.

Daha sonrasında yine site üzerindeki görseldeki gibi PPPoE ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bu bilgileri nasıl alacağınızı "PPPoE bilgilerini alma" başlığı altında bulabilirsiniz.

1716935684664.png

Yukarıdaki görseldeki yerlere Kablonet arayüzünden aldığınız kullanıcı adı ve şifreyi gireceksiniz. Link Type değerini de WAN/EWAN yapacaksınız.

Aldığınız cihazın seri numarasını da şu anki modeminizin seri numarasıyla değiştirmeniz gerekiyor. Konuda nasıl yapılacağını "Kendi modeminizi bağlama" başlığı altında anlattım.

Anladım hocam aldım umarım cumaya elimde olur yapamazsam yine size danışacağım çok teşekkürler.

Hocam kendi modemimde link type değiştiremiyorum DSL secili otomatik olarak orada da kullanici bilgilerini giremiyordum sonra modemin ayarlarından Ethernet'e aldim o sekilde kullanici bilgilerini girdim bu sefer de internet gelmiyor tam olarak anlayamadım ne yapacağımı modemi bridge olarak kullanmaya çalışıyoruz değil mi?

Hocam discord uzerinden bi yazar mısınız modemin panelinin fotograflarini atsam size denvfps5

@Perport

Son düzenleme:
Hocam Kablonet'in verdiği ZTE modeme router takarak farklı modem kullanmak mümkün mü? Yoksa konuda belirtmiş olduğunuz modemi mi almalıyım?

Hocam Kablonet'in verdiği ZTE modeme router takarak farklı modem kullanmak mümkün mü? Yoksa konuda belirtmiş olduğunuz modemi mi almalıyım?
Verdikleri modemi iade etmek istemiyorsanız ekstradan bir modem almanıza gerek yok.

PPPoE bilgilerini alma adımını tamamladıktan sonra routerınızın size verilen modeme LAN1 portundan bağlı olduğundan emin olun sonra router arayüzüne girip bağlantı şeklini PPPoE yapıp size verilen kullanıcı adını ve şifreyi girin.

Geri
Yukarı