Kaç Kuruş Yakar Değil Kaç Litre Yakar!

Zaki Gümüş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere kilometrede kaç kuruş yakar değil, yüz kilometrede kaç litre yakar doğrusu budur. Her yerde hangi araç türü olursa olsun kuruş lafını görünce acayip sinir oluyorum çok mantıksız çünkü. Kilometrede şu kuruş yakıyor denilen ifade yakıtın litre fiyatına orantılı olarak sürekli değişkendir ama şu kadar litre yakıyor hesabı yapınca yüz yıl bile geçse litre fiyatı ne olursa olsun aracın o tarihte kaç para yaktığını doğru olarak görebiliriz. Neden bizim ülkede "ağabey bu kilometrede kaç kuruş yakıyor" algısı her tarafı sarmış bilmiyorum ama lütfen kilometrede x kuruş yakıyor yerine 100 kilometrede x litre yakıyor ifadesini kullanalım, kullandıralım sevgili dostlar.

Hocam ben hiç "kaç kuruş yakar" lafını duymadım ilginç. Bizim burda direk "kaç yakar" diye soruyorlar.

Dediğin doğru sayılır ama her 100 kilometrede aynı litreyi yakmayabilirsin. Bunu da etkliyen faktörler var(araba kullanımı, yolların durumu vs).

İnsanlar böyle alışmış, yapacak bir şey yok maalesef. Bu muhabbet yeni değil ama insanlar böyle hesaplamak istiyorsa böyle hesaplasınlar, ne diyebiliriz ki.

Ben de sevmiyorum bu olayı; karşıma bir forum sayfası çıkıyor örneğin, 2015'te konuşmuşlar, kuruş hesabı var. Tabii anlaşılmıyor o zamanki fiyatı bilmeden yakıt tüketimi.

Ancak dediğim gibi, böyle yazmanın bir anlamı yok. Bir şey değişmiyor yani.

Bu kadar gereksiz bir konuda bu kadar uzun mesaj yazman da benim için mantıksız. Sana her mantıksız gelen şeyde çileden çıkıyorsan kolay gelsin.

Bence ve birçok kişilerce konunun o kadar da gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca çileden falan da çıktığım yok efendim, yanlış bir şeyi belirtmek istedim sadece ve neden böyle yazma gereğinde bulundunuz yoksa siz de kaç kuruş yakarcılardan mısınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı