Kaç Kuruş Yakar Değil Kaç Litre Yakar!

Maalesef insanımız yol bilgisayarı kullanımını bilmediği için eskiden kuruş hesabı yapıyordu, forumlara bakıyorsun adam 4,5TL iken yorum yazmış 20krş yakıyor nasıl diye.

Aynı şekilde full donanım araba alıp daha dijital klima kullanmayı bilmeyen, yağmur sensörünü devreye almayı bilmeyen de birçok insan var.

Yakılan yakıt miktarı yüksekliğe göre değişiyor mu? Böyle olursa bu da değişken olabilir.
Belirli koşullarda belli bir arabanın yaktığı yakıt bir sorun olmadığı sürece sabite yakın oluyor. Mesela bir gün işe giderken ortalama 25 km/s hızda ilerleyen bir trafikte giden araba 10.5 litre yakıyorsa yine benzer şartlarda ve yolda o araba 12-13 ya da 7-8 litre yakmaz.

Yol bilgisayarlarından bir sürü veriyi görmek mümkün. Mesela demin Tiguan yakıt tüketimi konusu vardı, kendi yarı agresif %60 trafik %40 normal kullanım şartlarında karmam 8.2 litre. Şimdiki paraya göre ben bunu kuruşa çevirebilirim de ama yakıt fiyatlarına sürekli zam geldiği için neden bunu yapayım ki? Aynı kullanım şartlarında sabite en yakın olan veri yakıt tüketiminin litresi oluyor, kuruş hesabı ve algısı ise sürekli değişiyor.

Kuruş yakan araba pek kalmadığı için dağılabiliriz 🤣

Bu arada aslında çok haklı bir isyan özellikle araç incelemelerinde bir aracın gerçek değerlerini öğrenmek istiyorsun girdiğin videolarda hep kuruş hesabı var maalesef, ben çektiğim videolara özellikle dikkat etmeye çalışıyorum litre bazlı bilgi paylaşmaya çalışıyorum.

Geri
Yukarı