Kafam çok karışık, sürekli sorguluyorum

Aynı görüş olunca ne oluyor? Hepsinin aynı görüşte mutabık olmasına gerek yok. Tek bir yere bağlı kalmak insanı hataya sürükler. Farklı farklı görüşleri dinleyip kendi görüşünü ortaya çıkartırsın. Ben evrime inanırım bir diğeri inanmaz. Herkes aynı görüşü savunmak zorunda değil.
Ateist, agnostik kanallarıda önereceksin o zaman adama. Ayrıca evrime inanmak diye birşey yok, evrim zaten var olan kanıtlı bir doğa yasası :) Sen çamurdan yaratıldığına inanmaya devam edebilirsin tabi.

Arkadaşlar şundan 2-3 sene öncesine kadar kafam çok rahattı. Yobazın tekiydim. Namazlarımı eksiksiz kılar, anne babadan ne duyduysam tarih bilgilerine bakmadan herkesle tartışırdım fakat sonra ''yav şu insanların bir kitaplarını okuyayım'' dedim. Ben bir anda İslam'dan soğumaya başladım fakat hala İslam dinindeyim, daha mantıklı geliyor ama her zaman bir çelişki ile yaşamak beni korkutuyor. Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden. Artık sorgulamak istemiyorum. Bunu nasıl başarırım?
Şimdi şöyle düşün bu Dünyada birinin seni öldürdüğünü varsayalım ceza olarak yıllarca hapiste kalacaktır değil mi? Ve biz bu kadar insanı kırıp, üzüp, hakkını yiyip sonra da ölünce de cezasız, yargısız hiç bir şey olmamış gibi simsiyah bir boşlukta duracağımızı mı sanıyoruz? Bunu bi düşün istersen.

Objektif ve samimi değilsin. Yazdığın adamların hepsi bomboş ve aynı görüşten.

@Mali the Perfect hocam o öyle değil işte ayetin 7349. anlamınıda bir okuyun derim 😀
Tek satırlık şeyi herkes farklı yorumluyor, saçmalığa bak.

Tek satırlık şeyi herkes farklı yorumluyor derken mesela bir tane örnek verebilir misin bana? Ben sana tek bir örnek vereyim. Verdiğim örneğin meallerini oku. Burada 10'larca meal var. Hepsi aynı şekilde çevirmemişler ancak anlattıkları şey aynı.

Ateist, agnostik kanallarıda önereceksin o zaman adama. Ayrıca evrime inanmak diye birşey yok, evrim zaten var olan kanıtlı bir doğa yasası :) Sen çamurdan yaratıldığına inanmaya devam edebilirsin tabi.

Konumuz evrim değil. Ayrıca evrimin var olması dini çürütmez. Allah evrim ile canlılığın çeşitliliğini sağlamış olabilir bu gayet de oluna bilirliği yüksek bir ihtimal. Bütün canlılar sudan yaratıldı. Su toprak ile buluştu, canlılık ortaya çıktı. Çamurdan yaratılmayı idrak edememişsin, biraz daha araştırmanı tavsiye ederim.

Tek satırlık şeyi herkes farklı yorumluyor derken mesela bir tane örnek verebilir misin bana? Ben sana tek bir örnek vereyim. Verdiğim örneğin meallerini oku. Burada 10'larca meal var. Hepsi aynı şekilde çevirmemişler ancak anlattıkları şey aynı.

Konumuz evrim değil. Ayrıca evrimin var olması dini çürütmez. Allah evrim ile canlılığın çeşitliliğini sağlamış olabilir bu gayet de oluna bilirliği yüksek bir ihtimal. Bütün canlılar sudan yaratıldı. Su toprak ile buluştu, canlılık ortaya çıktı. Çamurdan yaratılmayı idrak edememişsin, biraz daha araştırmanı tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Video atılalı 1 saat olmuş bak şansına 😀
Ben ateistim, bana ayet, sure atman komik olur, sadece güler geçerim.
İnandığın kitaptan bir ayet atayım.
O Rahmân ki, insanı, vurulduğu zaman çın çın ses veren çömlek gibi kupkuru bir çamurdan yarattı. İnsan'ı İyice Pişmiş gibi kuru balçıktan yarattı. Allah insanı pişmiş çamura benzer balçıktan yarattı! (Allah) insanı, pişmiş çamur gibi ses çıkaran bir balçıktan yarattı. (Rahman/14).
Kendi kitabını bilmiyorsun, birde reddedip karşındakine araştır diyorsun. Ayrıca Evrim ve İslam çelişir. Birazcık oku. Evrimde ilk insan yok, ilk canlı var, soyumuzun en eski hayvan üyesi bir balık, ilk canlılar suda oluştu. Ol dedik ve oldu falan değil yani veya cennetten kovulma, hz adem'in kaburga kemiğinden hz havva'nın oluşması falan bunlar arap uydurması mitolojik, hayal ürünü şeyler. Bilmediğin konular hakkında konuşup küçülme, kendini rezil etme derim. 🙂

Son düzenleme:
"Allah De Ötesini Bırak" kitabını tavsiye ederim. Ayrıca zaten diğer dinleri de araştırmadan inanırsan Taklidi İman olur, araştırıp hala inanırsan o zaman Tahkiki İmandır ve olması gereken budur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ben ateistim, bana ayet atman komik olur.
İnandığın kitaptan bir ayet atayım.
O, insanı ateşte pişirilmiş toprak kaplar gibi kurutulmuş çamurdan yarattı”(Rahman/14).
Kendi kitabını bilmiyorsun, birde reddedip karşındakine araştır diyorsun. Ayrıca Evrim ve İslam çelişir. Evrimde ilk insan yok, ilk canlı var, soyumuzun en eski hayvan üyesi bir balık. Bilmediğin konular hakkında konuşup küçülme, kendini rezil etme derim. 🙂

Sana ayeti senin söylediğini çürütmek için attım. Diyorsun ya hani, farklı farklı anlamları var. Farklı anlamı olmadığını gör diye.

Evrim ile İslam çelişmez. Evrimde ilk insan yok ya hani, Kuran'da da ilk insan yok, ilk nebi var. Kuran'da adem ilk insan olarak değil ilk vahiy alan resul olarak geçer. Çamurdan yaratılma bütün canlılığı kapsar, şıp diye insanın yaratılmasından değil. Sağdan soldan bir şeyler okuyup cevap vermeniz yok mu. Öldürüyorsunuz beni 😀

Sana ayeti senin söylediğini çürütmek için attım. Diyorsun ya hani, farklı farklı anlamları var. Farklı anlamı olmadığını gör diye.

Evrim ile İslam çelişmez. Evrimde ilk insan yok ya hani, Kuran'da da ilk insan yok, ilk nebi var. Kuran'da adem ilk insan olarak değil ilk vahiy alan resul olarak geçer. Çamurdan yaratılma bütün canlılığı kapsar, şıp diye insanın yaratılmasından değil. Sağdan soldan bir şeyler okuyup cevap vermeniz yok mu. Öldürüyorsunuz beni 😀
Bu konular seni aşıyor. İnandığın din kitabını türkçe okumak zor geliyor tabi değil mi? Tarikatçı hacı hocalardan izlemek daha kolay geliyor tabi, etrafından ailenden duyduğun argümanlarını ezberleyip buraya bilgiliymişsin gibi yazıyorsun birde. Çamurdan yaratma ayetinin başında Allah insanı ...'dan yarattı diyor. okuma yazma var mı reis?

O Rahmân ki, insanı, vurulduğu zaman çın çın ses veren çömlek gibi kupkuru bir çamurdan yarattı. İnsan'ı İyice Pişmiş gibi kuru balçıktan yarattı. Allah insanı pişmiş çamura benzer balçıktan yarattı! (Allah) insanı, pişmiş çamur gibi ses çıkaran bir balçıktan yarattı.
İşine geldiği gibi tabi 😀
Bak sen bile rabbinin sözünü farklı yorumluyorsun, kendin kanıtladın ahah.

"Âdem cıvık çamurdan yaratılmıştır." (Saffat, 37/11)

"Âdem çamurdan süzülmüş bir hulâsadan yaratılmıştır." (Mü'minun, 23/12)

"Âdem kuru çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır." (Hicr, 15/27; Rahman, 55/4).

Bu konular seni aşıyor. İnandığın din kitabını Türkçe okumak zor geliyor tabii değil mi? Tarikatçı hacı hocalardan izlemek daha kolay geliyor tabii, etrafından ailenden duyduğun argümanlarını ezberleyip buraya bilgiliymişsin gibi yazıyorsun bir de. Çamurdan yaratma ayetinin başında Allah insanı...'dan yarattı diyor. Okuma yazma var mı reis?

O Rahmân ki, insanı, vurulduğu zaman çın çın ses veren çömlek gibi kupkuru bir çamurdan yarattı. İnsan'ı İyice Pişmiş gibi kuru balçıktan yarattı. Allah insanı pişmiş çamura benzer balçıktan yarattı! (Allah) insanı, pişmiş çamur gibi ses çıkaran bir balçıktan yarattı.
İşine geldiği gibi tabii 😀
Bak sen bile rabbinin sözünü farklı yorumluyorsun, kendin kanıtladın ahah.

Kuranın mealini çok okudum. Her okuyuşumda daha da hayran oluyorum.

Ailemden argüman duymadım. Onlar sorgusuz sualsiz iman ediyor. Benim yolum daha farklı. Beni tanımıyorsun ama tanıyormuş gibi hakkımda yazıyorsun. Benim sorguladığım şekilde sorgulayan belki çok az Müslüman vardır. Bir konuyu 2-3 yerden değil belki 20 30 yerden okuyup araştırıyorum. Öyle senin sandığın gibi çevreden duyduklarımla burada yazmıyorum. Senin söylediklerine cevap veriyorum. Ama anlıyorum ki senin sorulara cevap verme veya verilen cevabı anlamak gibi bir niyetin yok. O zaman o niye öyle, burada neden böyle yazıyor, 7349. anlamını okuyun gibi saldırgan cevapların var. Anlamaya veya öğrenmeye açık olmayana ne anlatırsan anlat anlamaz. 2+2'nin 4 olduğuna inanmayanı ne yaparsan yap 4 olduğuna inandıramazsın. O yüzden daha fazla vakit kaybetmeyeceğim 👋

"Âdem cıvık çamurdan yaratılmıştır." (Saffat, 37/11)

"Âdem çamurdan süzülmüş bir hulâsadan yaratılmıştır." (Mü'minun, 23/12)

"Âdem kuru çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır." (Hicr, 15/27; Rahman, 55/4).

Bravo sana nasıl yakaladın bu ayetleri gerçekten hayretler içindeyim 😀

Adem yaratılırken orada mıydın? Şıp diye çamurdan yaratıldığını düşünüyorsun da.

Geri
Yukarı