Kamu Yönetimi ya da İktisat okunur mu?

mkataturk

Hectopat
Makaleler
1
Devlet memurluklarında idari yönetimde çalışmak için bu bölümler okunur mu? Sözelim çok iyi ama kararsızım.

Sözelden 6-15K arası yaparım diye düşünüyorum. EA ise berbat durumda 200K falan. 200K ile bu bölümleri okumakta akıl işi olmaz diye düşünüyorum. Yorumlarınız neler?

Devlet memurluklarında idari yönetimde çalışmak için bu bölümler okunur mu? Sözelim çok iyi ama kararsızım.

Sözelden 6-15K arası yaparım diye düşünüyorum. EA ise berbat durumda 200K falan. 200K ile bu bölümleri okumakta akıl işi olmaz diye düşünüyorum. Yorumlarınız neler?
Aynı bölümleri ben de düşünüyorum. Devlet memurluğu için değil ama özel sektörde iş yapar mı bu bölümler. Kendi mağazamız var ondan özel sektör diyorum.

Puandan bağımsız soruyorum.

İyi üniversitelerden mezun olan iktisatçılar özelde çalışıyor genelde.
Yani dediğim gibi kendi işletmemiz olduğu için buradan iktisat ve ya kamu yönetimi ile yürürüm gibi geliyor.

Merhaba @mkataturk.
Öncelikle YKS 2023'te Eşit Ağırlık 190.000-280.000 arası taban sıralaması olan bazı üniversitelerin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleri:
1. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 199.000 taban sıralama.
2. Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 202.000 taban sıralama.
3. Bursa Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 252.000 taban sıralama.
4. Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 267.000 taban sıralama.

YKS 2023'te Eşit Ağırlık 190.000-280.000 arası taban sıralaması olan bazı üniversitelerin İktisat bölümleri:
1. İstanbul Medeniyet Üniversitesi İktisat => Eşit Ağırlık 199.000 taban sıralama.
2. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisat => Eşit Ağırlık 246.000 taban sıralama.
3. Gebze Teknik Üniversitesi (%30 İngilizce) İktisat => Eşit Ağırlık 257.000 taban sıralama.
4. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat => Eşit Ağırlık 271.000 taban sıralama.

Bunların yanı sıra İstanbul'daki birçok vakıf üniversitesinde tam burslu Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi veya tam burslu İktisat kazanmak için yeterli bir sıralama gibi görünüyor.

Son olarak YKS 2024'e 1 aydan az bir süre kalmışken çalışmaya devam etmenizi öneririm. Netlerinizi arttırmak için hala vaktiniz var.

Merhaba @mkataturk.
Öncelikle YKS 2023'te Eşit Ağırlık 190.000-280.000 arası taban sıralaması olan bazı üniversitelerin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleri:
1. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 199.000 taban sıralama.
2. Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 202.000 taban sıralama.
3. Bursa Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 252.000 taban sıralama.
4. Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi => Eşit Ağırlık 267.000 taban sıralama.

YKS 2023'te Eşit Ağırlık 190.000-280.000 arası taban sıralaması olan bazı üniversitelerin İktisat bölümleri:
1. İstanbul Medeniyet Üniversitesi İktisat => Eşit Ağırlık 199.000 taban sıralama.
2. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisat => Eşit Ağırlık 246.000 taban sıralama.
3. Gebze Teknik Üniversitesi (%30 İngilizce) İktisat => Eşit Ağırlık 257.000 taban sıralama.
4. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat => Eşit Ağırlık 271.000 taban sıralama.

Bunların yanı sıra İstanbul'daki birçok vakıf üniversitesinde tam burslu Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi veya tam burslu İktisat kazanmak için yeterli bir sıralama gibi görünüyor.

Son olarak YKS 2024'e 1 aydan az bir süre kalmışken çalışmaya devam etmenizi öneririm. Netlerinizi arttırmak için hala vaktiniz var.
Hocam aslında sözelden iyi yapabiliyorum ama aklıma gelen bir bölüm yok akabinde ea komik sıralamalar geliyor yani sözelden iyi bir üniversiteye gidebilirim ama iyi bir bölüm olmaz.

Hocam aslında Sözelden iyi yapabiliyorum ama aklıma gelen bir bölüm yok, akabinde Eşit Ağırlıkta komik sıralamalar geliyor yani Sözelden iyi bir üniversiteye gidebilirim ama iyi bir bölüm olmaz.
Belki tercih döneminde aklınıza bölüm gelebilir. İstanbul veya Ankara'daki bir vakıf üniversitesinde tam burslu bir Sözel bölümü mü yoksa tam burslu bir Eşit Ağırlık bölümü mü okuyabileceğiniz hakkında daha fazla fikir ve düşünce tercih döneminde aklınıza gelebilir. Bir devlet üniversitesinde de okumak isteyebilirsiniz elbette.
Bunun yanı sıra YKS'de 4 yıllık bir bölüm kazandıktan sonra Sınavsız İkinci Üniversite yöntemiyle Açık Öğretim İktisat, Açık Öğretim Kamu Yönetimi veya Açık Öğretim Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümleri okuma imkanınız var. Eğer ileride kamuda çalışmayı düşünüyorsanız Açık Öğretim ve Örgün Öğretim bölümler arasında pek fark olmadığını düşünüyorum.

Geri
Yukarı