Rehber Kasa fanını USB formatına dönüştürme

Arkadaşlar, selamlar. Bugün can sıkıntısından bir şey denedim ve projeden olumlu dönüt aldım.
İsterseniz hemen ne yaptığıma geçelim.

Malzemeler:
1) USB kablo.
2) Kasa fanı.
3) Silikon tabancası, bant vs.

Yapılış:
1) USB kablonun ucunu kesiyoruz.
2) Siyah ve kırmızı kablo hariç diğer beyaz ve yeşil kabloları kesebiliriz.
3) Fanımızda ucunda bulunan sokete, USB kablomuzda bulunan kırmızı ve siyah denk gelecek şekilde sabitliyoruz. (Silikon burada iş görüyor.)
4) İlk fanımız bu sayede çalışmış oluyor ama 2. olarak isterseniz diğer fanımızın uç kısmını kesip kırmızı ve siyah kablomuzu, USB'de bulunan siyah ve kırmızı kabloya doluyoruz.(Bant iş görüyor.)
5) USB'yi ister adaptör yardımıyla, istersek laptop veya da kasamıza takabiliriz.
6) Kullanıma hazır. Sabitlerseniz çok daha güzel olur :).

Not: Ben bunu hem bir tarz anlamında hava katsın diye hem de çok sıcaklayınca açıyorum. 4-5 dakika havalanıyor ve tekrar geliyorum. Yoksa sizi soğutmaya gücü kesinlikle yetmez. Ben görünüşünü biraz da ekran kartına benzettim 😂. Okuduğunuz için teşekkür ederim :).
Görseller:

20210802_215402.jpg

20210802_215331.jpg

20210802_215249.jpg

20210802_215124.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler. Eski çalışmayan farelerin kabloları ile bunu deneyeceğim. Bu arada fandaki sokete USB kablodan çıkan kırmızı siyah kabloları belirli bir yönde mi takmalıyız, yoksa fan soketindeki deliklerin herhangi birine USB'deki + - kabloları soksak da çalışır mı?

Teşekkürler. Eski çalışmayan farelerin kabloları ile bunu deneyeceğim. Bu arada fandaki sokete USB kablodan çıkan kırmızı siyah kabloları belirli bir yönde mi takmalıyız, yoksa fan soketindeki deliklerin herhangi birine USB'deki + - kabloları soksak da çalışır mı?

Fandaki kırmızıya, kırmızı kabloyu, siyaha da, siyah kabloyu takmalısınız.

Bu fanı bilgisayara bağlarsam bir zararı olur mu? Anakarta kısa devre vb. gibi.

Yakın zamanda bunu deneyeceğim. Bir de son sorumu soracağım. Bende 3 pinli bir fan var. Hız kontrolü bulunmuyor. Çıkabildiği kadar yüksek RPM değerlerine çıktığı içinde (2300 2500 arası) çok ses yapıyor. Bunu voltajı daha az olduğu için rehberiniz yardımı ile USB'ye bağlayacağım. Bu 3 pinin 1'i + 1'i ise - 3. ise galiba bilgisayar üzerinden kaç RPM'de döndüğünü görmemize yarıyor. Ben 3. pini bağlayamayacağım tabii anakarta değil de USB kablo ile USB girişine takacağım için. RPM'i bilgisayarda görememem dışında problem olur mu?

Yakın zamanda bunu deneyeceğim. Bir de son sorumu soracağım. Bende 3 pinli bir fan var. Hız kontrolü bulunmuyor. Çıkabildiği kadar yüksek RPM değerlerine çıktığı içinde (2300 2500 arası) çok ses yapıyor. Bunu voltajı daha az olduğu için rehberiniz yardımı ile USB'ye bağlayacağım. Bu 3 pinin 1'i + 1'i ise - 3. ise galiba bilgisayar üzerinden kaç RPM'de döndüğünü görmemize yarıyor. Ben 3. pini bağlayamayacağım tabii anakarta değil de USB kablo ile USB girişine takacağım için. RPM'i bilgisayarda görememem dışında problem olur mu?

Olacağını düşünmüyorum hocam. Gayet mantıklı olur.

Tekrardan teşekkür ederim. Bir sorun yaşarsam buraya yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı