Kaza Sonrası Kimlik Fotokopisi Vermek

Canemre35

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Ben işim yakın olduğu için işe bisikletle gidip gelirdim. Bir gün bisikletle işe giderken frenim tutmadı park halindeki bir araca çarptım ve farı kırıldı. Aracın sahibi geldi işte geçmiş olsun falan dedi. Sonra arkadaşını aradı farın fiyatını öğrendi dedi 700 TL farın fiyatı. Dedi nasıl yapacağız?
Bende şoktayım tabii başıma ilk defa böyle bir olay geliyor ne yapacağımı bilmiyorum. Dedim maaşımı alınca ödeyeyim dedim. O zaman dedi ben bi' kimlik fotokopisi alayım.
Bende tamam dedim. Sonra altına şu plakalı araca çarpılmıştır masrafı şu tarihte ödenecektir falan yazdı imza attım kağıda telefon numaramı yazdım. Sonrasında işte çıktım eve geldim kimseye bir şey söylemedim kendim hallederim dedim. Para biriktirdim işte adamın aramasını bekledim adam olaydan sonra hiç aramadı bende aramadım dedim herhalde vazgeçti.
Ama kimlik fotokopimle bir şey yapabilir mi, üstüme banka hesap açma, üstüme şirket kurma gibi?
Bu olayı haziran ayında yaşadım. Henüz 17 yaşındayım şimdilik bir şey yapamaz galiba ama bu mart ayında 18 olacağım, bir sıkıntı olur mu?
Yeni cipli kimlik alsam eski kimlik geçersiz olur mu?
Sizce ne yapmalıyım?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni cipli kimlik alsam eski kimlik geçersiz olur mu?
Kimlik Kartı edinme süreci hakkında duyuru

1: Yeni çipli kimlik kartları başvuru sırasında bildireceğiniz adrese PTT kargo ile imza karşılığında teslim edilecektir.
2: Kimlik kartınızı adresinizde teslim almadığınız takdirde 1 Ay içerisinde Nüfus Müdürlüğünden kendiniz teslim alabilirsiniz.
3: Eski kimlik kartları yeni kimlik kartının ilgili kişiye tesliminden 3 gün sonra sistem tarafından iptal edilecektir.
4: Başvuru sırasında eski kimlikleri olmayanlar ile yenidoğan bebekler için ilk defa kimlik çıkaracaklar kendilerine verilen geçici kimlik belgelerini 10 gün kullanabilirler ;yeni kimlik kartları hala gelmedi ise;nüfus müdürlüğümüze gelerek yeniden geçici kimlik belgesi çıkarabilirler.
5 : Size verilen zarflar ve içindeki şifreler şu an için gerekli olmayıp ileride kullanılacağı için bu zarfları özenle saklayınız

Hayir olmaz.
Adam zenginse farin parasini unutmustur bile :)
Ama sonucta adamin 6 ay icinde parayi tahsil etme hakki olmali, en azindan Almanya'da durum böyle.
Tavsiyeniz için teşekkürer. Peki diyelimki unuttu. Adam kimlik fotokopisi ile benim üstüme para çekip veya şirket açma gibi dolandırıcılık gibi bişe yapabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimlik fotokopinle yapamaz. Altına zaten durum, ödeme tarihi vs yazılmış. Sen onu imzaladın. O yazının fotokopisini alman gerekirdi. Büyük ihtimal sigortası karşılamıştır o yüzden de peşine düşmemiştir.

Basit bir kimlik fotokopisi ile böyle şeyler yapamaz. Bence yapmak istese de, borca girerim, hayatım mahvolur korkusuyla bu işe kalkışamaz bile. Ama yinede keşke borcunu ödeseydin. En azından 300-400 falan diye iki ayda ödeyebilirdin. Adam psikopat çıkmasın yani her şey olabilir. Eğer adama hala ulaşma şansın varsa, arayıp bu konu hakkında tekrar konuşup anlaşmasını öneriyorum. Hiç kimse 700 TL alacağını unutmaz. Belki kafasında planlar bir şeyler vardır. Çok daha geç olmadan ulaşmanı öneriyorum.

Adamlar tapuya bıraktığın ve dosyaya işlenen vekaletle bir başka evini (vekaletin dosyaya konulan nüshası ile ki bu prosedür zorunludur) bir başka arazini satıyor. İstedikten sonra neler yapılmaz.

Mesela banka hesap açtırma veya kredi çekme işlemlerinde kimliğinizi alıp kimlik tespiti yapıp fotokopisini dosyaya ekleyip kimliği size veriyorlar.

Hatta otellerde konaklama sırasınla alınan ve fotokopisi çekilen kimliklerin üzerine de kocaman bir şekilde otel konaklaması için alınmıştır diye yazılmalı.

İnsanın içinde kötü niyet varsa o her şekilde karşına çıkacaktır. Minareyi çalmak isteyen kılıfını da uydurur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı