Kedinin cinsi nedir?

SkyHawking

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Sokakta güzel yavru bir kedi görüp sahiplendik. Ancak kedilerden pek anlamıyoruz, ilk deneyimimiz olacak.
Resimdeki kedinin cins adını bilen var mı? Bu adı bilirsem daha detaylı bilgi sahibi olabilirim bakımı adına.
Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG-20240519-WA0021.jpg
    IMG-20240519-WA0021.jpg
    89,5 KB · Görüntüleme: 61
  • IMG-20240519-WA0004.jpg
    IMG-20240519-WA0004.jpg
    176,3 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkür ederim, evet çok sevimli bir dostumuz oldu :)

Teşekkürler ancak kediler doğar doğmaz tuvalet eğitimine sahipler sanırım, çok ilginç bir şekilde böyle bir eğitime gerek kalmadı.
Evet hocam çoğunda bir eğitime gerek kalmıyor fakat dikkat etmeniz gereken bir konu, kumunu günlük olarak temizlemeniz.

Kumun içindeki dışkı temizlenmedikçe bakteriler oluşabiliyor ve kedide hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca kedilerde temiz olmayan bir kuma tuvaletini yapmak istemiyor. Kumunu 15 günde bir tamamen değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Dip not: Kumunu temizlerken, dışkısınada biraz dikkat ediniz, nasıl olması gerektiğine dair bazı standartları internetten bulabilirsiniz. Kediler genelde bir ağrısını, sızısını veya hastalığını fazla belli etmez ve fark etmesi zor olabilir. Kontrol etmeniz, bir rahatsızlığı olabilir mi konusunda bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Evet hocam çoğunda bir eğitime gerek kalmıyor fakat dikkat etmeniz gereken bir konu, kumunu günlük olarak temizlemeniz.

Kumun içindeki dışkı temizlenmedikçe bakteriler oluşabiliyor ve kedide hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca kedilerde temiz olmayan bir kuma tuvaletini yapmak istemiyor. Kumunu 15 günde bir tamamen değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Dip not: Kumunu temizlerken, dışkısınada biraz dikkat ediniz, nasıl olması gerektiğine dair bazı standartları internetten bulabilirsiniz. Kediler genelde bir ağrısını, sızısını veya hastalığını fazla belli etmez ve fark etmesi zor olabilir. Kontrol etmeniz, bir rahatsızlığı olabilir mi konusunda bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.
Çok teşekkür ederim bilgilendirici cevabınız için hocam.

Bende bilgilenmiş oldum bu anlattıklarınızdan sağ olun, o kalıtsal hastalık olaylarını daha önce birkaç yerde daha görmüştüm omurga ağrıları oluyormuş sanırım bazı kedilerin. Böyle kalıtsal hastalıklara sahip olmayanlar tekir kediler mi oluyordu? Ya da hangilerinde kalıtsal hastalıklar yok bu konulardada bilgi verirseniz seviniriz.

Sokak kedilerine sarıysa sarman, değilse tekir denir. Kimileri illa alnında M harfi gibi bir şey varsa tekir denir diyor ama sarmanlarda da var bu. Açıkcası M harfi olayı biraz saçma kalıyor bana göre.

Kalıtsal hastalık olayına gelelim. Cins kedilerde baskın özellikleri elde etmek için sürekli aynı aile içinden çiftleştiriyorlar. Bu şekilde ne kadar safkan hale getirseniz de gen havuzunu kapattığınız için genetik hastalıkları da tekrarlıyorsunuz. Kemik, omurga v.s hastalıkları, genetik kanserler, böbrek hastalıkları... Mesela kısa bacaklı ırklar var. Resmen cücelik genini tekrarlattırıyorlar kedilerde. Sadece kediler değil köpeklerde de böyle, pitbull dediğimiz hayvan en kötü örneklerden birisi. Bütün bunlar akraba evliliği sonuçları diyebiliriz.

Sokak kedilerinde kalıtsal hastalık yok mu ? Var ama genetik havuz açık olduğu için risk en aza inmiş durumda.

Ha şunu söyleyeyim, sokaktan kedi aldıysan bunda parazit olma ihtimali ve dışkısından size bulaşma ihtimali çok yüksek. Acilen iç dış parazit yaptırman gerekli. Parazitler yapılmadan ve gözlem altında tutulmadan eve almak çok riskli .

Tipik sarman
1716202789683.png

Tipik Tekir
1716202846113.png

Sokak kedilerine sarıysa sarman, değilse tekir denir. Kimileri illa alnında m harfi gibi bir şey varsa tekir denir diyor ama sarmanlarda da var bu. Açıkçası m harfi olayı biraz saçma kalıyor bana göre.

Kalıtsal hastalık olayına gelelim. Cins kedilerde baskın özellikleri elde etmek için sürekli aynı aile içinden çiftleştiriyorlar. Bu şekilde ne kadar safkan hale getirseniz de gen havuzunu kapattığınız için genetik hastalıkları da tekrarlıyorsunuz. Kemik, omurga vs hastalıkları, genetik kanserler, böbrek hastalıkları... Mesela kısa bacaklı ırklar var. Resmen cücelik genini tekrarlattırıyorlar kedilerde. Sadece kediler değil köpeklerde de böyle, pitbull dediğimiz hayvan en kötü örneklerden birisi. Bütün bunlar akraba evliliği sonuçları diyebiliriz.

Sokak kedilerinde kalıtsal hastalık yok mu? Var ama genetik havuz açık olduğu için risk en aza inmiş durumda.

Ha şunu söyleyeyim, sokaktan kedi aldıysan bunda parazit olma ihtimali ve dışkısından size bulaşma ihtimali çok yüksek. Acilen iç dış parazit yaptırman gerekli. Parazitler yapılmadan ve gözlem altında tutulmadan eve almak çok riskli.

Tipik sarman.
Eki Görüntüle 2200176
Tipik tekir.
Eki Görüntüle 2200177

Anladım, yeni bakmak için zamanım oldu çok verimli bir anlatım olmuş teşekkür ederim :)

Çok teşekkür ederim, evet çok sevimli bir dostumuz oldu :)

Teşekkürler ancak kediler doğar doğmaz tuvalet eğitimine sahipler sanırım, çok ilginç bir şekilde böyle bir eğitime gerek kalmadı.

Anladım, dediğim gibi pek bir bilgim yok eğitim hakkında fakat tanıdıklarda vardı onun eğitimi yoktu, sanırım her kedide öyle olmuyor. Çok şanslınız, bayağı şirin bir kedi mutluluklar :)

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. İlk defa sahiplendiğim için pek bilgim yok ve yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Kedi bakımı konusundaki her türlü önerilerinizi, tecrübelerinizi de dinlemekten mutluluk duyarım.

Günlük 50Gram'dan fazla mama verme,
Kumunu sürekli temiz tut,
Her gün oynamayı ihmal etme,
Fazla sıkma,
Her gün taramayı ihmal etme,
Vitamin ve tüylerini çıkartmak için 2 farklı malt alabilirsin tatlarını da çok seviyorlar.

Gerisini kendi hallediyor zaten kendi kendine bakabilen bir hayvan :)

Edit : Kumunun içine 1 kere koyun koklasın, tuvaletini yine de kuma yapmazsa işediği yerdeki çişini alıp kuma sürün ve kumu tekrar koklatın. Sonra kuma yapmaya başlar.

Kediniz 3 renkli ne mutlu size 3 renkli kediler genelde çok oyuncu ve sosyal olurlar bende ki Scottish Fold olduğu için sürekli uyuyor :) bakımları 1 yaşına kadar biraz zor gelebilir tuvalet konusunda, hayvan sizle uyumak istiyorsa bırakın uyusun ya da gitmek istiyorsa bırakın gitsin aksi takdirde büyüdüklerinde çok hırçın olabiliyorlar hele ki sokak kedisiyse. Kısırlaştırmak da size kalmış benimki kısır değil ben kısırlaştırmadım yani ve herhangi bir zorlukla karşılaşmadım ama size kalmış tabii ki de.

Yeni konular

Geri
Yukarı