Keenetic Hopper DSL Qos Ayarı R6S maçlarından atıyor

osmanbatur

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,

Henüz birkaç gün önce forumdakilerin önerisi üzerine hopper dsl'e geçtim. Çok methedilen intelliQoS kullanmaya başladım. Fakat intelliQoS'u açtığım vakit r6s Maçlarından bağlantı hatası alıyorum. Bunun sebebini bilen var mı? Bufferbloat için nasıl bir ayar yapmam lazım ? Cihazlara öncelik ataması vesaire yapsam o işimi çözer mi? Yeni kullanıcı olduğumdan bana hopper dsl için önerebileceğin şeyler var mı ya da ben bunu gördüm çok kullanışlıymış diyebileceğiniz tavsiyeler vesaire.

1712927067397.png

Merhabalar,
Network seviyesinde konuyu kısaca özetlemek gerekirse, bir veri A noktasından B noktasına giderken belli segmente(parçalara) ayrılıp öyle yollanır.
bu işlem bir bütün veriyi, bir çok parçaya ayırarak iletilmesi demektir.
Bunun nedeni 1GB veriyi bir bütün halinde yollarken ufak bir hata sırasında büyük bir parçayı çöpe atmaktansa, küçük parçalara ayırıp hata alınan parçanın tekrar gönderilerek verimi arttırılmasıdır ve yollanmış onca verinin bir anda çöpe atılmaması demektir.
bu işlemi yaparken kullanmış olduğunuz Modem-Router cihazının işlemcisi kullanılır ve arkada çalışan Buffer dediğimiz bir RAM mekanizması vardır. Ram üzerinde datayı bufferlar, sıraya göre proccess edip internete yollar.

sizin bahsetmiş olduğunuz konu da evde birileri internet trafiğini fazlaca yaratıyor ise, hızınız yeterli olsa da modem veya router sizin verilerinize öncelik vermediği için veya ilk talep edeni sıraya aldığı için sizi MS cinsinden gecikmesine neden olmaktadır. Eğer ki oyunlarda ani ping artışı yaşamıyorsanız, buffer gerekli process'i yapabiliyor demektir. QOS'a ihtiyaç yoktur.
Modem üzerinden QOS yaparak kendinizi önceliklendirebilirsiniz, ayrıca kullanmış olduğunuz "intelliQoS" sistemi arka planda IP paketlerinize müdahale edip önceliklendirme yapıyor olabilir. Bunuda r6s oyunu tölere etmiyor olabilir veya bilmediğimiz başka bir olay da yaşanıyor olabilir. Ufak bi göz atmamla birlikte bir accelerator yani hızlandırıcı bir sistem olduğunu keşfettim.
bu ip paketlerini, tekrardan acceleration paketinin içine alıp öyle hedefe yollamak demek.
bunu her sistem tölere etmeyebilir veya hedef Firewall'a takılıyor olabilir.
Eğer QOS yapacaksanız; QOS sistemini biraz daha simple şekilde ve IP'ye özel yapmanızda fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı