Kendi kendinize terapi yapabileceğinizi öğreten psikoterapi konu serisi ilginizi çeker mi?

Bilişsel Hack

Hectopat
Makaleler
27
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) hakkında bilgi sahibi olmak ve kendi kendinize nasıl terapi yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? BDT, duygu, düşünce ve davranış arasındaki ilişkiyi anlamak ve değiştirmek için kullanılan bir psikoterapi yöntemidir. BDT, depresyon, anksiyete, fobi, özgüven, stres, bağımlılık, ilişki sorunları ve daha birçok konuda etkili bir şekilde yardımcı olabilir.

Forumda BDT'nin temel prensiplerini ve kişinin kendi kendine nasıl terapi yapabileceğini anlatacağım bir konu serisi başlatmayı planlıyorum.

Bu konu serisinde aşağıdakilere yer vereceğim:
  • Bilişsel davranışçı terapi nedir?
  • Depresyon ve BDT uygulamaları
  • Anksiyete ve BDT uygulamaları
  • DEHB ve BDT uygulamaları
  • Özgüven, stres, bağımlılık vs.
Anlayacağınız kapsamlı ve ciddi bir konu serisi olacak. Şunlar gibi sorulara cevap verecek:
  • İntihar düşünceleri geliyor, ne yapmalıyım?
  • Depresif hissediyorum, nasıl bu durumdan çıkarım?
  • Dışarı çıkınca çok kaygılı hissediyorum, nasıl hallederim?
  • Özgüvenim düşük, neler yapabilirim?
  • Stres = ben, ne yapacağım ben ya?
  • Sigaradan kurtulamıyorum, nasıl bir yol izlemeliyim?
Ben kimim?
Merhaba! Ben, majör depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu ve DEHB tanıları almış biriyim. Aynı zamanda psikiyatrist olmayı hedefliyorum. Şu an 19 yaşındayım ve 3 yıl mezuna kaldım. Depresyon hayatımı biraz etkiledi, ancak şu an daha iyiye doğru ilerliyorum. Gelecek yılki sınav için çalışarak tıp fakültesini kazanmayı amaçlıyorum.

Ayrıca, ben biraz (👉👈) meraklı bir insanım. Psikoloji, terapi yöntemleri, ruh sağlığı gibi konulara ilgi duyuyorum ve bu alanlarda araştırmalar yapıyorum. Öğrendiklerimi günlük hayatta da kullanıyorum ve aynı zamanda blogumda paylaşıyorum. Technopat Sosyal profilimde hakkımda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, düzenli olarak psikologa gidiyorum ve aktif bir şekilde terapi alıyorum. Psikoterapi becerilerim normal bir insana göre oldukça gelişmiş durumda. 🌟

Bu seri ciddi ve uğraştırıcı olacağından ilgi yoksa başlamak istemiyorum.
Görüşlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı