Kıbrıs'ta üniversite okunur mu?

KaanKa52

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 4600 H
GTX 1650 4 GB
16 GB RAM
Meslek
Lise öğrencisi
Ben yeni 11. sınıfa geçiyorum ve herkesin olmasa da bir üniversite hayali kuruyorum. Sizce doğu Akdeniz üniversitesinde okunur mu?
Yani okunur mu derken maddi açıdan benim ailem zengin değil, orta halli bir aileyiz. Tam burslu okumayı düşünüyorum, yaşam standartları nasıl diye bir sorayım dedim.
Yani aslında aile baskısını üstümden atmak için kıyı şeritlerini ya da daha gelişmiş şehirlerde okumak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yeni 11. sınıfa geçiyorum ve herkesin olmasa da bir üniversite hayali kuruyorum. Sizce doğu Akdeniz üniversitesinde okunur mu?
Yani okunur mu derken maddi açıdan benim ailem zengin değil, orta halli bir aileyiz. Tam burslu okumayı düşünüyorum, yaşam standartları nasıl diye bir sorayım dedim.
Yani aslında aile baskısını üstümden atmak için kıyı şeritlerini ya da daha gelişmiş şehirlerde okumak istiyorum.
Tam burslu okursanız ücretin büyük bir kısmını ödemiyorsunuz. Fakat yine de ödeyeceğiniz bir yıllık miktar oluyor. Gezip, eğlenmeyip sadece evde/yurtta otururum diyorsanız hiç de mantıklı değil. Gelişmiş bir yer sayılmaz ve yaşam pahalı diye biliyorum.

1 sene Kıbrıs Cumhuriyetinde yani Güney Kıbrıs'ta yaşadım, 9 Ağustos 2023'de döndüm. Ben Güney Kıbrısta okuyordum. Kuzey Kıbrısta okuyan arkadaşlarım da var ve boş zamanlarımda sık sık oraya geçiyordum arkadaşlarımı görmeye. Ne ben ne de KKTC'de okuyan arkadaşlarım mutluydu. Ben kendimi kurtardım Kıbrıstan ona şükrediyorum. Türkiye'ye yatay geçiş yaptım. KKTC'de arabalar, evler, arsalar Sterlin üzerinden fiyatlandırılır 6 ayı peşin ödemeni isterler genelde ya da aylık yapanlar da var. Lefkoşa'da ortalama aylık kiralar 300-500 Sterlin civarı. Yurtların içi leş gibi kendim gördüm Yakın Doğu Üniversitesi özellikle uçan tip hamam böcekleri cirit atıyor ve Yakın Doğu Üniversitesinin dersliklerinde projeksiyonlar çalışmıyor, arkadaşlarımın söylediği kadarıyla oradaki hocaların bilgileri çok yetersiz her hoca kendine profesör ünvanı yapıştırmış ama YÖK vermiyormuş onlara o ünvanları, üniversiteler veriyormuş. Kısacası eğitim yok adada onu söyleyeyim ne güneyinde ne de kuzeyinde. KKTC'de okuyan bir kaç arkadaşlarım yatay geçiş yapamıyorlar kolay kolay. Geçerken çok zorluk çıkarıyor Türkiye üniversiteleri nedeni ise KKTC üniversitelerinin ders içerikleri Türkiye'ye göre zayıf kalıyor ve çoğunlukla kabul etmiyorlar (DAÜ'de onu yaşaman belki bir tık zor). Ben ve 2 arkadaşım kendimizi bataklıktan kurtardık. Sana kesinlikle 'KKTC'de okumanı' tavsiye etmiyorum. Güney Kıbrısta yaşam, KKTC'ye oranla kat ve kat daha üstün ona rağmen ben bile döndüm. KKTC, Türkiye'nin 1960-1970'lerini yaşıyor, Güney Kıbrıs ise Türkiye'nin 2000-2010'unu yaşıyor. Diş hekimliği okuyacaksan örnek veriyorum malzeme gerektiğinde sana Trendyol, Hepsiburada, Amazon gibi sitelerden sipariş edemiyorsun, ürün Türkiye'ye tanıdığına gidecek onlar sana gönderecek KKTC'de ek gümrük ödetecek sana Euro olarak. Araban yoksa Kıbrıs'ta yaşamayı unut. Ama DAÜ kampüsüne gelirsek taksiye binmeden Molto süpermarket, Kıbhas (havalimanı otobüsleri) gibi hizmetler elinin altında. DAÜ'de okuyan arkadaşım yok bu arada yurtlarını ve dersliklerini görmedim sadece kampüsünü arabamla turladım. Kampüsü İTÜ ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar kampüsünün miks yapılmış haline benziyor. Taksilerde taksimetre yoktur pazarlık usulü gidersin. Alkol, sigara fiyatları ise Türkiye ile kafa kafaya şuan bunu özendirmek için söylemiyorum Kıbrısta okursan ister istemez bağımlısı oluyorsun nedeni ise su fiyatları pahalı 5LT Erikli su 45TL. Market fiyatları Türkiye'ye oranla %40 daha pahalı.
KKTC'de alacağın diplomanın uluslararası geçerliliği bulunmuyor. Herkes geçerli olduğunu söylüyor ama yalan ben bunu çok araştırdım. Kıbrıs Cumhuriyeti üniversiteleri (Güney Kıbrıs) sadece mavi diploma verme yetkisine sahip adada.

Konuyu geç gördüğüme üzüldüm. Aklına takılan soru varsa sorabilirsin bana. Adanın iki tarafına da hakimim. Uzun uzun yazmış olabilirim. Üniversite dışında da genel bilgiler de vermek istedim sana.

Geri
Yukarı