Kilo vermek için spor salonunda ne yapılmalı?

İsmailsafaç

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Spor salonuna kilo vermek için yazıldım. Karantina döneminde (2020 şubat-günümüz arası) hareketsizlikten yaklaşık 25 kilo aldım. Spor salonumun ilk günü sadece koşu bandında 1 saate yakın orta hızda yürüyüş yaptım. İlk zamanlarda direk ağırlıklara abanmak istemiyorum açıkçası. Yarın yine gideceğim ve büyük ihtimal yine 1 saate yakın yürüyüş yapar çıkarım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Açıkcası söylediklerim 5 ayda elde ettiğim sonuçlar, yaptıklarımı yazabilirim.

Okul zamanı evim ve okulumun arası epey uzaktı. Otobüse binip ardından metroya biniyordum. Çıkışta tam tersi, metroya binip otobüse biniyordum. Sonra dedim ki "Ben en iyisi okul çıkışları otobüse binmek yerine o yolu yürüsem kilo veririm." Ve bu şekilde 5 ay o yolu yürüdüm. İlk başlarda 45 dakikada yürüdüğüm yolu 20 dakikaya indirmiştim. Kondisyonum çok artmıştı.

Yemek konusuna gelirsek kalori hesabı izledim. O dönem 17 yaşımdaydım ve günlük almam kalori ortalama 2000 kaloriydi, kilo vermek için kalori düşük tutulmalı yolunu izleyerek 1000-1200 kalori ile sınırlandırdım kendimi. Yeri geldi hamburger menü yedim, ama akşam yemeği yemedim. Günlük aldığın kaloriyi 1000-1200 civarında tut. Ayrıca sana başlangıç için su diyeti detoksu öneririm. Vücudun depoladığı ketonları 1 haftada yakmaya başlarsın. Şeker ve yağ tüketimini bırakırsan vücut tamamen keton yakmaya yönelir.

Ağırlık çalışma konusuna gelecek olursak ben pek o yönde ilerlemiyorum. Sürekli vücut geliştirme ile uğraşmam çünkü, kendimi tanıyorum. O yüzden kardiyo yapmak çok daha önemli. Sen eğer "Kilo versem yeter, ben vücut yapmak istemiyorum." diyorsan en iyisi kardiyo ile devam etmek. 1 saat yürüyüş yapmak yerine farklı kardiyo egzersizlerini deneyebilirsin. Bisiklet, eliptik bisiklet gibi aletlerde çalışabilirsin. Kolay gelsin. Benim göbeğim çok büyüdü, kilo vermeye başlıyorum bende. :)

Not: 5 ayda 20 kilo verdim, kendimi çok yormadan. Eklemek istedim.

Açıkçası söylediklerim 5 ayda elde ettiğim sonuçlar, yaptıklarımı yazabilirim.

Okul zamanı evim ve okulumun arası epey uzaktı. Otobüse binip ardından metroya biniyordum. Çıkışta tam tersi, metroya binip otobüse biniyordum. Sonra dedim ki "Ben en iyisi okul çıkışları otobüse binmek yerine o yolu yürüsem kilo veririm." Ve bu şekilde 5 ay o yolu yürüdüm. İlk başlarda 45 dakikada yürüdüğüm yolu 20 dakikaya indirmiştim. Kondisyonum çok artmıştı.

Yemek konusuna gelirsek kalori hesabı izledim. O dönem 17 yaşımdaydım ve günlük almam kalori ortalama 2000 kaloriydi, kilo vermek için kalori düşük tutulmalı yolunu izleyerek 1000-1200 kalori ile sınırlandırdım kendimi. Yeri geldi hamburger menü yedim, ama akşam yemeği yemedim. Günlük aldığın kaloriyi 1000-1200 civarında tut. Ayrıca sana başlangıç için su diyeti detoksu öneririm. Vücudun depoladığı ketonları 1 haftada yakmaya başlarsın. Şeker ve yağ tüketimini bırakırsan vücut tamamen keton yakmaya yönelir.

Ağırlık çalışma konusuna gelecek olursak ben pek o yönde ilerlemiyorum. Sürekli vücut geliştirme ile uğraşmam çünkü, kendimi tanıyorum. O yüzden kardiyo yapmak çok daha önemli. Sen eğer "Kilo versem yeter, ben vücut yapmak istemiyorum." diyorsan en iyisi kardiyo ile devam etmek. 1 saat yürüyüş yapmak yerine farklı kardiyo egzersizlerini deneyebilirsin. Bisiklet, eliptik bisiklet gibi aletlerde çalışabilirsin. Kolay gelsin. Benim göbeğim çok büyüdü, kilo vermeye başlıyorum bende. :)

Not: 5 ayda 20 kilo verdim, kendimi çok yormadan. Eklemek istedim.

Çok teşekkür ederim. 2 günde yaklaşık 9 litre su içtim. Böyle de devam etmeyi düşünüyorum su konusunda. Yemek konusunda 3 öğün yerim ama ekmeği ciddi derecede azalttım. 2020 şubat öncesi ben de günde ortalama 15 bin adım atarak 5 ay da 13 kilo vermiştim. O zamanlar staj gördüğüm için amelelik yaptırıyorlardı :D ama 13 kilo vermek çok güzel olmuştu. Ondan sonra korona illeti çıkınca 25 kilo olarak geri aldım maalesef. Ben de eskisi gibi hareket edip yediğime dikkat edersem kilo vereceğime inanıyorum. Bakalım kardiyordan devam edelim biraz. Spor salonunda ki hocalara da danışır ortak bir yol buluruz artık.

Sana gereken kaloriyi hesapladıktan sonra, x miktardaki kalorinin en fazla 500 altına düş ama kademeli olarak azalt.

Şeker, tuzu kesmen iyi olur ve bol su tüket.
1 saat yürüyüş yerine hit kardiyo yapabilirsin.
Haftada 3 gün full-body idman yapabilirsin, o üç gün içinde yarım kilo tavuk göğsü yersen iyi olur.

Geri
Yukarı