Kitaplığım için teraryum nasıl yapabilirim?

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bir kitaplığım var kitaplığımın bir gözüne bir teraryum yapmayı düşünüyorum fakat bu konuda tecrübesiz olduğum için bir bilenden yol göstermesini istiyorum. Öncelikle istediklerimi, kafamdakileri yazayım bilenler bir yol göstersin.

Sadece bitki teraryumu olacak, içine bitki dışında bir canlı koymayı düşünmüyorum.
55x33x21 (GxUxD) boyutlarında bir cam akvaryum yaptıracağım.
Aslına bakarsanız aklımdakiler bunlar, hangi bitkiden koymalıyım, ne yapmalıyım çok bilmiyorum bu noktada tavsiyelere ihtiyacım var.
Teraryum kitaplığımın gözüne tam oturacak ve sık sık çıkarıp kurcalamayacağım, arada gerektikçe müdahale edeceğim ama bir akvaryum gibi her gün ilgilenmek, müdahale etmek istemiyorum bu ihtiyaçlara uygun bitkiler, yosunlar vs. nedir bilen varsa bilgilerinden yararlanmak isterim.

@er2grul

Önce şunu sorman lazım, teraryum açık mı olacak yoksa kapalı mı? Açık teraryum fazla nem tutmaz, hava giriş çıkışı olduğundan küf ile uğraşmazsın. Bu da neme duyarlı olamayan bitkiler için ideal demek. Eğer kapalı teraryum yapacaksan, havalandırmayı periyodik yapman lazım. Nem de önemli burada çünkü nemi kontrol edemezsen teraryum hemen çürüyor, denendi ve onaylandı. Bir çok skulent çeşidi yetişir. Bir çiçek dükkanından bulursun. Ne kadar nem istediğini sorarsan kendi teraryumuna uygun olur mu olmaz mı anlarsın. Yosun da koyabilirsin güzel gider. Ama o da çok koku yapıyor işte, bir de böcekleniyor sık sık.
Her gün müdahale etmek istemediğine göre senin için en iyisi açık teraryum yapmak. Bunu yapmak daha kolay ve daha çok bitki yetiştirebilirsin. Yosunları ben kendim yetiştirdiğim için öneremem ama çiçekçilerde bir çok skulent vardır. Gözüne güzel görüneni dikersin. Nem konusunda da sıkıntı yaşamasın.
Direkt isim olarak öneri yapamıyorum çünkü zaten devasa bir teraryumda yaşadığım için etrafımdaki bitkileri alıp dikiyorum. Sen skulent sor çiçekçiye illaki bulursun.
Bir de cımbız, fısfıs falan edin.

@er2grul dostum öncelikle bilgilendirici yazın için teşekkür ederim. Dediğin gibi bana açık daha uygunmuş onu anladım. Yosunlara gelince açık teraryumda yosun sıkıntı çıkartır mı? Böceklenme ve koku çok sıkıntılı mı, yani odayı kokutacak kadar ya da sağda solda ufak sineklerin uçuşacağı kadar sorun yaratıyor mu yoksa az miktarda mı oluyor.

@er2grul dostum öncelikle bilgilendirici yazın için teşekkür ederim. Dediğin gibi bana açık daha uygunmuş onu anladım. Yosunlara gelince açık teraryumda yosun sıkıntı çıkartır mı? Böceklenme ve koku çok sıkıntılı mı, yani odayı kokutacak kadar ya da sağda solda ufak sineklerin uçuşacağı kadar sorun yaratıyor mu yoksa az miktarda mı oluyor.
Yosun nem sever ne çürütecek kadar su olacak ne de kuruyacağı kadar kuru olacak. Açık teraryum yapacaksan nem ayarını tutturmak lazım. Fazla ve kontrolsüz nemin çürük yapmasının önüne temeli yaparken aktif karbon koyarak ve dibini düzgün hazırlayarak geçebilirsin belki. Yosunu içinde böcek yumurtası çıkması da olası, böceklenme ihtimali var ama koku ve sinek yapr mı, hiç sanmıyorum.

Geri
Yukarı