Kötü göğüs genetiği için ne yapılabilir?

Berk Chelik

Hectopat
Merhaba, boy 186 kilomda 86 civarlarında 1 yıldır spor yapıyorum. Sırt omuz trapez olsun güzel gelişti kolda idare eder seviyede kiloma göre küçük (38 buçuk cm) yağ oranım %15 civarlarında lakin kola çok takmıyorum. Göğüsüm bariz şekilde küçük yan durduğumda omuzlar kocaman göğüs minnak kalıyor, bir sürü antrenman sistemi denedim 6 ay dumbell ile çalıştım sonra baktım gelişme yok benche geçtim falan şuan 95 kilo 7 tekrar bench atabiliyorum ama gel gör ki 70 kilo bench atanların göğüsü benimkinden çok daha büyük. Omuzlarım geniş görüntü güzel ama göğüsler işi batırıyor bunun için yapabileceğim ekstra bir şey var mı? hareketleri nizami yapıyorum göğüslerim bayağı yanıyor hissediyorum ve pumplanıyor, pumplu görüntüsü yine idare eder ama pump sönünce çok küçük duruyor.

Daha çok üstüne düşmekten başka birşey yapamazsın. Büyütmek istediğin bölgeye her türlü zorluğu vermelisin. Tavsiyem set aralarındaki dinlenmeyi minumum seviyeye indir ve setlerin yorucu süpersetlerden oluşsun.
Onu da deniyorum bu sıralar hocam, tek sıkıntısı güç erken bitiyor ağır çalıştığım için. 1 press 1 fly yaptıktan sonra üçüncü harekete güç kalmıyor.

Bence genetikle alakalı bir durum Bench Press'te 95 kilo 7 tekrar gayet iyi ve göğüs kasını ciddi bir şekilde çalıştırır, büyütür bu ağırlık.
Evet hocam çoğu kişiye sordum onlarda böyle dedi, flylara daha çok ağırlık vermemi söylediler 1 aydır flyları sert ve bayağı esneterek yapıyorum. Günlük neredeyse 4500 e yakın kalori alıyorum haliyle enerjim biraz fazla ağırlıklar sürekli artıyor.

Evet hocam çoğu kişiye sordum onlarda böyle dedi, flylara daha çok ağırlık vermemi söylediler 1 aydır flyları sert ve bayağı esneterek yapıyorum. Günlük neredeyse 4500 e yakın kalori alıyorum haliyle enerjim biraz fazla ağırlıklar sürekli artıyor.
Ayrıca haftalık olarak bence kas grubu için 20 set gayet yeterli. Sen diyelim Pazartesi 5 set bench 5 set fly yaptın aynı şeyi de Cuma yaptın haftada 20 set yaptı bu bir kası uyarmak ve büyütmek için fazlasıyla yeterli 95 kilo 7 tekrar yapıyormuşsun bu da oldukça iyi dediğim gibi genetik bence fazla kafaya takma salla gitsin.

Şınav ve dips en önemlisi spora başladığımda 84 kiloydum bir tane şınav çekemiyordum hemen yere yığılıyordum dips de aynı şekilde şuan 100 kiloyum ve göğüs antremanı sonu 4 set 12 tekrar dips 4 set 15 20 tekrar şınav çok çok rahat yapabiliyorum press olarak hep dambıl yaptım açış olarak ise hep cable fly yaptım

Şınav ve dips en önemlisi spora başladığımda 84 kiloydum bir tane şınav çekemiyordum hemen yere yığılıyordum dips de aynı şekilde şuan 100 kiloyum ve göğüs antremanı sonu 4 set 12 tekrar dips 4 set 15 20 tekrar şınav çok çok rahat yapabiliyorum press olarak hep dambıl yaptım açış olarak ise hep cable fly yaptım
Hocam tek sıkıntı ben dips yapamıyorum yani 1 set zor bela çıkıyor, bunun sebebi de sol dirseğimde sürekli bir ağrı var etkiliyor bayağı. Bu ağrının sebebi bench press sanırım dirseğime yük bindiriyor biraz o yüzden her hafta ağrı geçse bile tekrar başlıyor.

Hocam tek sıkıntı ben dips yapamıyorum yani 1 set zor bela çıkıyor, bunun sebebi de sol dirseğimde sürekli bir ağrı var etkiliyor bayağı. Bu ağrının sebebi bench press sanırım dirseğime yük bindiriyor biraz o yüzden her hafta ağrı geçse bile tekrar başlıyor.
Bench yapma bak hayatımda 1 kere bile bench yapmadım hani yapmadım derken misal yani arada 3 5 yapma dışında hiç programıma sokmadım hep dambıl press yaptım ve verim de aldım

Dips yapabilirsin aslına ben 100 kiloyum ve 4 set dips her göğüs günü yapıyorum

Geri
Yukarı