Konuşurken neden kelime yutarız?

Bunun sebebi, bazen yavaş konuştuğunda insanların cümleni bitirmeni beklerken sıkıldıklarını düşünmenden kaynaklı da olabiliyor. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, baştan söyleyeyim, yavaş konuşanların cümlesini bitirmesini beklemek, hızlı konuşan ama hiçbir şey anlatamayan birini dinlemekten çok daha keyifli oluyor.

Neredeyse çoğunlukta bu tarz durumlar mevcut. Kelime yetersizliği, ifade yetersizliği, kekelemek vesaire. Millet kitap oku kitap oku diyor da kitapla nasıl olacak bu iş? Ayrıyeten spesifik kelimelerinde önemi var.

Kitap okumayan kişi, iki cümleyi bir araya getirmeye bile zorlandığı durumlar olabiliyor. Diksiyonunu ve konuşmanı etkiliyor kitap okumak.

Diyalog ağırlıklı kitapları sesli okuyarak pratik yapabilirsin. Zorlandığın kelimeleri veya cümleleri bir kağıda yazıp gün içinde sesli şekilde okuyup pratik yapabilirsin. Bunlar yardımcı olacaktır.

Ben konuşurken çok kelime yutuyorum. Hatta bazen hiç konuşamaz oluyorum. Doğru düzgün cümle bille kuramıyorum. Sizce bu nedenden dolayıdır? Bu sorunu çözmek için ne yapmalıyım?

Aynı şey bende de vardı. Ben diksiyon eğitimi alarak ve konuşmadan önce nefes alıp yavaş yavaş konuşarak çözmüştüm. Büyük ihtimal diksiyon eğitimi almanız gerekiyor. Tane tane ve yavaş yavaş konuştukça insan alışıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her iki türlü de etki eder cano.
Spesifik kelimeler açısından eder evet. onun dışında diksiyon geliştirmek istiyorsan sürekli konuşur halde olman lazım.

Spesifik kelimeler açısından eder evet. Onun dışında diksiyon geliştirmek istiyorsan sürekli konuşur halde olman lazım.

Dediğiniz Mecbur değil. Siz bunu nereden çıkardınız? Bakın, gerçekten konuşur halde diksiyon geliştirmenin ve kitap okuyarak geliştirmek arasında ne kadar fark var bilmiyorum ama, emin olun ki kitap okumak da çok geliştiriyor. Kelime dağarcığını da yükseltiyor ki, bu önemli bir şey, çünkü bir cümle veya bir şey düşünürken bildiğin kelimelere göre de düşünüyorsun. Bol bol okursa yazan arkadaş bence aşar bu sorunu bir süre sonra.

Dediğiniz Mecbur değil. Siz bunu nereden çıkardınız? Bakın, gerçekten konuşur halde diksiyon geliştirmenin ve kitap okuyarak geliştirmek arasında ne kadar fark var bilmiyorum ama, emin olun ki kitap okumak da çok geliştiriyor. Kelime dağarcığını da yükseltiyor ki, bu önemli bir şey, çünkü bir cümle veya bir şey düşünürken bildiğin kelimelere göre de düşünüyorsun. Bol bol okursa yazan arkadaş bence aşar bu sorunu bir süre sonra.
Kitap okumak geliştirmiyor demiyorum zaten sana. konuşur halde daha iyi olur diyorum. onun dışında genetiğinde varsa çözülmez o iş.

Geri
Yukarı