KPSS sınavında soru skandalı

Eleştirel düşünen kardeşim benim, her ihtimali düşünüyor ama yapılan basın açıklamasında göz göre göre yalan söylenebilmesi ihtimalini göz ardı ediyor.
Araştırmacı kardeşim benim, git araştır diyoruz ama paşam ayağına hazır bekliyor. İnsanlık edip atıyoruz, bu sefer başka kılıf buluyor. Ne adamsın sen var ya 😂

Aynen öyle. Onlar amacına kavuşmuş mudur bilemem ama bizler hakkımızı bir şekilde elde ettik.
Bu arada siz sınava girdiniz mi? Sınavdaki sorular hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence Türkçe soruları kendi içinde mantıksızdı, genel kültür soruları desen apayrı kafada. Sınav hiç ÖSYM sınavı gibi değildi.

Açıkçası ben KPSS sınavına girmedim bu sene DGS sınavına girdim. Ben her geçen senede sınavlara karşı güvencimi ve inancımı kaybediyorum. KPSS için inanın hiçbir bilgim yok. Çünkü KPSS konusunda ön yargı oluştu bende. Sınava girsen sorular tevir tüvür, yüksek puan alsan atanamıyorsun senden kat kat aşağıda olan sadece dayısı ile geçiyor. Her sene sistem değişiyor. Ama bu yarara değil zarara gidiyor. Baraj kalkmış, 8 sene üst üste 120 soruluk olan DGS bu sene 100 soru 135 dakika olmuş. KPSS ayrı dert en kötü darbeyi KPSS'den yedik.

Sorular çalınmış. ÖSYM'nin güvenirliği yok gözümde. Her sene çok deli manyak sorular soruluyor. Dedim bir göz atayım. Türkçe sorularından sonra bundan vazgeçtim. Atılan soruları araştırdım. Adamlar aynı soruları YouTube kanalında dahi anlatmışlar. Epey aynı soru var. Evet bu sınava emek vermedim ve parada vermedim. Bu sınava karşı epey ön yargılıyım.

Ama yine de hak savunmak için sınava giriyor olmaya gerek yok. Bu sınava yakınım girmedi. Kendim haberi aldığımda oturup inceledim eğrisi doğrusu ne diye. Bu nedenle yaşanılan olayda. Utanç duyuyor ve tiksiniyorum bu adaletsizlikten aynı zamanda üzüntü içindeyim. Onlarca insan ne zor şartlar altında bu sınava hazırlanıp girdiler. Gelecek karanlık görünüyor. Ama çıkmayan candan umut kesilmez. Şu da bir gerçek 'ne ekersen onu biçersin.' bizden gençliğimiz emeklerimiz alındı ama ilahi adalet bunu önlerine koyacak. Hocam benim fikirlerim bu yönde. Kısacası o güzel zamanlar eskide kaldı. ÖSYM eskisi gibi değil ne yazık ki. Umarım artık refah içinde oluruz.

Umarım DGS'den istediğiniz sonucu alırsınız.

Mülakatlar hakkında çok fazla bilgi kirliliği var bence. Evet yüksek puan alıp haksız yere mülakattan çok düşük alanlar var ama bu durum herkese olmuyor. Ben çevremde kime sorduysam, mülakatlarla ilgili hangi videoyu izlediysem bu tarz durumların nadir yaşandığını duydum. Kimisi mülakatta sorulan 3 soruyu dahi cevaplayamayabiliyor ama yine de KPSS puanı yuvarlanıyor (yani KPSS'den 78 aldıysa mülakattan da 78 civarı alıyor). Genelde mülakattan kalanlar da devlet düzenine karşı eylemde bulunanlar oluyor. Tabi mülakattan sebepsiz yere düşük alanları dediğim son cümleden hariç tutuyorum, yanlış anlaşılmasın.

Tabii ki de izledim. "Adamların açıklamasına gelecek olursak" şeklinde cümle kurdum sana, anlayamıyor musun izleyip izlemediğimi? Merak etme, ben senin gibi atılan şeylere bakmadan yorum yapmıyorum.
Hala daha hani o uzun sorular nerede diyorsun. Anlaşılan sana göre çalınan sorunun roman uzunluğunda olması gerek. Neyse.

Sen apayrı bir dünyanın insanısın Özkan, seni kendi haline bırakıyorum. Kendi gerçekliğinde yaşamaya devam et 😂 Yediiklim'in sahibinden daha iyi savunuyorsun vallahi.
Boşversene, mültecileri (kaçak göçmenleri) savunun biriyle tartışıyorsun.

İlk soruda anlamıştım bu sınavda bir şeylerin olduğu soru çözdükçe nasıl bir bilinmezliğin ve içinden çıkılamaz bir çukurun içine düştüğümü daha iyi anladım. Şıklar ya soru kökü ile alakasız ya da 5i de cevap olabiliyor. Özellik sözel mantık sorusunda hiç kesinlik vermemesi çok kötüydü. Türkçeye neredeyse 1 saat 20 dakikadan fazla verdim. Güncel de beterdi. Herkesin banko gördüğü antik kentlerden güncel olaylardan veya sporculardan bihaber bir güncel soruları vardı. Varsa yoksa ne anlıyorlarsa yazar eser sorusu. 55 net almışım. İptal olduğu iyi oldu umarım yeni sınav hak edene hakkını veren bir sınav olur. Ayrıca sonbaharda olması da çok güzel çünkü Adana'da klimasız bir sınıfta saunavari bir sınıfta sınava girmek istemiyorum artık.

Bak bu delildir belgedir.

Eğer kesin bilgi ise kanıttır hatta. Bir kaynak veya link ile atarsan bu tarz şeyleri daha iyi olur.

DDK üzerinden bilgi aldıklarını iletmişler.

Yeni konular

Geri
Yukarı