Laptop altına konulan fan ters olarak kullanılırsa ne kadar etki eder?

Niksi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo V15 G3
R7 5825U
16GB 3200Mhz
Vega8
Laptopumun altına kendim fan koydum. Fan normal şekilde gayet iyi çalışıyor ama aklıma takıldı, fanı ters (egzoz) olarak kullansak içerdeki sıcak havayı dışarı atsak nasıl olur? Deneyen veya bilgisi olanlar varsa bilgilendirebilir mi?

Laptoplar genelde havayı alttan alıp arkadan veya yandan atarlar. Fanlı bir laptop ise yarardan çok zarar olur muhtemelen.

Belirtmeyi unutmuşum. Laptopum tek fanlı, ben kendi fanımı tam olarak işlemcinin olduğu yere koyuyorum. Bir de böyle değerlendirsek.

Laptopunun havayı alıp boşaltma yönlerine bakmalısın. Eğer havayı aldığı yere fanı koyup dışarı doğru üflemeye çalışırken bilgisayarın içerisindeki fan içeriye hava alamayacağı için yarardan çok zararı olur.

Önce hava giriş-çıkışı'ı tespit et ve buna göre işlem yap. Laptop'un hava aldığı yere hava alacak şekilde fan yerleştirmelisin boşalttığı yere ise boşaltımı kolaylaştıracak şekilde yerleştirmelisin. En azından teorik olarak böyle.

Vakumlu laptop soğutucular var. Bu işlevi görüyor. Ama fanın çalışmasını bozabilir. Eski bir bilgisayarda kullanıyordum ben.

Cihazımın altı bu şekilde. Fan sıcak havayı kendi hizasından ekrana doğru üflüyor. Ben fanı normal haliylede ters haliyle de sağ tarafına işlemcinin olduğu tarafa yerleştiriyorum. İşlemcinin olduğu yerde de ekrana doğru açılan egzoz delikleri var. @E754 @Vinsinity

Cihazın alt kısmı

Görüntü atamıyorum site hata veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı