Laptop harici ekrana ekran kartı atanabilir mi?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarımda 2 adet GPU var. 940M ve HD Graphics 520.

940M kartı monitöre 520'yi ise laptoptaki ekrana atayabilir miyim?

Takılabilir. Ancak ekran kartının gücünü alacak PSU da takmalasın. Ölme eşşeğim ölme gibi bişey laptop amacından çıkıp masaüstü bilgisayara dönüşecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç mantıklı gelmedi nedense bana, ilk defa böyle bi' soru ile karşı karşıya kaldığım içindir belki. Amaç nedir?
Amaç yandaki yani laptopun asıl ekranının ben monitörden oyun oynarken 940M kartımı meşgul etmemesi.

Düşündümde 940M'in 4 GB VRAM'i var. Neyse yardım etmeye çalışan herkeze teşekkürler.

Zaten masaüstü ve uygulamalarınız intel HD 520 üzerinde çalışmakda. Yani siz internet tarayıcısından video açtığınızda HD520'yi kullanmakda. Oyun açtığınızda 940M'i kullanmakda. Yani hem oyun hem de bir masaüstü uygulamasını aynı anda da çalışsa birbirini meşgul etmez. İkici bir monitör bağlarsanız bu monitörde açacağınız masaüstü uygulamaları HD 520'yi oyunlar 940M'i kullanacak. Oyunu ve ya masaüstü uygulamasını hangi monitörde çalıştırdığınızın önemi yok. Yapmak istediğiniz zaten var.

Zaten masaüstü ve uygulamalarınız intel HD 520 üzerinde çalışmakda. Yani siz internet tarayıcısından video açtığınızda HD520'yi kullanmakda. Oyun açtığınızda 940M'i kullanmakda. Yani hem oyun hem de bir masaüstü uygulamasını aynı anda da çalışsa birbirini meşgul etmez. İkici bir monitör bağlarsanız bu monitörde açacağınız masaüstü uygulamaları HD 520'yi oyunlar 940M'i kullanacak. Oyunu ve ya masaüstü uygulamasını hangi monitörde çalıştırdığınızın önemi yok. Yapmak istediğiniz zaten var.
Teşekkürler.

Amaç yandaki yani laptopun asıl ekranının ben monitörden oyun oynarken 940M kartımı meşgul etmemesi.

Düşündümde 940M'in 4 GB VRAM'i var. Neyse yardım etmeye çalışan herkeze teşekkürler.
Sandığın gibi iki ekran meşgul edince performans düşmez. Bir de çıkış yaptığın zaman, çıkış yaptığın ekran otomatik harici GPU ile çalışır. Genelde ekrana görüntü gelmediğinde test etmek için bunu yaparız hatta.

Takılabilir. Ancak ekran kartının gücünü alacak PSU da takmalasın. Ölme eşşeğim ölme gibi bişey laptop amacından çıkıp masaüstü bilgisayara dönüşecektir.

Soru bu değil. Soru laptopun kendi içindeki GPU'yu harice monitöre atamak.

940M kartı monitöre 520'yi ise laptoptaki ekrana atayabilir miyim?
Bu atamayı sen yapamazsın. Laptop üreticisi zaten gerekli ayarı yapmıştır. Laptopun kendi ekranı Intel HD 520'ye bağlıdır. Görüntü çıkışı da bazen dahili bazen de harici GPU'ya.

Soru bu değil. Soru laptopun kendi içindeki GPU'yu harice monitöre atamak.

Evet. Moderatör arkadaş yanlış düzeltmiş.

Sandığın gibi iki ekran meşgul edince performans düşmez. Bir de çıkış yaptığın zaman, çıkış yaptığın ekran otomatik harici GPU ile çalışır. Genelde ekrana görüntü gelmediğinde test etmek için bunu yaparız hatta.

Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı