Laptop temizlik sonrası GTX 860M çalışmıyor

Daha fazla  
Acer dizüstü VN791G-57BP bilgisayarım var. Her 6 ay aralıklarla açıp bir güzel fazla olmayacak şekilde, Cooler Master Mastergel Pro isimli termal macunu sürüp, fanların tozunu alıp, fanları yağlayıp (Fan ses çıkardığından ötürü yağlıyorum, işe yarıyor.) kapatıyorum. Bu işlemi ikinci yapışım olacak. Yaparken fazla macun kaçırdığımdan ötürü mü, yoksa bilmediğim sebeplerden ötürü mü bilmiyorum. Neyse işlemimi yapıp bilgisayarı toparladıktan sonra Bamm! Sistem afalladı. En ufak oyunlarda ağır FPS düşüklüğü ya da Intel Grafik işlemcisini kapattığımda oyunları açmamaya "Geçerli bir Grafik aygıtı"mın olmadğını söyledi. Sonra açtım tekrar bilgisayarı anakartı bir güzel ince uçlu hassas diş fırçasını alkole batırarak işlemci etrafındaki, metal kısmın yanlarında bulunan mini devrelerin üstündeki termal macunları silmeye ve anakartın etrafındaki termal macun olursa bakınmaya başladım. Toplarladım, tekrar aynı!

Şimdi benim sorum şu şekilde, Artık bilgisayarı düzeltmeyi bıraktım ki düzeleceğini sanmıyorum.

1. GTX 860M işlemcimin yanlarında bulunan minik devrelere termal macun bulaşırsa ve sistem bu şekilde açılırsa bozulma ihtimali var mı?

2. HDD, HD Tune ile bilgisayarı taradığımda "Health" sekmesinde 2200 Reallocated Sector Count bulundu ve bunu Error Scan yapmak istediğimde çıkmıyor ayrı bir konu. Sorumuza gelelim. HDD bozulursa oyunlara bu şekilde etki eder mi?

371562
371563

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının termal macununu sürererken etrafa taşırmadan yapmak sonraki temizleme işlemlerinde kolaylık sağlar. Ancak termal macunlar (metal içerikli olmayanlar) iletkenliğe sahip değildir. Yani üzerindeki smd parçalar arasında elektrik iletkenliği yapmaz. Macunu temizlerkenken gpu etrafındaki smd dirençlere fırça vb malzeme ile zarar verilmiş olabilir. O malzemeler duruyor mu bakmak gerek. GPU da reballig işlemini gerektirecek bir durum olmuş olabilir. Bu rastlantısal da olabilir. Temizledikten sonra özellikle sentetik tinerse eğer kurumadan parçaları toplayıp çalıştırılması ekran kartını besleyen elemanlarda sorun yapmış olabilir. Ayrıca bios pili anakart üzerindeyken devre temizliyecilerle devre temizliği elemanlara zarar verebilir. Kısacası öncelikle anakart üzerinde gpuyu besleyen elemanların ölçümü yapılması gerekiyor.

HDD nin yedek sectörleri kullanımı tamamlanmış. Bundan sonraki kullanımlar mevcut sektörlerden olacak onun uyarısını vermekte. Bad sectör testi yaptığınızda muhtemelen bad sectör çıkmayacaktır. Bunun için de hdd nin üzerine yazılan bilgileri okumad sorun olmayacaktır. Sadece geç okuma ve hdd çalışmasında zırıltı yapar. Bad sectörlü kısıma yazılan (oyun dosyası vb.) dosyaları okumaya çalışsaydı eğer oyunda hata verir büyük bir ihtimalle kapanırdı. HDD yi ilerleyen zamanalrda değiştirmenizi öneririm.

GPU ile ilgili ise; Bios sıfırlama yapın, ekran kartının driverinin kurulu olup olmadığından emin olun. Aygıt yöneticisinden ekran kartlarını kontrol edin eğer GTX 860M gözükmüyorsa yukarıda dediğim işlemler gerekli olacaktır.

Ekran kartının termal macununu sürererken etrafa taşırmadan yapmak sonraki temizleme işlemlerinde kolaylık sağlar. Ancak termal macunlar (metal içerikli olmayanlar) iletkenliğe sahip değildir. Yani üzerindeki smd parçalar arasında elektrik iletkenliği yapmaz. Macunu temizlerkenken gpu etrafındaki smd dirençlere fırça vb malzeme ile zarar verilmiş olabilir. O malzemeler duruyor mu bakmak gerek. GPU da reballig işlemini gerektirecek bir durum olmuş olabilir. Bu rastlantısal da olabilir. Temizledikten sonra özellikle sentetik tinerse eğer kurumadan parçaları toplayıp çalıştırılması ekran kartını besleyen elemanlarda sorun yapmış olabilir. Ayrıca bios pili anakart üzerindeyken devre temizliyecilerle devre temizliği elemanlara zarar verebilir. Kısacası öncelikle anakart üzerinde gpuyu besleyen elemanların ölçümü yapılması gerekiyor.

HDD nin yedek sectörleri kullanımı tamamlanmış. Bundan sonraki kullanımlar mevcut sektörlerden olacak onun uyarısını vermekte. Bad sectör testi yaptığınızda muhtemelen bad sectör çıkmayacaktır. Bunun için de hdd nin üzerine yazılan bilgileri okumad sorun olmayacaktır. Sadece geç okuma ve hdd çalışmasında zırıltı yapar. Bad sectörlü kısıma yazılan (oyun dosyası vb.) dosyaları okumaya çalışsaydı eğer oyunda hata verir büyük bir ihtimalle kapanırdı. HDD yi ilerleyen zamanalrda değiştirmenizi öneririm.

GPU ile ilgili ise; Bios sıfırlama yapın, ekran kartının driverinin kurulu olup olmadığından emin olun. Aygıt yöneticisinden ekran kartlarını kontrol edin eğer GTX 860M gözükmüyorsa yukarıda dediğim işlemler gerekli olacaktır.

Cevabınız için teşekkürler. Çözüm yolları bulunduğu için ne kadar sevindim anlatamam. İlk başta, yani kurumuş termal macunu kaldırıp yenisini koymaya çalıştığımda çok hassas davrandığımdan eminim. Ve ilk başta fırça kullanmamıştım. Kurumuş termal macunu alkollü pamuk yoluyla kaldırmıştım. Ama keşke bios pilini çıkarsaydım diyorum şimdi 😊

Cevabınız için teşekkürler. Çözüm yolları bulunduğu için ne kadar sevindim anlatamam. İlk başta, yani kurumuş termal macunu kaldırıp yenisini koymaya çalıştığımda çok hassas davrandığımdan eminim. Ve ilk başta fırça kullanmamıştım. Kurumuş termal macunu alkollü pamuk yoluyla kaldırmıştım. Ama keşke bios pilini çıkarsaydım diyorum şimdi 😊

Çözümü mutlaka vardır, deneyimli ve işi bilen bir kişi tarafından anakart test edilmesi gerekiyor. GPU reballing işlemi de yapılması gerekebilir dediğim gibi. GPU üzerindeki elemanlardan birisi veya birkaçı kopmuşsa yerine yeniden montelenebilir ama dediğim gibi profesyonel bir kişi olması lazım. İnşallah sorunsuz şekilde eskisi gibi kullanmaya devam edersiniz, rica ederim. Kolaylıklar..

Çözümü mutlaka vardır, deneyimli ve işi bilen bir kişi tarafından anakart test edilmesi gerekiyor. GPU reballing işlemi de yapılması gerekebilir dediğim gibi. GPU üzerindeki elemanlardan birisi veya birkaçı kopmuşsa yerine yeniden montelenebilir ama dediğim gibi profesyonel bir kişi olması lazım. İnşallah sorunsuz şekilde eskisi gibi kullanmaya devam edersiniz, rica ederim. Kolaylıklar..

Şimdi sorunlu bilgisayarımdan yazıyorum. Format attım, Nvidia'nın en son güncel driver' ını kurdum. Sorun oyunlarda devam etmekte. Fakat Aygıt yöneticisinde baktığımda herhangi bir sorun gözükmüyor. Vram memory test, veya Hwinfo gibi programları kullandığımda ( Fake Gpu ) gibi yazılar karşıma çıkıyor. Ayrıca Intel Grafik işlemciyi devre dışı bıraktığımda ve haliyle sadece GPU devrede olunca masaüstü çok düşük bir çözünürlüğe geliyor. Teşekkür ederim, Sizede kolaylıklar dilerim :)

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    23,3 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
Şimdi sorunlu bilgisayarımdan yazıyorum. Format attım, Nvidia'nın en son güncel driver' ını kurdum. Sorun oyunlarda devam etmekte. Fakat Aygıt yöneticisinde baktığımda herhangi bir sorun gözükmüyor. Vram memory test, veya Hwinfo gibi programları kullandığımda ( Fake Gpu ) gibi yazılar karşıma çıkıyor.

gpu-z ile görüntü alıp yükleyebilir misiniz.

Kusura bakmayın. Bilgisayarın bios pilini çıkartıp taktım. Kafanızı şişirdiysem affedin 😊

Estağfurullah. Çözüme kavuşturalım yeter ki. GPU-Z de fake GPU gibi bir ibare yok. Her şey normal gibi gözüküyor. Bios pilini çıkartıp 15-20 dk beklediniz mi? Ya da pil yuvasından artı eksi kısa devre yaptırabilirdiniz.

Estağfurullah. Çözüme kavuşturalım yeter ki. GPU-Z de fake GPU gibi bir ibare yok. Her şey normal gibi gözüküyor. Bios pilini çıkartıp 15-20 dk beklediniz mi? Ya da pil yuvasından artı eksi kısa devre yaptırabilirdiniz.

Abim merhaba tekrardan. Sistemi dünden beri beklettim yeni açtım, tekrar aynı. Şimdi bulunduğum ilde iyi bir bilgisayarcıya götüreceğim inşallah düzelir. Sanırsam elektrik besleme sistemlerinde sıkıntı var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı