Laptopa 144 Hz monitör bağlanır mı?

Ek olarak 144 Hz alamazsın diye bir şey demiyorum ama genellikle ASUS'un bu seviyelerindeki bilgisayarlarda 120 Hz ile sınırlanıyor. HDMI 1.4 girişli bir monitör ve kablo ile deneyebilirsiniz.

Kesin çözüm deneme yanılma.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.
Ek olarak 144 Hz alamazsın diye bir şey demiyorum ama genellikle ASUS'un bu seviyelerindeki bilgisayarlarda 120 Hz ile sınırlanıyor. HDMI 1.4 girişli bir monitör ve kablo ile deneyebilirsiniz.

Kesin çözüm deneme yanılma.

Bir de bir şey daha sormak istiyorum. Şimdi ben 144Hz monitörü aldım diyelim. Laptopta Display Port girişi yok HDMI'la bağlasam sıkıntı olur mu?

HDMI sürümünün limitasyonu neyse o tazeleme hızını alırsınız.
Sadece HDMI sürümü de değil. HDMI 1.4 sürümünde bir port varken maksimum 120 Hz'de alınabiliyor.

Bir de bir şey daha sormak istiyorum. Şimdi ben 144Hz monitörü aldım diyelim. Laptopta Display Port girişi yok HDMI'la bağlasam sıkıntı olur mu?
Hayır, bir sıkıntı olmaz. Dediğim gibi HDMI üzerinden 120 Hz alacağınızı düşünüyorum ama 144 Hz de olabilir. Deneme yanılma yapmak gerekiyor.

Yanlış bilgi. Her HDMI 1.4 destekleyen cihaz 144 Hz çıkış vermeyebilir. Bu üretici ile ilgili bir durumdur.
@seth2012 sen yanlış anladın. Ben bilgi istemiyorum, bunları zaten biliyorum. Konu sahibi istiyor :D

Konuyu gereksiz uzatmak yerine konu sahibinin cevap vermesini bekleyin derim. Yoksa mesajları silmek zorunda kalacağım.

Bunları zaten bilmen güzel fakat kendi donanımının kısıtlarına veya sorunlarına göre bizim arkadaşa yardımcı olma ve bilgilendirme çabamızı farazi konuşmak, yanlış yönlendirmek gibi ifadeler ile dile getirmen yanlış. HDMI ve Display Port versiyonlarıo birer standart göstergesidir ve bu standartları karşılayamayan üretici bu sertifikayı zaten alamaz. Haliyle bir cihaz HDMI 1.4 destekliyor ise 1080P 144 Hz çıkış sağlar. Desteklenen data rate ve refresh rate bilgilerine basit şekilde aşağıdaki gibi Wikipedia'dan bile ulaşabilirsin çok bir araştırmaya da gerek yok. Bu nedenle HDMI 2.0 destekli bir GPU için sorun yaşamayacağı, buradaki kısıtlayıcı faktörün GPU'nun port desteğinden ziyade oynadığı oyunlara göre GPU'nun performansı ve vereceği FPS çıktısı olacağı bilgisini vermek farazi konuşmak değil arkadaşımızın verdiği bilgiler doğrultusunda yardımcı olmaya çalışmaktır. Tabi bunu konuyu uzatmak olarak görüyorsan moderatör sensin mesajları silebilirsin. Ben sadece arkadaşla yardımcı oluyorum ve insanların bu niyetine karşı sergilediğin tavrı doğru bulmuyorum. Teşekkürler.

1608631480588.png

Bu nedenle HDMI 2.0 destekli bir GPU için sorun yaşamayacağı, buradaki kısıtlayıcı faktörün GPU'nun port desteğinden ziyade oynadığı oyunlara göre GPU'nun performansı ve vereceği FPS çıktısı olacağı bilgisini vermek farazi konuşmak değil arkadaşımızın verdiği bilgiler doğrultusunda yardımcı olmaya çalışmaktır.

Şu noktayı kaçırıyorsun. Üreticiler NVIDIA'nın çıkartmış olduğu 1050 Ti Mobile'i direkt stok hali ile kullanmazlar. Arkadaş oyunlarda 144 Hz alır mıyım diye sormuyor, 144 Hz monitör bağlayabilir miyim diye soruyor. Ben de bağlayabileceğini ama port desteğinden ziyade üretici kısıtlaması ile 144 Hz alamayacağını açıkladım.

Bunları zaten bilmen güzel fakat kendi donanımının kısıtlarına veya sorunlarına göre bizim arkadaşa yardımcı olma ve bilgilendirme çabamızı farazi konuşmak, yanlış yönlendirmek gibi ifadeler ile dile getirmen yanlış. HDMI ve Display Port versiyonlarıo birer standart göstergesidir ve bu standartları karşılayamayan üretici bu sertifikayı zaten alamaz. haliyle bir cihaz HDMI 1.4 destekliyor ise 1080P 144 Hz çıkış sağlar. desteklenen data Rate ve Refresh Rate bilgilerine basit şekilde aşağıdaki gibi Wikipedia'dan bile ulaşabilirsin çok bir araştırmaya da gerek yok. Bu nedenle HDMI 2.0 destekli bir GPU için sorun yaşamayacağı, buradaki kısıtlayıcı faktörün GPU'nun port desteğinden ziyade oynadığı oyunlara göre GPU'nun performansı ve vereceği FPS çıktısı olacağı bilgisini vermek farazi konuşmak değil arkadaşımızın verdiği bilgiler doğrultusunda yardımcı olmaya çalışmaktır. Tabi bunu konuyu uzatmak olarak görüyorsan moderatör sensin mesajları silebilirsin. Ben sadece arkadaşla yardımcı oluyorum ve insanların bu niyetine karşı sergilediğin tavrı doğru bulmuyorum. Teşekkürler.

Eki Görüntüle 794541

HDMI versiyonuna nasıl bakabilirim?

Kod:
If you have any Intel Core-based laptop up to the 9th gen, you’ll be limited to HDMI 1.4a while the 10th gen Ice lake series support HDMI 2.0b. For AMD Ryzen APUs, they’re capped to HDMI 2.0b.

Böyle bir şey var.

Yeni konular

Geri
Yukarı